3 kat 3 daire tesisatı (yardım)

Ilker dvc

Üye
ben 3 kat 3 daire kapı otomatiği ve aşağıdan yukarıdan çağırmalı zil tesisatı bi çizdim(olmuşmu bilmiyorum kontrol edermisiniz ?) sorunum şu, interneten bulup bakıyorum çok nizami ve çizgiler hızlı ve birbirini kesmiyor. Ben çizince arap saçına dönüyor. Tamam belki prensip olarak doğru çiziyorum. Ama göze hoş gelmiyor. Ezberlesem diyelim, hangi bi tesisatı ezberleyecegim... Kendim tesisat tasarlayabiliyorum prensipte doğru çalışıyor. Ama nizami olmuyor çizimler göze hoş gelmiyor. Elimde cetvel olsa çizgiler arası farkı doğru ayarlarım bide çektiğim çizgiler düz olur en fazla. Ama arap saçına dönüyor benimki. O tesisatı okuyacak insanida düşünmek lazım. adam bi baksa bunu çizenin taaaa.... der. Kaldı ki 2 3 sene sonra mezun olacağım ve piyasaya gircez. Yardım önerisi olan varmı bu işi nasıl düzeltirim

Not resimde bazı düğüm noktalarında temas olduğunu bildirmek için kalın nokta koymayı unutmuşum. Ama 3 daire olduğu için tecrübeli abilerim ne yapmaya çalıştığımı anlar sanırım

lEA1Eg.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bakarken kafam bulandı paintle çizseniz artı eksi farklı renklerde yada rekli kalemlerle cetvel kullanarak
kırmızı mavi siyah tükenmez kalem ile olur cetvel kullanarak usta adam zaten bunlara bakmaz da acemiler için zor

piyasada çizimden cok pratik lazım olcak işin püf noktalarını muhtemel sorunların çözümlerini biliyorsan birde bağlantıları yapabiliyorsan çizime gerek kalmıyacak zaten

ben zil şemasına ilk yaparken bakmıştım bir daha ihtiyacım olmadı

piyasada çizimden cok pratik lazım olcak işin püf noktalarını muhtemel sorunların çözümlerini biliyorsan birde bağlantıları yapabiliyorsan çizime gerek kalmıyacak zaten

Nasıl yani ? mesela bi ihale aldım diyelim, 10 kat 40 daire. e bunu a dan z ye baştan sona ben tasarlamayacakmıyım projesini ? ayrıca şuan için gerilim düşümü hesabı, iletken kesit ve kablo türü seçimi, uygun sigorta seçimi, güç hesabı, sayaç bağlantıları, kaçak akım koruma rölesi ve bağlantı şekli, güç katsayisinin düzeltilmesi vs... Yönetmelikleri okuyorum boş zamanlarımda falan... en temel düzeyde donanımlı sayılırım. Temel düzeyde c++ ve autocad biliyorum şimdilik.

eğer proje çizimi yapıcaksan bütün bağlantılar standarttır zaten ister 2 kat 2 daire olsun ister 20 kat 60 daire . bunun dışında gerilim düşümü malzeme listesi metraj sigorta kesici kompakt seçimi pano bağlantı detay çizimleri hesaplamalar topraklama vs bir projecinin bilmesi gereken en temel şeydir. dediğim gibi işin mantığını kaptıktan sonra uygulama esnasında zorluk yaşamazsın ayrıca tesisatı kafana göre işleyemezsin elindeki projeye göre yapmak zorundasın . bir şantiyeye işe başlamadan önce zaten proje elinde olucak

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri