3000-5A akım trafosunu röleye 10000-5A olarak giriyorum

b a k u n

Üye
3000-5A akım trafosu var. röleye;

3000-5A yani normal değerini girince endüktif cezaya giriyor.
10000-5A olarak giriyorum endüktif değerler %10 civarı seyrediyor.

hata nerede olabilir? tesis OG den ölçüm yapıyor röle kael varkombi 18pc. 2 ayrı trafo var 2 ayrı kompanzasyon panosu var sayaç tek. şimdiden teşekkür ediyorum bilgileriniz için.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Röleye girilen akım trafosu değeri,ekrandaki bilgilerden yararlanmak içindir.Röleye akım trafosu değeri girmeseniz bile,kendi tesbit ettiği parametreler üzerinden kontrol görevini yapar.Ceza set değerlerini değiştirmediğiniz sürece,akım trafosu değerlerini değiştirmekle,söylediğiniz gibi bir durum oluşmaz.
Gözünüzden kaçan başka bir durum olmalı.

Röleye girilen akım trafosu değeri,ekrandaki bilgilerden yararlanmak içindir.Röleye akım trafosu değeri girmeseniz bile,kendi tesbit ettiği parametreler üzerinden kontrol görevini yapar.Ceza set değerlerini değiştirmediğiniz sürece,akım trafosu değerlerini değiştirmekle,söylediğiniz gibi bir durum oluşmaz.
Bu konuda bence yanlış düşünüyorsunuz ; akım transformatörünün değerini girmesseniz çevirme oranı olmadan gerçek akım değerini neye göre hesaplayacak ; sadece akım transformatörünün sekonderi cihaza bağlıyken cihaz dönüştürme oranını nasıl algılayacak ........

Son düzenleme:
Normal değerini girdiğinde cezaya giriyorsanız bir sıkıntı var. Kondansatörleri test edin yük artımında devreye aldığı kademeleri gözlemleyin, kontaktörün kontakları yapışmış olabilir buna dikkat edin, sabit grubunuzda da sıkıntı var olabilir, bütün bunları yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa reaktif güç kontrol röleniz arızalıdır.

Son düzenleme:
Bilgileriniz bira2 adet trafonu, 2 adet trafonuz var, trafoların herbiri 1600 kvamı,
2 trafonun toplamı ise her biri 1000 kva mı. Her 2 kompansazyondamı arıza var, sadece birindemi, RGK tekmı, RGK ve Akım trafosu tek ise, toplamalı akım trafoumu kullanıyorsunuz..

Bilgileriniz bira2 adet trafonu, 2 adet trafonuz var, trafoların herbiri 1600 kvamı,
2 trafonun toplamı ise her biri 1000 kva mı. Her 2 kompansazyondamı arıza var, sadece birindemi, RGK tekmı, RGK ve Akım trafosu tek ise, toplamalı akım trafoumu kullanıyorsunuz..

trafolar 1600kva röle 2 adet, her iki kompanzasyonda da sıkıntı var evet.

Normal değerini girdiğinde cezaya giriyorsanız bir sıkıntı var. Kondansatörleri test edin yük artımında devreye aldığı kademeleri gözlemleyin, kontaktörün kontakları yapışmış olabilir buna dikkat edin, sabit grubunuzda da sıkıntı var olabilir, bütün bunları yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa reaktif güç kontrol röleniz arızalıdır.

iki trafo içinde 50kvarlık sabit vardı, sabitleri devreye alınca da %50 lere ilerliyor endüktif, ben de sabit grupları devreden çıkarmak zorunda kaldım.

ceza set değerlerini %10- %5 yapsam bir sıkıntı olur mu? röle ceza set değerlerine bakarak nasıl bir işlev yapıyor? set değerlerinin işlevlerini biraz anlatır mısın?

Moderatör tarafında düzenlendi:
iki trafo içinde 50kvarlık sabit vardı, sabitleri devreye alınca da %50 lere ilerliyor endüktif, ben de sabit grupları devreden çıkarmak zorunda kaldım.
Sabitleri devreye alınca endüktif oranın nasıl artıyor bu noktada acayip bir terslik var ; kapasitif tüketimin artması gerekirken reaktif tüketimin artıyorsa ilk önce akım transformatörlerini arkasından da kompanzasyon rölesini suçlamalısın bence ......

trafolar 1600kva röle 2 adet, her iki kompanzasyonda da sıkıntı var evet.
Geriliminiz kaç kV?
Nasıl bir sıkıntıdır o ya kapasitif artıyor deseniz anlayacağımda reaktif güç nasıl artıyor!

Sayın b a k u n;
Sizin kullandığınız akım trafosunun 2500/5 Amper olmalı bu yüzden reaktif güç kontrol ünitesinde sıkıntı yaşayabilmeniz doğrudur. Trafodan 0,4 V çıkış alındığına göre max 2300 A civarı akım geçer(teoride) bu yüzden 2500/5 akım trafosu kullanmanız gerekir. Sizin bahsettiklerinizin aynısı çalıştığım yerde de var. Yani 2 adet 1600 kVA trafo kuplaj ile ayrılmış bizde 2500/5 akım trafosu ve kompanzasyondan hiç sıkıntı yaşamadık. 2500/5 yerine 3000/5 kullanmak küçük görünse bile büyük sıkıntılar çıkarabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın b a k u n;
Sizin kullandığınız akım trafosunun 2500/5 Amper olmalı bu yüzden reaktif güç kontrol ünitesinde sıkıntı yaşayabilmeniz doğrudur. Trafodan 0,4 V çıkış alındığına göre max 2300 A civarı akım geçer(teoride) bu yüzden 2500/5 akım trafosu kullanmanız gerekir. Sizin bahsettiklerinizin aynısı çalıştığım yerde de var. Yani 2 adet 1600 kVA trafo kuplaj ile ayrılmış bizde 2500/5 akım trafosu ve kompanzasyondan hiç sıkıntı yaşamadık. 2500/5 yerine 3000/5 kullanmak küçük görünse bile büyük sıkıntılar çıkarabilir.
Yahu bir dakika bu arkadaş ilk mesajda orta gerilimden ölçüm yaptığını söylüyordu ; bu akım trafolarının orta gerilimde ne işi var ; orta gerilimden bu kadar akımı kim çekmiş :) Neredeyse 160 MVA kurulu güç yapar bu hesapla :)

Son düzenleme:
Yahu bir dakika bu arkadaş ilk mesajda orta gerilimden ölçüm yaptığını söylüyordu ; bu akım trafolarının orta gerilimde ne işi var ; orta gerilimden bu kadar akımı kim çekmiş :) Neredeyse 160 MVA kurulu güç yapar bu hesapla :)
:) Arkadaş yg taraftan ölçüm yapıldığını söyleyerek bize ekstra bir bilgi vermedi zaten 630kVA üzeri yerlerde YG taraftan ölçüm yapılacağı yönetmenlikte yazıyor. YG tarafta koruma, ölçme ve sayaç için akım trafoları kullanılıyor. Arkadaşın sayaç için kullandığı akım trafosu da gerilimi 10,5kV ise 100/5; gerilimi 34,5kV ise 30/5 akım trafosu kullanıyor. AG tarafta multimetre yani ölçüm için bir de kompanzasyon için akım trafosu kullanılıyor ve kompanzasyon için bu değer 2500/5 olmalı diye düşünüyorum amma sabit grubu devreye alınca reaktif gücün artmasına hala anlam veremiyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri