3 Fazlı Motorlarda Akım Hesabı

bilgisi olanlardan rica ediyorum; 0,22 Kw bir motorun kaç amper çektiğini nasıl hesaplarız ve çıkan sonuca göre kontaktör, termik, otomat seçimini nasıl yaparız detaylı bir şekilde formülüyle ve malzeme seçiminde dikkat edilecek hususları anlayabileceğim mantıklı bir şekilde anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler herkese.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bence bunları bilmiyorsan konuya çok uzaksın ; hiç birine dokunma daha iyi olur :)

formulünü bilmem ama pensmetren varsa
çalıştırarak amperini ölçüp ona göre kontaktör termik bağlaya bilirsin

sn.mekatroniker54,
Aradığınız bilgiler tablo halinde aşağıda verilmiştir.
iyi çalışmalar

p= 1.73xVxIxcosfi

220=1.73x380xIx 0.8 (belirtmediğin için 0.8 aldım)

220=525xI

I= 0,418

tecrübe ile sabittir kaç kw ise yaklaşık 2 katı akım çekecektir.

p= 1.73xVxIxcosfi

220=1.73x380xIx 0.8 (belirtmediğin için 0.8 aldım)

220=525xI

I= 0,418

tecrübe ile sabittir kaç kw ise yaklaşık 2 katı akım çekecektir.

aslında arkadaş basitçe açıklamış. 400V şebekede motor gücünün iki katı alacaksın akım değerini. 690V şebekede ise birer bir alacaksın..
11kw isw 20-22A hesapla gitsin ...
ürün seçimi ise firmaların şalt fiyat listelerinden bulursun.

sn.mekatroniker54,
0,22 kW motorun etiketinde yazan gücü,milden alınan mekanik güçtür.Sn. bakun'un bulduğı değeri,motorun verimine(yaklaşık 0,63) böldüğümüzde şebekeden çekilen akımı bulmuş oluruz.(0,66 A)Bulunan bu akım değerine göre yukarıda verilen tabloya göre teçhizatın seçimi yapılır.
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri