20 watlık balastsız fluoresan

infiltrate

Üye
20 watlık balastsız fluoresan varmıdır? Hani enerji tasarruf ampullerinde balast yok bişey yok tak çalıştır. klasik fluoresan ampullerde böyle bişey varmıdır. yani uzun çubuk gibi olanlardan bahsediyorum. bilgi verirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

elektronik balst kullanabilirsiniz areşleme süresi ve starterden kutrulursunuz zaten tasarruflu ampülleride elektronik balastlı olarak düşünebilirsiniz yani tasarruflu ampüllerde balastlı sayılır...

elektronik balst kullanabilirsiniz areşleme süresi ve starterden kutrulursunuz zaten tasarruflu ampülleride elektronik balastlı olarak düşünebilirsiniz yani tasarruflu ampüllerde balastlı sayılır...

Bu elektronik ateşleme denen şey piyasada varmı? yoksa özel olarak mı yapılır?

Zaten elektronik balast kullanıyoruz. normal tasarruflu ampüllerde balast ampülün içinde, bende 20 watlık klasik sopa gibi olan ampüllerdede böyle bir şey varmı onu merak ediyorum. 40 tane floresan bağlamak zor oluyor. balastsız, yani balastı içinde olan sopa gibi olan floresan varmı onu merak ediyorum. ilginiz için teşekkürler...

floresanlari yakmak icin gerekli olan balast 50/60 hz frekansdan dolayidir. daha yuksek frekanslarda floresan dogrudan tetiklenir ve isimaya baslar. Mesela ucaklarda 400hz kullanilir ve ucaklardaki aydinlatmada kullanilan floresanlar hemen isimaya baslarlar.

Sizde basit bir invertor devre ile (cift trafolu, yada auto transformatorlu) bir invertor yaparak deneyebilirsiniz. 200v/50hz rektifiye edip bu invertor arayiciligi ile 400-450 hz elde ederseniz floresanlar dogrudan yanacaktir. bahsettigim iki transformatorlu vs invertorler yukde frekans sabitlemesi zor olan tasarimlardir, ama floresan yakmak icin frekansin yukte sabit olmasi gerekmez. 450 +-%20 lik bir tasarim bile problemsiz calisir.

Peki 200 volt 400 hz mi olucak yani? Sabit direk yanması için floresanının?

Yani elimde bir invertör var diyelim bildiğin hız kontrol cihazı onun frekansını 450 hz e çekip denemeyi düşünüyorum...

450-800 arasi deneyebilirsin, ben 25 sene once programli elektrik kesintileri oldugunda 4 tane 40w floresani boyle basit bir ups ile yakmistim. Ama detayli olrak kac hzdi hatirlamiyorum.

bu arada denemeyi yaparken balast ve starter kullanmamistim diye hatirliyorum.

cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim.

peki bağlantı nasıl olucak? yani hız kontrolden çıkan kablolar nasıl bağlanıcak.

3 fazlı invertör kullanıcam denerken...

3 fazli invertoru nasil baglarsiniz bilemiyorum ama, yildiz kullanip tek hatti baglasaniz olur. fakat yuk dengeli olamyacagindan invertor birsey dermi bilemiyorum. ben 2 tane guc transistorlu, iki trafoyu arka arkaya baglayip frekansla oynayarak yapmistim, frekans sabit olamiyordu ama onemlide degildi, bagladiktan 1-2 saniye sonra floresan isimaya basliyordu. Hic pirpir yapmadan.

220v Ac kaynagin oldugunu varsaysak, bir ucunu(canli uc) floresanin bir tarafindaki iki uctan birine, obur ucuda(notr) floresanin karsi tarafindaki iki uctan birine baglarsan ve 400-800hz verirsen olmasi lazim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri