by teymen ' Alıntı:
Kod:
arkadaşlar en sonunda en sonunda arızayı bulduk galiba :)
arızamız motor sargılarında meydana gelen sızmadan dolayı oluşan bir nevi kaçaktan meydana geliyormuş
motorumuzu en sonunda yedeğe çıkarıp arıza tespiti için söküp dağıttıktan sonra
 temin ettiğimiz meger ile test ettiğimizde çok fazla olmamakla birlikte sargılar arası bir sızma tespit ettik 
neresinde dersiniz
 tamda sargılar arası lehimlerin olduğu yerde zamanla özelliğini kaybedenn makaronların birbirine yakın durmasından dolayı 
üçgene geçiş esnasındaki akım yüklenmesi ile kabloları birbirini çekip kısa devre ettiyor diye düşünüyoruz :)
yolverici ile aniden yüklenmeden kalkındığı için pek sorun olmadı galiba ama yıldız-üçgende sorun çıkardı
önemli olan arızayı geçde olsa bulmuş olmamızdır sanırım
herkese göstermiş olduğu ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum çok sağolun herkese kolay gelsin
eger dediginiz gibi bir sorun olmus olsa yani motor sargıları arasında sızma olmus olsa kesinlikle sargılar arasında kısadevre olur ve patlama meydana gelirdi ve motor yanardı diye düsünüyorum....bence sorun üçgen kontaktöründe meydana gelmesi olası bir yalıtım bozuklugundan kaynaklanıyor...motoru sardırmadan önce kontaktörü degistirip te bir defa da öyle denemenizi tavsiye ederim..kontaktörü degismek motoru sardırmaktan daha ucuzdur..SAYGILAR..AGAMEMET..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba arkadaş sorununu okudum ilginç geldi ama sen güç devresinde ara sorunu 2 ihtimal var
1. senin güç devresi nasıl bagladın bilmiyorum ama muhtemel kısa devre yapıyorsun
2 ihtimal ise bu biraz daha teknik üçgen baglantıda motorun içeriden çıkan bobin baglantıları klemenste
x,y,z
w,u,v seklinde durmuyor baş bir ihtiml daha var ama bu mucize sınıfına giriyor bidene haber verirsin kolay gelsin...

motorda yıldız üçgen zamanlaması ne kadar olmalıdır ve kw sına gore ayarlanmalıdır ama hesabı nedır?

sürenin güçle ilgisi yoktur !6-10 sn arasında ayarlayabilirsiniz.Bu süre içerisinde kaldırmıyor iseniz,siste-
miniz,yıldız/üçgen yolvermeye müsait değildir demektir.

müdür eger fanın emişinde klape varsa fanı çalşıtrırken klapenin kapalı olması gerekir ve devrini aldıktan sonra fan klapesi açılır.bundan dolayıda olabilir

arkadaşım büyük bir ihtimalle senin güç bağlantı uçların ters bağlı yıldızda çalışıp üçgende patlıyorsa 2 nedeni vardır 1 .kumandada kontaktörlerde ters kontak yapmamış olabilirsin .yada yıldız kontaktörünün kontakları takılı kalıyor olabilir. bunuda ölçerek anlaya bilirsin.2.de bu da çok çönemli. güç bağlantısında faz sıralamasını doğru yaptığından emin ol büyük ihtimalde sorunun bundan kolay gelsin

yıldız üçgen motor ve kumanda sistemi çıkışlarını doğru bağladığına eminmisin.üçgene geçtiğinde fazlar çarpışıyor olmasın.

arkadaşlar sigorta değeri düşük olabilir. veya kullanılan otomak özelliğini yitirmiş olabilir

yıldıztan ucgene gecış suresı cok kısa aktarma şeklıne gore zaman degışır.bu sure motor devrılme momentını yenemeden ucgene gecıdıgınızde sıgortalar atar. bu motara dırek yol verırsenız sıgortalar yıne atar.zamanı 6-20 sanıyeye ayarllayıp calıstırın.

Forum istatistikleri

Konular
128,355
Kullanıcılar
450,215
Son üye
THORRR

Yeni konular

Geri