220/12v 100w transformatör

yasarcnklc

Üye
Herkese merhabalar. Elektrik 1.sınıf öğrencisiyim. Proje olarak 2 projem mevcut.
1-) Trafo ve Doğru Akım Makinaları dersi için: 100w 12V 8.3A transformatör yapmayı düşünüyorum. Ayrıca AC' DC'ye çeviren bir alet yapmayı düşünüyorum (köprü diyot olur mu bilmiyorum).
2-) Temel Elektronik: 1.madde de bahsettiğim 100W'lık trasformatörle de 100W'lık amfi devresi yapmayı düşünüyorum.

Sorum şu 100W'lık amfi devresinin şeması elimde mevcut ve malzemeler tam ama transformatör yok onu da kendim yapmam gerekiyor.

Trafo için ne almam gerekli neler yapmam gerekli şema vs. nereden bulabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi forumlar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
trafoyu kendim yapmam lazım nüve tel vernik gibi malzemeleri nereden temin edebilirim.

Trafo için bence ikinci el bir trafo bulun 100 watt veya 120 watt.

Trafoyu söküp dağıtın. Sarimlarini da sökün. Size bir tek saclari ve içteki sarimin yapılacağı karkas kalsın.

Ölçülerini çıkarıp yeniden hesaplayin hesaba gore sarın. Sarım için gereken telleri hesap sonrası bobinajcilardan temin edebilirsiniz.

Trafo için bence ikinci el bir trafo bulun 100 watt veya 120 watt.

Trafoyu söküp dağıtın. Sarimlarini da sökün. Size bir tek saclari ve içteki sarimin yapılacağı karkas kalsın.

Ölçülerini çıkarıp yeniden hesaplayin hesaba gore sarın. Sarım için gereken telleri hesap sonrası bobinajcilardan temin edebilirsiniz.
teşekkür ederim.

teşekkür ederim.

Biz buna trafo yapmak demeyelim trafoyu yeniden sarmak diyelim.

Sarmak içinde hesaplamasını bilmek lazım.

İşin öğrenme kısmında iseniz trafo sarım hesabını öğrenmek diyelim buna.

Yer antalya ise yardımcı olurum. Hem hesaplamada hemde uygulamada. Ancak iş nedeniyle şu an sehir dısındayım geri dönünce olabilir.

Sonraki kısımlar daha çetrefilli. Regüle devresi ve ampli devreleri. Zaten ampli devresi başlı başına bir derya. Siz ilk başta trafo ve regüle devresi kısmını yapın. Gerisi yavaş yavaş gelir.

Devam mı?

Biz buna trafo yapmak demeyelim trafoyu yeniden sarmak diyelim.

Sarmak içinde hesaplamasını bilmek lazım.

İşin öğrenme kısmında iseniz trafo sarım hesabını öğrenmek diyelim buna.

Yer antalya ise yardımcı olurum. Hem hesaplamada hemde uygulamada. Ancak iş nedeniyle şu an sehir dısındayım geri dönünce olabilir.

Sonraki kısımlar daha çetrefilli. Regüle devresi ve ampli devreleri. Zaten ampli devresi başlı başına bir derya. Siz ilk başta trafo ve regüle devresi kısmını yapın. Gerisi yavaş yavaş gelir.

Devam mı?
Hocam ben Burdur'dayım. Antalya'ya gelmem çok zor. Dediğiniz gibi ufak ufak başlayacağım gerisi gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri