3x12V - 0.45 A

Rastnord

Üye
Merhaba
3 adet bilgisayar kasa fanını kasa harici bi yerde kullanmak istiyorum. Baktığın fanın teknik özellikleri;
Çalışma Voltaj

12V

Fan Hızı

900RPM

Gürültü Oranı

19.9 dBA

Akım

0.45A (Max)

Güç

5.4W

Konnektör

4-Pin

Max. Statik Basınç

1.560 mmAg

Bu üründen üç adet çalıştırabilmek için gerekli adaptör ne olmalı? (Adaptörün piyasada bulunabilir olması da önemli, gerekirse fan 4e veya 5e çıkarılabilir) Ve fanlar seri yada paralel, nasıl bağlanmalı?

Aslen sormak istediğim; örneğin iki fan için, 12+12 24V 0.45A mi yoksa 12V 0.9A mi olmalı adaptör?
Şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 adet için 0.45 x 3 = 1.35 amper 12 volt güç ihtiyacı vardır.

5 adet için 0.45 x 5 = 2.25 amper 12 volt güç ihtiyacı vardır.

tavsiyem en az % 10 fazlası bir adaptör alınız. Piyasada rahatlıkla bulunur. Seri bağlamayınız hepsini paralel bağlayınız daha avantajlı olur.

4 pinli fanı nasıl çalıştıracaksın, 2 uç besleme 1- tako 1-sinyal vs. ? Yoksa bahsedilen soket standart atx soketimidir?

3 adet için 0.45 x 3 = 1.35 amper 12 volt güç ihtiyacı vardır.

5 adet için 0.45 x 5 = 2.25 amper 12 volt güç ihtiyacı vardır.

tavsiyem en az % 10 fazlası bir adaptör alınız. Piyasada rahatlıkla bulunur. Seri bağlamayınız hepsini paralel bağlayınız daha avantajlı olur.

hocam cevap için teşekkürler. Max 0.45A diyor, örnek veriyorum bende 12V 2A bi adaptör olsa 5 fan için yeterli olur mu? 0.4A üzerinden

Ayrıca bu hesabınız paralel üzerinden mi, seri olsaydı adaptörün gerekli değerleri değişecek miydi?
4 pinli fanı nasıl çalıştıracaksın, 2 uç besleme 1- tako 1-sinyal vs. ? Yoksa bahsedilen soket standart atx soketimidir?

hocam cevap için teşekkürler ancak sorduğum sorudan da anlıyorsanız pek işin içinde biri değilim. Oğlanın ödevi var, onun için araştırıyordum. 4 pin detayını farketmedim tabi, ayrıca sağ olun. Ben bildiğimiz bi faz bi nötr'dür diye düşünmüştüm:) fan motoruna giden iki kablo vardır, bunlara da elektriği verdim mi tamam diye hesapladım doğrusu...

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 volt 2 amper bir adaptör 5 fan için yeterli değil. Şahsi fikrim en az 12 volt 3 amperlik bir adaptör almanızda fayda var.

Bahsettiğim hesap paralel üzerinden.

Seri olsaydı bu sefer voltaj yükselecekti akım sabit kalacaktı.

5 fan için 12 volt x 5 = 60 volt 0.45 amper bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktı. Ayrıca bu voltajlar çarpılma riskinide ortaya çıkaracaktır. Ayrıca seri devrelerde seri bağlı alıcıların iç dirençlerindeki değişimler diğer seri devredeki elemanlaı kötü etkiler. Birim parça üzerinde düşen gerilimleri değiştirir.

Ayrıca 4 uçlu pc fanlarını biraz arastırdım. Aşağıdaki resimdeki bilgiye ulaştım. Bu fana pwm vermeden çalışırmı bilmiyorum. tach devir bilgisini pc ye gönderiyor diğer iki kabloda besleme kablosu.

Kolay gelsin.

4wirefanconn.png

Çok faydalı oldu hocam, çok teşekkürler. Ben 2 pinli fan bakayım:) ayrıca amper bilgisinde "max:0.45" yazınca hani bu değerin üstü fan motorunu yakar diye düşündüm...

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri