Aşırı akımdan korunma

CRUEL99

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Kafamda bikaç problem var.
Birincisi yeni bir televizyon aldım. gelen servis akım korumalı priz satmak istedi. aşırı gelen akımda televizyonu korumak içinmiş. şimdi gelelim konuya.
evin girişinde zaten sigorta mevcut? aşırı gelen akımda sigorta atması gerekmezmi? sadece kısa devre durumundamı sigorta atıyor? yani bu priz gerçekden gereklimidir? biraz araştırdığımda kaçak akım rolesi ve aşırı akım roleleri olduğunu görüyorum. bunları taksak aynı işlevi görürmü?
yani amacım tonlarca para verdiğimiz cihazları koruyabilmek ve yapılması gereken bişi varsa evin geneline uygulayabilmek?
genel bilgi: evin topraklaması sağlam ve monofaze hat mevcut.

şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şebekeden kaynaklanan gerilim yükselmelerine karşı emniyet tedbiri olarak kullanılan en basit çözümlerden biridir.5-10 TL ! ye veriyorsa,almanız yararlı olabilir.

Şebekeden kaynaklanan gerilim yükselmelerine karşı emniyet tedbiri olarak kullanılan en basit çözümlerden biridir.5-10 TL ! ye veriyorsa,almanız yararlı olabilir.
peki bunu sadece lcd için değil tüm ev için yapmak istesem aşırı akım rolesi gibi birşey koyamıyormuyuz? işlemleri farklımı? ayrıca yanlış şeydenmi bahsediyoruz? akım korumalı 4lü priz 50-60 tl.

Merhaba.

Evin girişinde zaten sigorta mevcut? aşırı gelen akımda sigorta atması gerekmezmi?

-Sigorta (Buşonlu veya otomatik) sadece kısa devre veya aşırı yük durumalrında ani veya gecikmeli olarak atar,ama gerilim (Pik) yükselmelerinde her iki sigorta türü de atmaz.

biraz araştırdığımda kaçak akım rolesi ve aşırı akım roleleri olduğunu görüyorum. bunları taksak aynı işlevi görürmü?
-Hayır,bunlar ne yazık ki akım korumalı anahtarlı uzatmanın veya prizin sağlayacağı korumayı sağlayamaz.Forum üyellerimizden sn. by lent son günlerde iç yapısını açarak bizlere göstermişti.Bu konuda da kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.Akım korumalı bir prizin iç yapısı ve devre parçalarının detayı da aşağıdaki linkteki (Forumumuzda yer almış şekliyle) gibidir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bugün-ne-sökelim-fake-akım-koruyucu-priz.92717/

yani bu priz gerçekden gereklimidir?

-Çok hassas ve şebekedeki istenmeden oluşacak pik gerilimlerden etkilenmemesi için de bu hassas cihazlarınızdan önce mutlaka akım korumalı priz kullanmanız çok yararlı olacaktır.Bunu DASK zorunlu deprem sigortası yapılmış ve yapılmamış bir eve de direk benzetebilirsiniz.Sn.deprem bilimci ve zamanında Kandil Rasathanesi genel müdürü de olan (Deprem Dede) rahmetli Prof.Dr.Ahmet Mete IŞIKARA'nın "Deprem olacak mı olacak,çünkü Türkiye deprem bölgesi kuşağında yer alıyor,gerekli yapı önlemlerinizi (takviyelerinizi) ve deprem sigortasını da mutlaka yaptırın" şeklindeki sözlerini göz önüne alarak değerli elektronik cihazlarımızın da hiç beklenmeyen zamanlarda,beklenmeyen pik gerilimlerle korunmasını da Türkiye'deki deprem gerçeğine direkt benzetebiliriz.

Bu konuda da her yıl hep ibretle ve geçmişteki acılarla hatırlanan 17 Ağustos 1999 depreminde hayatlarını kaybeden ve sakat kalan insanlarımıza bir kez daha yakınları için başları sağ olsun ve geçmiş de olsun diyerek derin taziyelerimizi de bildirmek isteriz.

Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
peki bunu sadece lcd için değil tüm ev için yapmak istesem aşırı akım rolesi gibi birşey koyamıyormuyuz? işlemleri farklımı? ayrıca yanlış şeydenmi bahsediyoruz? akım korumalı 4lü priz 50-60 tl.

Tüm ev için,genel olarak eve giren gerilimi toplam olarak da kontrol altında tutmak istediğinizde akım korumalı priz genel olarak da kullanılamaz.Bunu yapmak istediğinizde bu amaca en uygunu evin besleme hattından hemen önce monte edilecek olan (tüm evdeki tüketici cihazların gücünü karşılayacak kapasitede kVA gücündeki) çok kaliteli ve popüler markalı bir "voltaj regülatörü" bu iş için daha uygundur.Kolay gelsin.

@binbaşı cevap için teşekkürler prizin çalışma prensibini tam olarak neye hitap ettiğini şimdi anladım. teşekkürler kaliteli bir priz siparişi vereyim.
ek olarak bazı prizlerin üzerinde tv girişi vs var. bu antene düşecek yıldırım vs gibi durumlardanmı koruyor cihazı?

@binbaşı cevap için teşekkürler prizin çalışma prensibini tam olarak neye hitap ettiğini şimdi anladım. teşekkürler kaliteli bir priz siparişi vereyim.
ek olarak bazı prizlerin üzerinde tv girişi vs var. bu antene düşecek yıldırım vs gibi durumlardanmı koruyor cihazı?

Evet,uydu (Çanak) antendeki lnb'den gelen uydu kablosunu dış elektrik deşarjlarından (Yıldırım gibi) bağlı olduğu IN ve OUT bağlantısıyla mevcut receiver'ı korumuş oluyor.Akım korumalı prizdeki iki adet bağlantı terminali (IN,OUT) bu amaç içindir.Kolay gelsin.

Değerli arkadaşlarım benim sizin bilginize ihtiyacım var. Şimdi benim köy evinde geçen bi elektrik arizasından dolayı TV ve uydu alıcısı yanmıştır şimdi bunun için bi faz kontrol rolesi alman gerekiyor araştırmalarıma gore. Siz değerli ustalrim ben nasıl bir cihaz alman lazım ve kaç amperlik olacak hangi marka onerirsiniz

Değerli arkadaşlarım benim sizin bilginize ihtiyacım var. Şimdi benim köy evinde geçen bi elektrik arizasından dolayı TV ve uydu alıcısı yanmıştır şimdi bunun için bi faz kontrol rolesi alman gerekiyor araştırmalarıma gore. Siz değerli ustalrim ben nasıl bir cihaz alman lazım ve kaç amperlik olacak hangi marka onerirsiniz
Ne tur bir elektrik arizasi meydana geldi de bu cihazlariniz yandi?..voltaj dusmesi ya da yukselmesi gibi bir ariza ise fkr ise yaramaz..konu basligindan itibaren cok aciklayici bilgiler verilmis zaten.okuyup onlemlerini almani oneririm.

Ben çok araştırdım ama kafama yatan olmadı sizin onerebileceginiz bi cihaz varmi

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri