Cep telefonu pil kapasite ölçümü ?

buelent111

Üye
20230401_112804.jpg
20230403_195923.jpg

Selam arkadaşlar,
Samsung S22+ cep telefonumun pil kapasitesini ölçmek için böyle bi cihaz aldım ve 1. resimdekini 5V çıkış veren bi powerbank ile 2. resimdekini ise 5V, 9V, 12V, 15V, 20V verebilen bi şarj aleti ile doldurdum (cihaz 9V ile dolumu gerçekleştirdi). 2. resimde volt kısmının 5V gösterdiğine bakmayın cep telefonu ile resim çekebilmek için başka bi alete taktım. Cep telefonumun info bölümünde pil kapasitesini 3500mAh (tipik) gösteriyor. Şimdi burdaki iki resme göre cep telefonumun pil kapasitesini nasıl hesaplarım.
Teşekkürler.

Ekranda yazıyor zaten, 3584 mAh şarj yapmışsınız ama doğru ölçüm için telefon kapalıyken ve 5v-1a şarj cihazıyla yapın şarjı. Şarj olurken asla ısınmasın ve tel açık olup enerji harcamasın. Bu durumda bile tam olarak gerçek değeri ölçemeyeceksin çünkü şarj ederken değil, boşaltırken yapılır gerçek kapasite testi.

Accubattery uygulamasını da deneyebilirsin.

3500A/h
3500X3.7=12.950mW/h o da eşittir 12.9Watt saat.
Cevabiniz icin tesekkür ederim fakat anlamadigim konu nasil oluyorda ölcüm cihazinda ortalama 18.000mW/h cikiyor. Telefonu yaklasik 1 senedir kullaniyorum haliyle pil kapasitesi biraz daha düsecegi icin normalde sizin yaptiginiz hesaptan daha az göstermesi gerekmiyor mu?

Cevabiniz icin tesekkür ederim fakat anlamadigim konu nasil oluyorda ölcüm cihazinda ortalama 18.000mW/h cikiyor. Telefonu yaklasik 1 senedir kullaniyorum haliyle pil kapasitesi biraz daha düsecegi icin normalde sizin yaptiginiz hesaptan daha az göstermesi gerekmiyor mu?
@yakuza283 söylemiş sebebini. Telefonu şarj ederken batarya kapasitesi ölçülmez. Şarj esnasında hem batarya şarj oluyor hemde cihaz bir yandan tüketmeye devam ediyor sizde o cihazda toplam tüketimi okuyorsunuz. Pil kapasitesi tam dolu pil deşarj edilirken bulunur.

Ölçüm cihazları pillerin voltajını şarj esnasında yanlış gösterir.
Tüm bu tür piller 3.7V tur.
3500mA olduğuna göre 3.7V ile çarpılırsa gücü watt saat cinsinden bulunur.

@yakuza283 söylemiş sebebini. Telefonu şarj ederken batarya kapasitesi ölçülmez. Şarj esnasında hem batarya şarj oluyor hemde cihaz bir yandan tüketmeye devam ediyor sizde o cihazda toplam tüketimi okuyorsunuz. Pil kapasitesi tam dolu pil deşarj edilirken bulunur.
Dolum islemini telefon kapaliyken yaptim.

Dolum islemini telefon kapaliyken yaptim.
Farketmez yine doğru ölçemezsiniz. Pil 3.7V ama siz daha yüksek bir gerilim uyguluyorsunuz arada dönüştürme kayıpları olacaktır ve ölçüm cihazınız bunuda kaydedecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri