3,7V'luk Şarjlı Pili 1,5-2V ile Nasıl Şarj Edebiliriz?

hayrett

Üye
DC motoru ile bir rüzgâr gülü yaptım. Rüzgâr gülünün maksimum hızda dönmesiyle 1,5V-2V arasında bir gerilim üretiyor.

2 adet, biri 1000mAh, diğeri 800mAh eskilerden kalma cep telefonu pilini paralel bağlayarak ve bu pillere de bir LDR devresi bağlayarak, gece olduğunda 2W'lık bir ledi, merdivenleri aydınlatsın diye bu pillerle kullanmayı düşündüm. Düzeneği kurdum. Şarjlı pillerin içindeki var olan enerji bitene kadar aydınlatma birkaç gece düzgün çalıştı. Ancak içerisindeki eskiden kalma şarjı bitince ledin ışığı düşmeye başladı.

Anlayamadığım bir konu var, aydınlatırsanız sevinirim. 3,7V'luk bir pili sürekli 2V'luk enerji ile şarj edersem pildeki enerji birikerek devreyi 3,7V olarak mı besler yoksa maksimum 2V gibi bir değerle mi çalışır? Yani havuza azar azar su birikmesi gibi dopdolu bir havuz mu elde ederim, yoksa havuzun yarısı boş gibi bir şey mi olur?

Gerilimi iki katına çıkaracak bir devre koysam sorun çözülür mü acaba?

Bir de, pervane yavaş da dönse, hızlı da dönse sürekli 4V gibi bir sabit gerilim elde edebilmem mümkün müdür? Böyle bir devre varsa devrenin şemasını paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri