4.5 voltu 1.5 volta düşürme

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım burun kulak kıl alma cihazımız var. Buna pil dayanmıyor. 4.5 volt çıkışlı telefon şarj aletini 1.5 v nasıl düşürebilirim? Çıkışına lm317 takmam mı lazım veya başka yollar var mı? Bir de akımda sorun olur mu acaba?

AAA pil dayanır diye düşünüyorum.

AAA pil ne ya? Benim amacim 4.5 v 1.5 v dusurup bu ufak cihazi calistirmak.:)

fiyatı daha tuzlu ama performansı yüksek.

Yok Ademcelik Hocam. Öncelikle 4.5 v cıkıs veren telefon şarj aletimden elimde cokca var. Bunları değerlendirerek sorunu çözmek istiyorum. Bazı siteler 5 adet kristal diyodu seri bağlayın demişler akım da sorun olur mu acaba? Bir de lm317 ile yapın diye yazmışlar. Tecrübeli arkadaşlardan cevap bekleyelim.

Bu da ISIS programındaki simülasyonu tam 1.5V veriyor.
lm317.jpg

Tesekkurler ustalarim. Bu semalari incelemistim. Amperde sorun olmayacak galiba. Cihaz uzerinde cektigi akim yazmiyor olcmedim de acikcasi. Telefon sarj aletinden 4.5 v alip 1.5 v dusurecem.

Cep telefonu şarj aletleri genelde 500 ma civarında olur. bu akımda büyük ihtimal cihazınızı çalıştırmaya yeter. LM317 ile deneyin hocam. Seri diyot için şöyle söyleyeyim 1n4001 benzeri diyotlar 1 amperliktir. Kurtarır. her biri 0.7 volt eşik değerine sahiptir. 4.5 volttan 1.5 volt için için 3 volt harcamak lazım 4 tane 1N4007 kullanırsanız 1.7 volt olur.

Hangisi size kolay gelirse onu deneyebilirsiniz.

Elinizde arızalı tasarruflu ampul varsa içerisindeki diyotları değerlendirebilirsiniz. Yada LM317 kullanabilirsiniz. Sıkıntı yok.

4 tane diyot anottan girip katottan çıkacak sekilde adaptörün artı ucuna seri bağlanacak değil mi Serkan ustam?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri