3 acil stop butonu

bu devre olmaz doğalı siztemlerde eğer acil stop durumu söz konusu ise resetleme yapılmadan doğalgaz akışına izin verilmez

bundan dolayı acil stop butonlarına basılınca role çekecek gaz kesilecek tek rar gaz akışı için reset butonuna basılacak
yani bir roleye start stop butonu devresi olacak
reset istiyorsa eger acıl stop rolesı kullanabılır
kd3qj.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kdlyt.jpg

bu devre olmaz doğalı siztemlerde eğer acil stop durumu söz konusu ise resetleme yapılmadan doğalgaz akışına izin verilmez

bundan dolayı acil stop butonlarına basılınca role çekecek gaz kesilecek tek rar gaz akışı için reset butonuna basılacak
yani bir roleye start stop butonu devresi olacak

reset istiyorsa eger acıl stop rolesı kullanabılır
kd3qj.jpg

İLK DEVREDE RESET SÖZ KONUSU DEĞİLDİR ROLE ZATEN EMNİYET BUTONUNA BASMADAN ÇEKİK POZİSYONDADIR.
ROLENİN AÇIK KONTAĞINDAN İSE VALF ENERJİLENİR. YANİ HERŞEY NORMALSE ER ÇEKİKTİR.

EMN BUTONUNA BASTIYSANIZ KALICI TİP OLDUĞU İÇİN ELİNİZİ ÇEKSENİZ DAHİ BUTON KALIR.
EMNİYET BUTONUNA BASINCADA ROLE DÜŞECEKTİR. ROLE DÜŞÜNCE VALFİN ENERJİSİNİ KESECEKTİR
DAHA SONRA SİSTEMİ NORMALE DÖNDÜRMEK İÇİN BUTONU ÇEVİREREK
NORMAL KONUMA GETİREBİLİRSİNİZ.

arkadaşlar herkese teşekkür ederim cevaplar ve proje hoş benim isteğimede cevap zaten benim uygulayacağım sistem biraz daha kapsamlı gaz ana girişe 2 inç selenoid valf konulacak 2 ad gaz ventili 3 ad acil stop 1 ad deprem sensörü sistem şu deprem olduğunda sensör gaz valfini kesecek aynı zamanda bir roleyi çektirerek yangın alarmını çalıştırıp yine aynı rolenin no ucundan geçerek buhar kazanının tmş sini kapatacak diğer yandan deprem yoksa dahi manuel olarak acil stop butonundan hem gazı hem tmş yi hemde yangın alarmını kumana edeceğiz yine aynı sistemi 2 ad emniyet ventili gaz kaçağı olduğu içinde yapacak 3 roleden kastım ise sistem bira karışık olduğundan ben acil stopları projedeki gibi seri düşünmedim paralel bağlayarak 3 ayrı roleyi çektirerek rolelerin nc kontağında com noktası oluşturarak kumanda etmeye çalıştım ancak arkadaşımızın seri bağlantısı daha mantıklı valflerin çalışmasına gelince valfler 2 çeşitide var bazısı kapalıdır elektrik verince açılır bazısı açıktır elektriği kesince kapanır konuya destek olacak arkadaş olursa sevinirim teşekkürler

BU ŞEKİLDE DAHA AÇIKLAYICI OLMUŞ OZAMAN BENDE SİZE AÇIKLAMALI OLARAK BASİT ŞEKİLDE AŞAĞIDAKİ DEVREYİ EKLİYORUM.

kdly0.jpg

arkadaşlar sizleri tekrar uyarıyorum bu şekilde güvenli bir sistem kurmuş olmazsınız resetli sistem kurmalısınız
acil stop butonlarının mekanizması plastik zamanla aşınır sertlrsir kırılır tutmaz emniyeti sağlamış olmazsınız
ve kötü niyetli kişilerin de olabileceğini unutmayın

arkadaşlar sizleri tekrar uyarıyorum bu şekilde güvenli bir sistem kurmuş olmazsınız resetli sistem kurmalısınız
acil stop butonlarının mekanizması plastik zamanla aşınır sertlrsir kırılır tutmaz emniyeti sağlamış olmazsınız
Büyük fabrikalarda acil stop butonu kullanılıyor yani role bozlusa vs kontak gecirmese zaten valf devre dışı kalacak benim anlamadığım burada emniyetsiz olan ne?
Kötü niyetli kişi varsa zaten adam gider doğalgaz borusunu baltalar vs:))
yada senin emn reset butonunu alır ..

bildiğim kadarı ile deprem sensörü kontrol panosunda reset var zaten ayrıca tmş yi acil stop ile nasıl kapatıyoruz

Arkadaşa katılıyorum,güvenlik konusu ciddidir. Acil stop , çiftel , lazer scanner , ışık bariyeri , alan kontrolü yapan cradle switch ....vb bir ekipman kullanılacaksa ;
alan çok büyük ve kapsamlı ise safe plc , değilse güvenlik rölesi kullanılmalıdır. Pilz de güvenlik çözümleri sunan markalardan biridir.
3 tane acil stop butonu gerekiyorsa butonlar yine seri bağlanarak rölenin kanallarına girer. Her acil stop butonunda 2 nc kontak yani 2 kanal dolaşır.Röle bu iki kanalın kendisine aynı anda veya atıyorum 0.1 ms gibi çok kısa bir süre içerisinde aynı anda gelip gelmediğini denetler. Pilzin veya bir başka firmanın ürünlerini incelemenizi öneririm.

Salam arkadaslar...Bana 6kv.luk bir ATS semasi lazim.Turkce bilmiyorum bu ne diyorlar.Azerice AVR-yani ehtiyyatin otomatik kosulmasi diyiliyo...Onceden tesekkurler!

Salam arkadaslar...Bana 6kv.luk bir ATS semasi lazim.Turkce bilmiyorum bu ne diyorlar.Azerice AVR-yani ehtiyyatin otomatik kosulmasi diyiliyo...Onceden tesekkurler!

Etibar;

Konuyu biraz daha açarsan yardımcı olunur.

ehtiyyat = (Türkçe karşılığı) ihtiyat, tedbir, yedek
ATS = ??? A..... T....... S.......
AVR = ??? A..... V....... R.......

kısaltmaların açılımını İngilizce ya da Azerice yazarsan yardımcı olacak kişiler çıkabilir...

Son düzenleme:
sayın yavuz31 konuya dahıl oluyorum belkı ne haddıme dıceksınz ama yanlıs yazdıgınızı dusundugum bır kısım var ben bu konularda bıraz yeniyim yani endüstri meslek lısesınde gördüklerim kadar biliyorum uygulamam yok denılecek kadar az kafama takılan kısım yazdınız paragrafın son kısmıdır ( valflerin çalışmasına gelince valfler 2 çeşitide var bazısı kapalıdır elektrik verince açılır bazısı açıktır elektriği kesince kapanır konuya destek olacak arkadaş olursa sevinirim teşekkürler ) burda valflerın 2 cesıt oldugunu sölemişsiniz gelıba 2 çeşidide yanlıslıkla aynı söledınız yada ben mı yanılıyorum...saygısızlık yaptıysam özür dilerim ...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri