51.2 volt 200amper lion aküyü 24volt sistemde kullanabilirmiyim?

celikbilek

Üye
Şebeke elktrim yok, Elimde 2 sitem var, 24 volt 3kw inv 300 ampr jel akü, diğeri 51.2volt 200 amper lifepo ve 7.2kw inv. Sonbahar ve ilkbaharlarda 7.2 işe yaramıyor, 2 gün güneş hiç olmazsa akü bitiyor tekrarda dolmuyor, çünkü 7.2 inv öztüketimi ve ev tüketimine şarj yetmiyor. Lifepo, yu inv açmadan güneşten şarj edip, aküden 24 volt 3kw invterin güneş girişine versem naSıl olur, burdaki amaç 7.2 kw nın öztüketimini yok etmek.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şebeke elktrim yok, Elimde 2 sitem var, 24 volt 3kw inv 300 ampr jel akü, diğeri 51.2volt 200 amper lifepo ve 7.2kw inv. Sonbahar ve ilkbaharlarda 7.2 işe yaramıyor, 2 gün güneş hiç olmazsa akü bitiyor tekrarda dolmuyor, çünkü 7.2 inv öztüketimi ve ev tüketimine şarj yetmiyor. Lifepo, yu inv açmadan güneşten şarj edip, aküden 24 volt 3kw invterin güneş girişine versem naSıl olur, burdaki amaç 7.2 kw nın öztüketimini yok etmek.
7.2 kw Voltronic Klonu sanırım.
Ucuz HF inverterlarda öztüketim yüksek/verimlilk düşük oluyor.
3KW 24V invertere 51.2v luk LFP yi bağlarsan yakarsın. (BMS nin kapama olasılığı da var. Li un iç dirençi küçük olduğundan büyük olasılık girişte CAP lar yanar)

Ne yazık kı basit bir çözüm yok. AC yüklerinizi toroid trafolu inverter ile karşılamanızı öneririm.

LFP 12vluk 4 seri ise kısa süre 24V kullanın ama uzun sürede balansı bozacaktır.

Ya 24V luk LFP alın ya da yüklerinizi DC ye çevirmeye çalışın. Kolay gelsin.

Bugün lfp üretici mühendisle görüştüm, hiç denemedik dedi :)
200 amper verirse 24 v pv girişini yakabilirisin dedi. İstersen 24 v ile değiştirelim aküyü dedi ama, yazın 24 v işimi görmüyor,
Aslında birazda sıkıntım panel sayım az. Gerçi bu mevsimde panel sayısının pek önemi olmuyor, 3 gün havanın karanlık olduğu oluyor. Neyse bakalım bi çözüm elbet bulacağız.
Her 2 inv de tomma.

İnverter 24 volt ile de çalışıyorsa 48 volt (51.2 volt diye yazdığınız) lfp aküyü madem satıcı değiştirmeyi önerdi, 2 tane 24 volt 200Ah akü ile değiştirin. Böylece hem paralel bağlayıp 24 volt, hem seri bağlayıp 48 volt olarak kullanabilirsiniz.

İnverter 24 volt ile de çalışıyorsa 48 volt (51.2 volt diye yazdığınız) lfp aküyü madem satıcı değiştirmeyi önerdi, 2 tane 24 volt 200Ah akü ile değiştirin. Böylece hem paralel bağlayıp 24 volt, hem seri bağlayıp 48 volt olarak kullanabilirsiniz.
Maalesef lfp aküler seri bağlanmıyormuş, onu düşünüp ilk siperişim 24 v 200 amper 2 aküydü, sonra öğrendimki lfp lar seri bağlanmıyormuş, parayı iade alana kdr göbeğim çatladı :)
Bu yüzden 200 amper 100+ kilo tek parça lfp aküler yapıyorlar

Üzerlerinde şarj ve deşarj kontrolü için bms devreleri var ama seri bağlantı nasıl bir soruna sebep olur bilmiyorum.

Şöyle bir durumdan dolayı mantıklı geldi. Akülerden biri tam şarj olur da bms şarjı keserse diğerinin de şarjı kesilecektir.
Şarj veya deşarjda herhangi bir hücreden dolayı kapatırsa bütün seriyi kullanamayacağız. Şu an 0.6A aktif balanslı 24S batarya grubunu kullanıyorum (tek BMS) keşke 2A lik olanını alsaydım diyorum.
Seri bağladığınzda bu sorun sadece büyüyecek. Verdiğiniz paraya yazık. O hücrelerin takvim ömrü 10 yıl.

Bu durumun bir çözümü olmalı. Mesela LFP'nin BMS'si şarjı kestiğinde o aküye ait düşük güçte bir yük devreye alınabilir? Aslında inverter bağlı ise üzerinde yük olmasa bile sürekli belli bir güç çekmektedir. Bu seri bağlamada gerçekten böyle bir sorun var mı? İnverter ya da başka bir yük yokken şarj sırasında olabilir ama sistemde hem şarj edilip hem kullanılırken böyle bir durum olmamalı diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri