24 V DC 220 V AC ÇEVİRMEK

Konuya aslında artık yazmayacaktım ama şimdi yazıyorum.

İlk önce konudaki tüm mesajlarım konu sahibinin isteğine göredir. SMPS konusunun topik konusuyla hiç alakası yoktur. Atkadaşımız 24 voltu 220 volta dönüştürmenin yolunu arıyor. Bizse konuyu dağıtıyoruz.

Baktın mı sorusuna cevabım bakmadım ama yukarıdaki devrenin sinyal çıkış şeklini biliyorum. Bakmaya gerek yok. Bariz belli.

sinyalin bozuk olması sinüs yada kare dalga olması önemli. Her elektronik cihaz yada farklı elektrikle çalışan cihaz her sinyalde doğru düzgün çalışmaz. Yapılacak devrede bizim amacımız sinüse en yakın formda bir sinyal üretmek.

Bir 555 ile oluşturduğunuz osilatörde simetrik besleme yapmadan nasıl negatif alternans oluşturabilirsiniz? 555 in çıkışı yukarıda konusu geçen devrede 0 volt ile 12volt arasında kare dalga olarak çıkış vermez mi? Nerede bunun negatif alternansi?

Baktın mı ?
ya ac ise ? formunun bozuk olması sorun değil ama ya her iki alternans da var ise ?
( enerji verdiğinde ne görürsün kestiğinde ne görürsün ? )

Bu tip konularda yorum yapmayın , ne ezberlediyseniz o kadarını tekrarlayın.
Yorum yapabilmek için magnetik alan teorilerini yalayıp yutmuş olmanız gerekir ki bunun için çok sağlam matematik alt yapınız olmalıdır.
İleri derecede differential ve integral hesap biliyor olmanız gerekir.
--

Dediğiniz gibi bu tip konularda yorum yapmayacağım. Herkesin bildiği kendisine kalsın. Ben bildiklerimi ortaya koymaya çalıştım. Doğrusu ile yanlışı ile. Eğer yanlış ise kabul ederim düzeltmeye çalışırım ama doğru bildiğim yanlış ise bunun doğrusu bana öğretilmedikçe onun yanlış olduğunu nasıl bilebilirim.

Aşağıda 3 adet sinyal şekli paylaşıyorum.

1. sinüs bunu herkes biliyor.
2- negatif alternansa sahip bir kare dalga
3- bu sinyal şekli ise yukarıda by lent arkadaşımın paylaştığı devrenin çıkış sinyali.

Negatif alternans nerde ? Ben göremiyorum. Mesajlarım muhalefet oluşturmak için değil yanlış anlaşılmasın bu konuda o kadar mesaj yazdım ama sanırım anlatmak istediklerimi doğru anlatamadım beceremedim.

Saygılarımla.

sİNYAL.jpg

Konuya aslında artık yazmayacaktım ama şimdi yazıyorum.

İlk önce konudaki tüm mesajlarım konu sahibinin isteğine göredir. SMPS konusunun topik konusuyla hiç alakası yoktur. Atkadaşımız 24 voltu 220 volta dönüştürmenin yolunu arıyor. Bizse konuyu dağıtıyoruz.

Baktın mı sorusuna cevabım bakmadım ama yukarıdaki devrenin sinyal çıkış şeklini biliyorum. Bakmaya gerek yok. Bariz belli.

sinyalin bozuk olması sinüs yada kare dalga olması önemli. Her elektronik cihaz yada farklı elektrikle çalışan cihaz her sinyalde doğru düzgün çalışmaz. Yapılacak devrede bizim amacımız sinüse en yakın formda bir sinyal üretmek.

Bir 555 ile oluşturduğunuz osilatörde simetrik besleme yapmadan nasıl negatif alternans oluşturabilirsiniz? 555 in çıkışı yukarıda konusu geçen devrede 0 volt ile 12volt arasında kare dalga olarak çıkış vermez mi? Nerede bunun negatif alternansi?

Dediğiniz gibi bu tip konularda yorum yapmayacağım. Herkesin bildiği kendisine kalsın. Ben bildiklerimi ortaya koymaya çalıştım. Doğrusu ile yanlışı ile. Eğer yanlış ise kabul ederim düzeltmeye çalışırım ama doğru bildiğim yanlış ise bunun doğrusu bana öğretilmedikçe onun yanlış olduğunu nasıl bilebilirim.

Aşağıda 3 adet sinyal şekli paylaşıyorum.

1. sinüs bunu herkes biliyor.
2- negatif alternansa sahip bir kare dalga
3- bu sinyal şekli ise yukarıda by lent arkadaşımın paylaştığı devrenin çıkış sinyali.

Negatif alternans nerde ? Ben göremiyorum. Mesajlarım muhalefet oluşturmak için değil yanlış anlaşılmasın bu konuda o kadar mesaj yazdım ama sanırım anlatmak istediklerimi doğru anlatamadım beceremedim.

Saygılarımla.

Ekli dosyayı görüntüle 23437
guzel kardesim sana daha once de soyledim isterse 3000 bin volt olsun dc gerilimi yukseltmenin yolu, akimi kiprastirmaktan gecer. yoksa trafo dc yi filtre eder! ki buna da inverter ya da smps denir. buck boost converter vs bunlarin belli kisijlari. hepsinin ortak noktasi trafonun gerilimi donusturebilmesini saglamaktir ki bu arada sinyal uretici ve transistoruj harcadigi enerji de smps kaybi olarak gecer.
hepsinin ortak ismi smps olarak gecer, dc-dc converter olarak da bilinir.
ne555 zaten regulatorsuz bu devreye takilamaz cunku 18 volt makstir. ne ise
oyle bir sey diyorsun ki ne desem bos. neden illa sinyal uretmek icin simetrik olmali hat? 220 ac yi trafo 12 ac ye simetrik girisle mi calistiriyor? ha sen diyorsan tek transistor sinyali yarim isler, bu durumda transistor verimi yariya duser bitti gitti. ne olur 100 watt transistore 50 wattan yukari guc donusumu yaptiramazsin, ya da gider besleme voltajinda iki tane npn-pnp transistorlerle giris yaparsun buna gore tasarlarsin.
ha bu tasarim her cihazda calismaz dersen eger diyotla dogrultuyorsan cikisi calsmaz evet. ama bildigim kadari ile tam bir ac olmayan sinyalle hayatta calismayan floresan lamba, kac gundur elmde calisiyor ama frekansini tutturamadigim icin parlakligi tutturamadim. ki pek cok floresan besleme devresi, by lent in verdigi semadan farkli degil ve hepsi de tek transistor.
bilmiyorum daha once de senin kullandigin kelimeler olmasa da benzeri oplarak tam sinus diye tutturan bir arkadas vardi buzdolablari tam sinus olmayan smpslerle calismaz derdi baska sey bilmezdi. ki belki hakli. ama bu tur seyler belli basli numune seyler. bu makine arkadasin isini gorecekse senin yok bu olmaz demen yakisik almayan bir sey.
ya onu gectim burda en cok audio isi ile ugrasan birisi olarak aslinda bu kojuda senden daha titiz olmaliyim ama nedense bu kadar takilmadim.
demek istedigim
eger zaten cikisini dogrultacaksan sen, bu tam ac olmasini cok takmamalisin.
ha eger ac olarakvkullanacaksan da cok onemli degil. cok cok az makineler bu tur frekans tepkisine kadar hassastir.

Şu devreyimi işaret ediyorsun ?

Sanırım 6-12v floro balastları en iyi örnek, standart 6-9-12/220 trafo kullanabiliriz
4-w-fluorescent-lamp-circuit.jpg

Devreyi kurması zor değil , osiloskopun var mı ?
Şu soruyu neden sormuş olabilirim ?
..( enerji verdiğinde ne görürsün kestiğinde ne görürsün ? )..

Yukarıda verdiğim anahtar kelimeler burada anlatılmayacak kadar geniş şeyler.
Araştırırsan sorularının cevabını bulursun .

--------

https://www.google.com.tr/search?q=dc to ac converter&rls=com.microsoft:tr-TR:IE-Address&rlz=1I7GGHP_trTR605&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CAdZVffDGof1UrLVgOAL&ved=0CCYQsAQ&biw=1014&bih=654

Tam sinüs mü seviyorsun ?

t7zok5.jpg

---

Eksikliklerinle alay etmek için değil onları gidermen için uyarmıştım ama keyfin bilir...

aslinda unuttum. eger senin dedigin gibi olsa idi yani tek kutbu yukseltme yapsa, hoparlor ilenses alamazsin demektir. ki ben bir ara sirf meraktan deneyip almjstim:)
hoparlor orta noktasi 0 olmayan ya da tek kutbu yukselten alternatir gerilimde calismaz. ve hatta zarar gorebilir.

Osiloskopun yoksa proteusta basit bir simülasyon yap.
Bir tarafo koy .
Girişine kare dalga uygula ( eksisi olmayan )
Sonra sinüs uygula
Sonra güç kaynağını 10-100 Ohm direnç ile bağla ve trafo uçlarına paralel bağlı kondansatör ile dene ..

mmeibp.png

----------

NE555 in çıkışı aşağıdaki gibidir.
Arkadaşın sorduğu şekil ile..bağlar bağlamaz ...kısadev... filan olmaz.
Çıkışı ya eksiye yada artıya bağlıdır sıfır yani boşta ve ya ara değer filan yoktur.
Soranın bağladığı şekilde çalışmaz zaten.
Bobin kondansatör trafo ..saçma sapan işler..

1zo9q37.jpg

------

Sana cevap yazıyorum çünkü öğrenmeye hevesli ve gayretli birisin.
Elek müh okuyan birinin bu tür devreler ile uğraşmasına cevap vermem..

Kılavuzu karga olanın bülbülü gaakk diye ötermişşş.

http://electronics.stackexchange.co...ing-a-battery-powered-inverter-with-5a-output

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri