3 faz toprak ve nötr problemi hk?

Mkocak_86

Üye
yüksek gerilm uygulanıp 380 e düşürülen bir trafodan 3 adet kuyu besleniyor kuyular 45kw trafo 200kw 2 panoya nötr trafodan gidiyor diğerine ise 3 faz gitmiş topraklama gömülüp nötr yerine kullanılmış herneyse bu nötr çekilen panolarda r-s fazları kontrol kalemiyle görünüyor t fazında görünmüyor ama ölçü aletleriyle ölçünce normal 380 volt bütün fazlar arası görüyorum faz nötr aralarıda normal 3 faz da nötr arası 220 volt.topraklama nötr gibi kullanılan panoda aynı 3 faz arası 380 volt gösteriyor fazın biri yine kontrolkalemiyle yanmıyor ama toprak faz aralarında kontrolkaleminin göstermediği faz toprak arası 54volt diğerleri toprak faz arası 340 volt nasıl olur kontrolkalemi nasıl göstermezde ölçü aletleri gösterir ve motorlarda çalışıyor?

peki nötür toprak arası kaç volt okuyorsun?

Benim ilk izlenimlerim topraklamanizin yeterli olmadigi...Notr gitmeyen 3. kuyu panonuzda kumanda gerilimi dusurucu bir trafo uzerinden 24 V olabilir mi?...Cunku genelde kuyu pompalarinda kumanda gerilimi olarak 220 volt pek tercih edilmiyor...Bu yuzden 3 damarli kablolar ile beslenebiliyor..
kontrol kalemi ile olcum yaptiginizda motorlar calisiyor muydu?

sn.hicbirsey ustam yetersiz topraklama fazları nasıl ayırt ediyor? (R ve S de kontrol kalemi yanıp T de neden yanmasın ozaman)

Mkocak_86; anlattıklarından şu sonuçlara varıyorum:
1-Trafo çıkışında (var ise) t fazına ait sigortan atmış vaziyette ama sigorta attığı halde mili veya çok düşük amper seviyelerinde şebekeye akım sağlıyor bu nedenle de gerilim varmış gibi okuyorsun.
2-ikinci panonda bahsettiğin gibi toprak kullanılarak bir nötr bağlantısı yapıldıysa, nötr bağlantında bir oksitlenme veya da gevşeklik mevcut olduğundan TOPRAKLAMAM YETERSİZ YAPILDIĞI İÇİN GERİLİM YÜKSELMESİ YAŞANIYOR.bu olay tehlikelidir :I
3-Motorlar çalışıyor demişsin; çalışabilir ama fazların arası kaç amper çektiğine bakmanı tavsiye ederim.

r ve s de yanip t fazinda yanmamasinin sebebini topraklama eksikligi ile iliskilendiremem...Ben faz toprak arasi olcumlere dayanarak topraklamanin yetersiz olabilecegini dusundum...Bana da garip geldi kontrol kaleminin t fazina duyarsiz kalmasi...arkadas biraz daha detay verir sanirim

Bu Kadar garip bir soruya cevap emin misin ? olmalı. Lakin yazdığından emin olduğun anlaşılıyor. Akımları ölçtünüz mü? OG sigortalarından biri atık olmasın. Çok garip şeyler gördüğüm için birinin OG yi kesip trafoya çıkıp bağlantıları kontrol etmesini tavsiye ederim. Trafo çıkışları fazlar ve işletme koruma topraklamaları doğru bağlı mı? Sonra kabloları kontrol ediniz panoda bir hata yada kablolarda bir ezilme sıyrılma (temas) varmı?

1-Trafo çıkışında (var ise) t fazına ait sigortan atmış vaziyette ama sigorta attığı halde mili veya çok düşük amper seviyelerinde şebekeye akım sağlıyor bu nedenle de gerilim varmış gibi okuyorsun.
2-ikinci panonda bahsettiğin gibi toprak kullanılarak bir nötr bağlantısı yapıldıysa, nötr bağlantında bir oksitlenme veya da gevşeklik mevcut olduğundan TOPRAKLAMAM YETERSİZ YAPILDIĞI İÇİN GERİLİM YÜKSELMESİ YAŞANIYOR.bu olay tehlikelidir :I

Sn.doangun malesef söylediklerinize katılamıyorum, sigorta atmış olsa motorlar nasıl çalışır peki? (bazen küçük motorlar özellikle yıldız noktası nötür bağlıysa çalışabilirler ama)

Benim aklıma gelebilecek tek sebeb T fazı üç panodada aynı durumda ise (Kontrol kalemi yanmıyorsa) T fazı biryerlerden toprağa kaçak yapıyor (temaslı) diyeceğim üstelik trafo direğine panolara kıyasen daha yakın bir yerden

Evet bence de T fazi bir sekilde toprakla temas halinde...Kontrol kalemi sonsuz (sonsuza yakin) direnc prensibi ile calistigi icin, toprak kacagi durumunda direnc daha dusuk olacagindan akim kontrol kalemine dogru degil topraga dogru akacaktir...Ben de kablonun izalosyonunu ve topraklamayi iyice bir kontrol etmek lazim...

abuzettin20 ustam; yazdıklarımı yineleyip artı bir ek olarak sana katılılarak ekliyorum; alçak gerilimin t fazını taşıyan kablosu panolara ulaşmadan bir noktada temas halinde olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,279
Kullanıcılar
450,104
Son üye
MUGEN SARS

Yeni konular

Geri