24 V DC 220 V AC ÇEVİRMEK

Bu konudaki ilk mesajında "ama yinede çalışması lazım" diye yazdın ya ben yukarıdaki şemayı doğru kabul ediyorsun diye düşünerek yazdım. O zaman aynı fikirdeyiz.

Bu konudaki ilk mesajında "ama yinede çalışması lazım" diye yazdın ya ben yukarıdaki şemayı doğru kabul ediyorsun diye düşünerek yazdım. O zaman aynı fikirdeyiz.
kardes cunku kendim denemesem de pek cok inverter semasinda benzer uygulama gordum. ki elektronikprojelerde de denk geliyrdum ve kimse transistor yaniyor demiyordu:)
ama sonradan dank etti ki iki transistor birlesik ve cidden ters gibi duruyor. hic kontrol etmemistjm o semalari. calisiyor dediler mi dogrudur diyor geciyordum. bacaklarin nereyebaglandigini hic djkkat etmedim. neden dersen
cidden bahane gibi duracak da pek bos duran biri degilim. son uc gunde 2 kabin yeniledi, 2 tane sifirdan kurdum,. bir tane inverter yaptim. daha ayrica yaptiklarim cabasi:)
iste o ara bazen yanlis yaziyorum kelimeleri kusura bakmayin.
ki gecen de zeybek ustayi sasirttim:) yok yani bazen kurdugum cumleleri nasil nir kafa yapisi ile kurdum nen de sasiyorum ama cevap aldigina dua etsin arkadaslar:)

misal hatirlarsin elemanin birisi spft start devresinden bahsetmisti.
7805 ya da lm317 ye transistor ve kondansator eklemesi ile soft start verilebi,iyor. ben adama regulatoru soyledim. soft start nasil eklenir soylemeyi unuttum:)
ki senin de aklina geldi soft start olmali diye uyardin. iste aklima gelmiyor daha dogrusu cok fazla sey dolastigi icin unutuyorum:)

sayfada basit olarak smps anlatilmis.
ama ben 4047 gibi entegreleri pek sevmiyorum. simetrik trafo diyince daha bir fiyatlaniyor. sanirim cift transistor sayesinde guc rahatlikla 2 katina ciktigi icin kullaniliyor.
tda4605 ya da 555 ile istenilen olguya rahatca ulasirsin.

sayfada basit olarak smps anlatilmis.
ama ben 4047 gibi entegreleri pek sevmiyorum. simetrik trafo diyince daha bir fiyatlaniyor. sanirim cift transistor sayesinde guc rahatlikla 2 katina ciktigi icin kullaniliyor.
tda4605 ya da 555 ile istenilen olguya rahatca ulasirsin.

Tekrar selam. Dostum simetrik olmayan trafo ile yapilmis bir inverter projesi hic gormedim. Gormek isterim. Ornnek olmasi amaciyla buraya sema yada link ekleyebilirmisin?

Tekrar selam. Dostum simetrik olmayan trafo ile yapilmis bir inverter projesi hic gormedim. Gormek isterim. Ornnek olmasi amaciyla buraya sema yada link ekleyebilirmisin?
kardes sen simdi diyorsun ki git illa o pc yi ac:)
ya ugrasamam.
bir ara yapiveririm sana ama. belki yarin belki yarindan da yakin:)
simetrik olmasina gerek yok. ki tv ler asimetrik besleme ile calisiyor. 555 bakarsan tek kanal vibrasyon yapiyor. tek transistor daha kullanisli oluyor.
o degil de bu 2n3055 ne igren transistor yaw, bacaklarini bulana kadar anam agladi:)
sen beni ugrastirma kendi verdigin resme baksana bir.orda da trafoda asil yuku fetle gidiyor. obur hat, sadece cikista hata olursa optokuplorun akimi kesmesi icin. ki ikisi de asimetrik giris degil mi:)

@yolgezer74 2 gün içinde (simetrik asimetrik ) inverter yaptım dedin ver işte kardeşimize şemayı seninkini boş ver al bunu yap şurda şurda sıkıntı yaşadım şöyle çözdüm de, mesajını göndermeden önce bir iki göz gezdir düzeltme yap ;).

@yolgezer74 dostum bu devre bu şekli ile voltaj verirsek transistörler direkt 24 volt voltaja maruz kalır kısa devre akımı çeker ve transistörler yanar çok hızlı olacağı için patlayabilirde. Şemayı incelerken sanırım kaçırmışsın. Uyarmak istedim. Bir kazaya sebep verebilir. Dikkatli olalım.

@EnesKrspn

Giriş gücü = Çıkış gücü ( not : verimi % 100 farzediyorum yoksa kayıplar her zaman vardır )

Hem amper düşmesin hemde kayıp olmasın malesef böyle bir icat yok.

Örnek :

220 voltta 10 amper çekecekseniz güç kabaca 2200 watt olacaktır. Buna karşılık düşük voltajda
2200 / 24 = 91.6 amper verebilmeniz gereklidir. ( idealde )

yani 24 voltta 91 amper verirseniz 220 voltta ancak ve ancak 10 amper çekebilirsiniz.

Devrenize gelince bir çok hata var. Tip 41 ve 42 yi aynı clock sinyali ile sürmüşsünüz. Bu durumda besleme voltajı şase voltajı ile birleşir ve kısa devre olur. bu noktada çıkıştan voltaj alamamanız gayet normal. Burdaki transistörlerin yeri hatalı. Transistörler trafoya seri girilmeli. Siz gerilimi direkt şaseye akıtıyorsunuz. Ayrıca trafoda gerilim oluşturmak için bir ters bir düz voltaj ( AC ) uygulamalısınız. Bunu anlayabilmek için forumda daha öncede bir çok kez paylaşılmış inverter devrelerini araştırıp inceleyebilirsiniz.

Bu çizmiş olduğunuz devre çalışmaz. Devreyi kurup denemeyin. transistörleriniz hızlı bir şekilde yanıp sizi yaralayabilir.

Ayrıca diğer bir forumda size cevap veren bir kaç kişi oldu. Onlarında yönlendirmesini inceleyiniz.
Size bir devre örneği ekliyorum. Lütfen bu devreyi inceleyip

1- 50 hz sinyal nasıl oluşturuluyor.
2- Bu sinyal nasıl kuvvetlendiriliyor
3- Bu kovvetli sinyal nasıl 220 volta dönüşüyor inceleyiniz.

Bu temel mantığı çözerseniz gerisi çok kolay gelecek. Yukarıda mavi metinle işaretlediğim konuyu aşağıdaki şemada inceleyiniz. Trafo nasıl sürülmüş transistörler üzerinden akan akımın yolunu iyi inceleyiniz.Takıldığınız yerde sorabilirsiniz.

230volt-400w-dcac-inverter-sema-devre.jpg

@serkan_48 ve @yolgezer74 Gerçekten çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Dediklerinizi araştırmaya yapmaya çalışacağım. Eğer tekrar bir sorun olursa sizlerin bilgilerinden yardım alabilirim.

@yolgezer74 2 gün içinde (simetrik asimetrik ) inverter yaptım dedin ver işte kardeşimize şemayı seninkini boş ver al bunu yap şurda şurda sıkıntı yaşadım şöyle çözdüm de, mesajını göndermeden önce bir iki göz gezdir düzeltme yap ;).
abi, simdi soyle diyij. ben kafamda devreyi olusturur sonra yaparim aklima gelirse sema yaparjm, yoksa sonradan o devre lazim oluncs bazen giris cikis hatlarini bile bulamam:)
saka gibi ama benim de hiysrligim bu.
simetrik zaqten piyasada devresi bol. asimetrikte ise transistor sayisi tek. sadece sol ve sag uclu yani asimetrik cikis bir trafo. bu kadar.
tv beslemeleri genelde asimetrik, yani eski modelleri. ama uydu alicilar daha cok simetrik oluyor.
yasama su.
bu olayda sinyal ureteci 0.1 amper ceker. bir de kullandiginiz voltaj -arkadasin devresi baz alijiyor. - bir de gerilim regulatoru lazim. ikisi toplam nerden baksan 3 watt yer.
benim devrede 6-220 yaptim. 555 ile bir sinyal ureteci- 150 hz sanirim. datasinda 10 nf kutupsuz icin o deger yaziyordu ama karistirdim hangi devre kullandigimi. zaten giris cikis uclarini zor buldum.6 ay once yapmistim:)
onu ilk bd243 ile denedim. ama o yetmedi. isindi.
ben de 2n3055 ile degistirdim. o isjnma yasamadi.
trafo olareak 220-6 volt dusumlu 3 watt bir trafo kullandim. elime o geldi:)
voltaj verdim calisti. 225 volt ile 222 volt arasinda gidip geldi 3 saniye. sonra transistor hafif isindi 222 de sabitlendi gerilim.3055 115 watt verebiliyormus.
iyi bir sogutma ile alinabilecek bir guc.
simetrik inverterin faydasi ise iste bir degil 2 tane trransistor ile besleme yapip 230 watt falan alabilmek.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri