3 fazlı kombi sayaçta, çarpan nasıl hesaplanır ?

arkadaşlar alçak gerlim hesapları verirseniz iyi olur..
örnek:elektrik panasu sayaç bölümünde 3 faza ait 3 adet 250/5 akım trafosu var
çarpan ise x50

adam 10 saatlik sarfiyat hesabı yapmak istiyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar alçak gerlim hesapları verirseniz iyi olur..
örnek:elektrik panasu sayaç bölümünde 3 faza ait 3 adet 250/5 akım trafosu var
çarpan ise x50

adam 10 saatlik sarfiyat hesabı yapmak istiyor

Sayaçta ne yazmışsa, gerçek tüketimi bulmak için 50 ile çarpın. Bu kadar.
Sayaç 10 saatte ne yazmışsa bunu 50 ile çarpacaksınız.

iyi akşamlar ustalarım 50 kva üstünde bir tesiste çalışmaktayım günlük sayacı okuyup cezaya girip girmediği belirtmem gerekiyor bana yardımcı olur musunuz. sayacım makel marka tipi:t300 kmy 2256 3 fazlı 4 telli aktif reaktif kapasitif dıjıtal sayaç. bu sayacın hangi degerlerini okumam gerekiyor. ben aktif olarak T=16098 ER1=4088 KRc=748 okudum. işlem nasıl yapmam gerek açıkca anlatırsan sevinirim.

iyi günler. çalıştığım fabrikanın bir bölümünde o bölümün tüketimini hesaplamak için mekanik bir ara sayaç var. sayacın üzerinde çarpan değeri yazmıyor.sayacın etiket değeri ise 3x/5A. bu sayacın çarpanını nasıl bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

iyi günler. çalıştığım fabrikanın bir bölümünde o bölümün tüketimini hesaplamak için mekanik bir ara sayaç var. sayacın üzerinde çarpan değeri yazmıyor.sayacın etiket değeri ise 3x/5A. bu sayacın çarpanını nasıl bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çarpan demek akım trafo çevrim oranıdır.İşletmenizde 100/5 A. akım trafosu var ise çarpanınız 100:5= 20'dir.
Kullandığınız sayaç direk sayaç ise çarpanla tekrar çarpmanıza gerek yoktur.Sayacın ölçtüğü değer sizin tüketiminizdir.

Son düzenleme:
Sayacın üzerinde çarpan katsayısı bilgisi olmaz.AG den enerji aldığınızı varsayarsak,çarpan sayınız,akım trafosu çevirme oranıdır.Akımtrafonuz 500 / 5 ise ( mesela ),çarpan katsayınız 100 dür.Bu hesaba göre,akım trafonuza bakıp,katsayınızı hesaplayabilirsiniz.

Çarpan demek akım trafo çevrim oranıdır.İşletmenizde 100/5 A. akım trafosu var ise çarpanınız 100:5= 20'dir.
Kullandığınız sayaç direk sayaç ise çarpanla tekrar çarpmanıza gerek yoktur.Sayacın ölçtüğü değer sizin tüketiminizdir.

işletmemizin çarpanı 3150 ancak ben daha önce bağlanan ara sayacın çarpanını bulmak istiyorum. ara sayacın bulunduğu pano çok eski bir pano olduğundan akım trafosunun değerini göremiyorum.

iyi akşamlar ustalarım 50 kva üstünde bir tesiste çalışmaktayım günlük sayacı okuyup cezaya girip girmediği belirtmem gerekiyor bana yardımcı olur musunuz. sayacım makel marka tipi:t300 kmy 2256 3 fazlı 4 telli aktif reaktif kapasitif dıjıtal sayaç. bu sayacın hangi degerlerini okumam gerekiyor. ben aktif olarak T=16098 ER1=4088 KRc=748 okudum. işlem nasıl yapmam gerek açıkca anlatırsan sevinirim.

Merhaba
Yapmanız gereken
KRc:Tx100
ER1:Tx100
Sizin aldığınız değerlere göre yaparsak
748:16098=0,046x100=4,64 kapasitif değeriniz.
4088:16098=0,2539x100=25,39 endüktif değeriniz.
Yani şu anda cezadasınız.

işletmemizin çarpanı 3150 ancak ben daha önce bağlanan ara sayacın çarpanını bulmak istiyorum. ara sayacın bulunduğu pano çok eski bir pano olduğundan akım trafosunun değerini göremiyorum.

Sistemde akım trafosu var ama siz üzerenden değeri okuyamıyorsanız;pens ampermetreye ihtiyacınız olacaktır.
Sistemden geçen akımı okuyun,akım trafosunun çıkışından geçen akımı okuyun.Sistemden geçen akımı akım tarfosunun çıkışındaki akıma bölün .çıkan sonuç size akım trafosunun oranını verir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri