5 Kat 20 Daire Zil Tesisastı

_efe_

Üye
Merhaba
5 kat 20 daire ve 4 bloklu tesisin zil tesisatını yenilemem gerekiyor. Bianalarda kapıcı yok ve tek girişi var. işe nerden başlamalıyım. Binalar yaklaşık 15 yıllık.
*Kablo çekimi için normal zil tesisatımı pratik olur yoksa diafon tesisatımı?
* Nasıl kablo tavsiye edersiniz.
* Eğer kablolar sıva altı borudan hareket etmezse kanalet tesisatımı yapmam uygun olur.
Birde Audio marka diafon tesisatının şemalarını inceledim. Tüm dairelerden tek kablo mu geçiyor yoksa yanlışım mı var?
* KABLO ÇEKİMİ KOLAY OLACAK YÖNTEM HANGİSİDİR

Teşekür ederim

-Tesisat tamamen değişecekse, diafon tesisatına çevirmek daha mantıklı olur...

-Diafon sistemine dönerseniz DT8 kablo doğal olarak... Borulamanın durumuna göre, örneğin her 4 daire için ayrı ayrı en az 2 çiftli dahili telefon kablosu kapı zil paneli dönüşü için...

-İyi çalışılmış kablo kanalı da iyi olabilir. Ama borulamanın geneli iyi durumdaysa, örneğin 2-3 m.lik bir alanda sıkıntı oluşmuşsa, orası kırılıp boru döşenebilir...

-Binanın mevcut borulamasının durumuna göre DT8 kablolaması değişebilir. Sağ ve sol daireler için ayrı ayrı zil kolon borusu döşenmişse 2 DT8 kolon olarak gider ve birebir eklerle dağılır. Tek zil kolonu tesis edilmişse o zaman 1 DT8 kolon olur...

-Boruların içinde mevcut olan kabloları mümkün olduğunca klavuz olarak kullanmaya çalışınız... 15 yıl önce tesisatlarda bolca dirsek kullanılıyordu, çünkü boru kaliteleri dirseksiz geçişe müsade etmiyordu. Bunu dikkate alınız ve hemen ayıklama işlemine geçmeyiniz. Kablolama ve ayıklama birlikte yürüsün...

Anlaşılmayan birşey varsa detaylandırabilirim...
Bu söylediklerim, elbette tamamen "ben olsaydım" şeklindedir...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri