30 yaşından sonra bu mesleği öğrenebilir miyim ?

acancebeci

Üye
yaş 30 2010 endüstriyel Bakım onarım mezunu üniversite olarak sağlık hobi iş olarak tesbihçilik. Hastane sektöründen usanmış biri olaraktan bu sıralar işsizlik hastane sektörüne ayaklarım gitmiyor artık kısacası kendi işimin kendi patronu olmak gibi bi hevesim bi niyetim var elektrik konusunda anladığım klasik meslek lisesi esprisi faz nötr al götür. 30 yaşından sonra otomasyon işini kavrayabilir miyim acaba pratik 0 :) teorik yüzde 1 okulda malum öğretlmenlerin meslek lisesine gidenden ne hayır gelir edası ile bizim dönemin bizim sınıfın 30 kişiden 5 tanesi bu mesleği tercih etti geri kalan herkes farklı bölümlere geçti. Hayatımın belli bi dönüm noktasındayım ya sevmediğim işe geri döneceğim ki bu düzende ve bu şartlarda maalesefki böyle gözüküyor yani 30 yaşından sonra bu ustanın yanına giripte tokat yemekte adama koyar kısaca kendi çapımda kendi imkanlarımda bu işi az çok kavrayabilir miyim. Yani iş olanak açısından olur mu bilmiyorum. Eğitim konusunda kendimi geliştirebilir miyim tabi günümüzde Ar-Ge çalışmaları hep fazla masraflı olmuştur. Bi şey bozmadan yapmayı öğrenemez insan diye düşünmekteyim tek başına kısaca abiler ustalar ikilemde kaldım yani ne yapacağımı şaşırdım. Projektör lamba gibi bi aydınlatacak bi ışığa ihtiyacım var. Fikir öneri her görüşe açığımdır…

güzel insan, mektepli tarafın sıfırlanmış, işi alaylı olarak öğreneceksin. severek yaptığın her iş güzeldir. iyi bir ustanın yanında pişmeni tavsiye ederim. o "adama koyar" dediğin yeri geçeceksin. ekmek yemek istiyorsan her türlü zorluğu göze almalısın. yeri geldi 12 yaşındaki çocuğa bunu nasıl yaparım diye sordum ve bundan da ne utandım ne de sıkıldım. hele ki bu işi emekli olduktan sonra ustalığına laf etmeyeceğim adi bir adamdan öğrendim. tek başına öğrenmek imkansız değildir tabii ki öğrenebilir ama işin birde para kazanmak kısmı var onu nasıl yapabilirsin bu konuda tavsiye veremem.

güzel insan, mektepli tarafın sıfırlanmış, işi alaylı olarak öğreneceksin. severek yaptığın her iş güzeldir. iyi bir ustanın yanında pişmeni tavsiye ederim. o "adama koyar" dediğin yeri geçeceksin. ekmek yemek istiyorsan her türlü zorluğu göze almalısın. yeri geldi 12 yaşındaki çocuğa bunu nasıl yaparım diye sordum ve bundan da ne utandım ne de sıkıldım. hele ki bu işi emekli olduktan sonra ustalığına laf etmeyeceğim adi bir adamdan öğrendim. tek başına öğrenmek imkansız değildir tabii ki öğrenebilir ama işin birde para kazanmak kısmı var onu nasıl yapabilirsin bu konuda tavsiye veremem.
Zaten insanın elini kolunu bağlayan zaten o para kazanmak kısmı iyi bir usta bulsakta öğretmeye hevesli bi usta lazım…

Bu işte yasadiginiz coğrafya çok etkili, yaşadığınız yerde biraz daha kurumsal firmalar var ise gidin başvurun, utanmayın, tekrar tekrar gidip çalışmak ve öğrenmek istediğinizi belirtin. Şansınız varsa şimdilik asgari ücret ile başlar. Hem işi öğrenir hemde hayatınızı idame ettirecek bir gelir elde edersiniz. Uzun vadede bu işi öğrenmiş ve profesyonel olarak yapabiliyor olmanızın başka yolu yok. Kendi kendinize amatör olarak kalır. Günün sonunda bu işten geçimimizi sağlayamaz siniz.
Yaşadığınız yerde uygun firmalar bulunmuyorsa ya bulunan yerlere gitmeniz yada bulunduğunuz yerdeki küçük işletmelerde şansınızı denemelisiniz.
Cesaretiniz kırılmasın ,her sektörde olduğu gibi eleman herkese lazım

Cesaret ve azimli çalışmak çok önemli birde istek devam ederse fırsatları değerlendirir fakat ömrümü elektronik öğrenmek için harcayan biri olarak tavsiyem yaptığın işten kazandığınız para istediklerinizi almaya yetmiyorsa veya kendinize ayıracak vakit bulamıyorsanız bir süre sonra o meslek zevk vermiyor sancı vermeye başlıyor.oyuzden işin başındayken istediğiniz birşey için neleri feda edebileceğinizi bir düşünün.yas 30 olmuş ömrünüzün yarışı bitmiş geri kalan yarısını ne yapmak için harcamak istiyorsunuz bunu bir belirleyin ve belirlediğiniz hedef için hiç baz geçmeden çalışın çok zor olur planladığınız dan daha zor olur ama kaderinde varsa mutlaka kazanırsınız.benim 5 yasimdan 15 yaşıma kadar hayalim televizyon ustası olmaktı 14 yaşımda televizyon tamirinde çalıştım hayalimdeki gibi olmadığını gördüm notebook anakart onarımına geçtim daha bu işin dibini göremedim ama maddi yönü ve kendime ayirabildiğim vakit olmadığından meslek aşkım öldü fakat elektronik aşkı devam ediyor

Cesaret ve azimli çalışmak çok önemli birde istek devam ederse fırsatları değerlendirir fakat ömrümü elektronik öğrenmek için harcayan biri olarak tavsiyem yaptığın işten kazandığınız para istediklerinizi almaya yetmiyorsa veya kendinize ayıracak vakit bulamıyorsanız bir süre sonra o meslek zevk vermiyor sancı vermeye başlıyor.oyuzden işin başındayken istediğiniz birşey için neleri feda edebileceğinizi bir düşünün.yas 30 olmuş ömrünüzün yarışı bitmiş geri kalan yarısını ne yapmak için harcamak istiyorsunuz bunu bir belirleyin ve belirlediğiniz hedef için hiç baz geçmeden çalışın çok zor olur planladığınız dan daha zor olur ama kaderinde varsa mutlaka kazanırsınız.benim 5 yasimdan 15 yaşıma kadar hayalim televizyon ustası olmaktı 14 yaşımda televizyon tamirinde çalıştım hayalimdeki gibi olmadığını gördüm notebook anakart onarımına geçtim daha bu işin dibini göremedim ama maddi yönü ve kendime ayirabildiğim vakit olmadığından meslek aşkım öldü fakat elektronik aşkı devam ediyor
Benim iş yönünden belki bi sorunum yoktu gören insanlar imrenecek seviyede diyebilirdim. 1 nöbet 3 gün yat şeklindeydim. Nasıl desem herkesin her döneminde her yerde vardır aksi huysuz kişilikler maalesefki çalıştığım ortam gereği insanların tahammül seviyeleri düşük oluyor insanlara da hak veriyorum anlıyorum ama karşı taraf hiç bir zaman bizlerin yerine koyamıyor kendini. Kısaca yani yolda görsem Allah’ın selamını vermeyeceğim karakterlere mecburen ağam paşam demek zorunda kalıyorum. Hayatımı idame ettirebilmek için yani para kazanmak. Düşünüyorum diyorum zevk alabileceğim bi meslek bi sektör insanın az makinenin parçanın bol olduğu bi sektör arıyorum tarıyorum kendimi hep ya bi sanayi sektörü makine sektöründe buluyorum yada böyle elektronik sektöründe buluyorum. Tesbih üretiyorum üretmeye çalışıyorum hoşuma giden bi iş sektörü ama hayat idame ettirebilmek için zor bi sektör yani ikilemde kaldım torna öğreneyim diyorum bazen üniversal torna sonra diyorlar onun miladı doldu boşver Cnc torna öğren diyorlar sonra dönüp dolaşıp gene aynı lise dönemimdeki otomasyon işinde kendimi biliyorum bi dostum da otomasyon işi yapıyor yani bi firmada çoçuğu görüyorum 7/24 telefondan ayrılmıyor santrallere sürekli bağlanıp duruyor acaba bende mi böyle olacağım diyorum 7/24 biriyle telefon diyaloğu sürekli bi irtibat halinde vs… Çok değişik mevzular bi söz okudum “bana başaramazsın dediler azim ettim çok çalıştım çok mücadele ettim ve sonunda başaramadım. Doğru söylüyorlarmış” kendimce elimden geleni yaptım ama bir türlü istediğim alanda başarılı olamadım. Motoru kitlenmiş araba gibi hissediyorum kendimi kısaca motoru stop ettiremiyorum zoruma gidiyor ama pistonlarda kafama kafama vuruyor😓

Benim iş yönünden belki bi sorunum yoktu gören insanlar imrenecek seviyede diyebilirdim. 1 nöbet 3 gün yat şeklindeydim. Nasıl desem herkesin her döneminde her yerde vardır aksi huysuz kişilikler maalesefki çalıştığım ortam gereği insanların tahammül seviyeleri düşük oluyor insanlara da hak veriyorum anlıyorum ama karşı taraf hiç bir zaman bizlerin yerine koyamıyor kendini. Kısaca yani yolda görsem Allah’ın selamını vermeyeceğim karakterlere mecburen ağam paşam demek zorunda kalıyorum. Hayatımı idame ettirebilmek için yani para kazanmak. Düşünüyorum diyorum zevk alabileceğim bi meslek bi sektör insanın az makinenin parçanın bol olduğu bi sektör arıyorum tarıyorum kendimi hep ya bi sanayi sektörü makine sektöründe buluyorum yada böyle elektronik sektöründe buluyorum. Tesbih üretiyorum üretmeye çalışıyorum hoşuma giden bi iş sektörü ama hayat idame ettirebilmek için zor bi sektör yani ikilemde kaldım torna öğreneyim diyorum bazen üniversal torna sonra diyorlar onun miladı doldu boşver Cnc torna öğren diyorlar sonra dönüp dolaşıp gene aynı lise dönemimdeki otomasyon işinde kendimi biliyorum bi dostum da otomasyon işi yapıyor yani bi firmada çoçuğu görüyorum 7/24 telefondan ayrılmıyor santrallere sürekli bağlanıp duruyor acaba bende mi böyle olacağım diyorum 7/24 biriyle telefon diyaloğu sürekli bi irtibat halinde vs… Çok değişik mevzular bi söz okudum “bana başaramazsın dediler azim ettim çok çalıştım çok mücadele ettim ve sonunda başaramadım. Doğru söylüyorlarmış” kendimce elimden geleni yaptım ama bir türlü istediğim alanda başarılı olamadım. Motoru kitlenmiş araba gibi hissediyorum kendimi kısaca motoru stop ettiremiyorum zoruma gidiyor ama pistonlarda kafama kafama vuruyor😓
Senin istediğin şeyin daha başında bile değilsin demekki önce bir başlaman gerek ilk hareketi piston veriyor piston krank milini ceviremiyorsa yeterli baskıyı verememiş demektir yeterli baskı gelirse dönecektir mutlaka

“bana başaramazsın dediler azim ettim çok çalıştım çok mücadele ettim ve sonunda başaramadım. Doğru söylüyorlarmış” kendimce elimden geleni yaptım ama bir türlü istediğim alanda başarılı olamadım.
bak güzel insan benim ayarlarımı bozmak üzeresin. kendimi çok zor kontrol ediyorum. xxxxx , xxxxx dillerini bilmediğim, sizler burada milliyetçi taklidi yaparken ben ne kadar milliyetçi ve ırkçı olan fransızlara kendimi kabul ettirdim. başaramazsın diyenler b*k yemiş. sen yeter ki iste. benim başarısız olmamı isteyen bir çuval adlarını sıfatsız anamayacağım T.C. vatandaşları oldu. her zaman bir çıkış yolu vardır. her zaman bir çözüm vardır. ekmek o kadar ucuz değil. kazanmak için her şeyi yaptım ve yapmanı isterim. şimdi otu önüne en az 15-20 yıllık bir plan/gelecek kur. ben b*k çukuru temizlerken kimse benim yüzüme bakmıyordu. it değil itoğlu itler gibi çalıştım evime ekmek parası götürebilmek için. ne yıldım ne de yıkıldım. çok kötü ezildim aşağılandım. benim dost dediklerim karnını doyurduklarım beni sattı. cebine rezil olmasınlar diye para koyduklarım beni sattı. dost düşman iyi bil, öğren kazanan sen olursun.

Kardeşim yaptıgım işten sıkıldım diye iş bırakılmaz; hele de böyle birbiriyle hiç alakası olmayan işler arasındaki geçiş süreçleri oldukca sancılı olacaktır.O sözünü ettigin öküze agam paşam deme işleri her sektörde var.
Benim nacizane tavsiyem her ne işi yaparsan yap kendini geliştirmeyi hiçbir zaman bırakma.Neyin nerde ne zaman işine yarayacagı hiç belli olmaz.Yan meslek olarak ögrenmeye çalış;baktın kendine güveniyorsun o zaman çalıştıgın sektörü bırakıp yeni sektöre geçersin.

Anladığım hazır isin ve biraz vaktin var. Kimseye de eyvallah edmek istemiyorsun ki bu anlaşılabilir. işini yapanları ayrı tutuyorum usta dediğin ne biliyorki sana öğretsin . İyi Bir bilgisayar edin eğitim videolarından simülasyon dan başla .donanım almadan modern sistemlerin online ofline simülasyon lari hepsinin var burdan başla. Küçük bir tüyo gmtplc videolarından baslayabilirisin .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri