380 Volt Giriş 5 Volt Çıkış Trafo

Selamlar arkadaslar 380 volt giris 5 volt cikis ve 8000 amper olan tristor kartla calisacak trafoya ihtiyacimiz var. yuvarlak çapta metal malzemeleri isitmak icin kullanicaz nerede yaptirabiliriz, fiyatlari ne civarda olur. Tesekkurler
Merhabalar
5 volt çıkış ile 8000a parça üzerinden akıtamayabilirsiniz. Malzemenin direncini bilmek gerekir. ayrıca trafo 2 fazolmalı ve anti paralel tristör ile yapabilirsin .Ben 6000a kadar yapıyorum.ama çıkış voltajım biraz yüksek

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selamlar arkadaslar 380 volt giris 5 volt cikis ve 8000 amper olan tristor kartla calisacak trafoya ihtiyacimiz var. yuvarlak çapta metal malzemeleri isitmak icin kullanicaz nerede yaptirabiliriz, fiyatlari ne civarda olur. Tesekkurler
Merhabalar
5 volt çıkış ile 8000a parça üzerinden akıtamayabilirsiniz. Malzemenin direncini bilmek gerekir. ayrıca trafo 2 fazolmalı ve anti paralel tristör ile yapabilirsin .Ben 6000a kadar yapıyorum.ama çıkış voltajım biraz yüksek

Isıtılacak malzemenin cinsi ve büyüklükleri nedir. belki malzeme indüksiyon ile ısıtılabilir.

Birde Anti paralel tristör nedir anlayamadım :)

Anti paralel tristör semikron skkt92/12 e kodlu ürünlere bakmanızı tavsiye ederim. Birbirine paralel bağlanmış tristör modülleri piyasada var. Bu tristörle 380 v kıyarak ( 5- 380 v arası trafoyu sürmek için) trafonun çıkışındaki akımı minimum ile maximum değer arasında ayarlamanızı sağlar.

Anti paralel tristör semikron skkt92/12 e kodlu ürünlere bakmanızı tavsiye ederim. Birbirine paralel bağlanmış tristör modülleri piyasada var. Bu tristörle 380 v kıyarak ( 5- 380 v arası trafoyu sürmek için) trafonun çıkışındaki akımı minimum ile maximum değer arasında ayarlamanızı sağlar.
Anti paralel Tristör deyimi yerine örnek verdiğiniz tristör modülü içerisinde 2 adet tristör vardır, kırpma işlemini trafonun çıkışından yapmanız durumunda dervre üzerindeki en yüksek akım değerine göre tüm elemanların seçilmesi gerekir, bu durum trafo içinde geçerlidir. ayrıca kırpma esnasında oluşacak harmoniklerinde giderilebilmesi içinde büyükçe bir şoka ihtiyacınız olacaktır. bu tip sistemler yerine uygun güçte SPMS yada konvertörler kullanmak daha karlı olacaktır. uygun bir güç devresi ile akım değerleri 10-15kA lara kadar rahatlıkla çıkartılabilir.

Cevaplar için teşekkürler. İsitilacak parcamiz cap 16 ila 20 mm arasi ve 15 ila 20 saniye zamanda isitilacak. Bilmedigim icin
soruyorum DC ve AC trafolar varmis birde İC varmis ne olduklari hakkinda bilginiz varmidir. Benim isimi hangisi gorur. Tesekkurler
DC trafo yoktur varsa da ben duymadım ama trafoyunun çıkışına diyot takarak DC adaptör yapılır voltajın tam dalga dc olması içinde kondansatör bağlanır ama burada DC çıkışınız 5 volt olacaksa trafo çıkışınız daha düşük olmalıdır çünkü kondansatör voltajı yükseltir.Trafolar AC(alaternatif elektrik)voltajı yükseltmek ve düşürmek için kullanılan sargılı cihazlardır.İstediğiniz tarfo özel sarım olarak yapılır!Daha önce banada lazım oldu trafo ve internetten ve çevremizdeki bobinajcılardan trafocular bulup sardırdık.Trafo lar sanayii makinalrında çok kullanılan ürünler ve bu nedenle başlı başına bir sektör bu işi yapan bir çok uzman şirket var!

Anti paralel Tristör deyimi yerine örnek verdiğiniz tristör modülü içerisinde 2 adet tristör vardır, kırpma işlemini trafonun çıkışından yapmanız durumunda dervre üzerindeki en yüksek akım değerine göre tüm elemanların seçilmesi gerekir, bu durum trafo içinde geçerlidir. ayrıca kırpma esnasında oluşacak harmoniklerinde giderilebilmesi içinde büyükçe bir şoka ihtiyacınız olacaktır. bu tip sistemler yerine uygun güçte SPMS yada konvertörler kullanmak daha karlı olacaktır. uygun bir güç devresi ile akım değerleri 10-15kA lara kadar rahatlıkla çıkartılabilir.

merhabalar

Tristör modüllerini kullanarak yaptığımız kırpma işlemi trafonun önünde, yani primer sargılara uygulanan gerilimi kırpıyoruz. Bunun için kendi tasarladığımız kartımız var. Kullandığımız trafoları da kendimiz sarıyoruz. Trafolar düşük voltaj yüksek akım verebilecek düzeyde tasarlanıyor. Buna göre trafonun çıkışında istediğimiz akımı elde ediyorum. 6000 A verebilecek trafo sardım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri