2 linye için monofaze elektrik panosu hazırlama

Şebeke elektriği bir kofra veya bina panosundan gelmiyor, eski şekil direkten dükkana giriyor. O yüzden kakr sonrası koyarsam belki 32a olsun baş tarafada bir sigorta atmam lazım çünkü yangın koruma arıza verse onuda değişmek için elektriği kesmek lazım. Tam olsun dediniz doğru dediniz. 200 lirada kıyıp ilk girişe 63a 2 kutup faz nötr kesici sigorta koyacağım. İlk girişe takacağım sigortayı siemens yapayım diyorum ama yanmış yeni siemens kakr gördükten sonra siemensede güvenim kalmadı, çinde üretiliyor yavaştan çin malına kayıyor gibi geliyor, mühendislerde schneider alın diyor öyle yaparım. Sonrasında viko iş görür monofaze.
Direkten dükkâna giriyor demişsiniz bunu anlayamadım ?
Sayaç yok mu
Sayaç öncesi veya sonrası (dağıtım şirketi izin verdiği şekilde)
Faz nötr kesmeli ana sigorta 63 amper olabilir sonrasında 40A 300 Ma yangın koruma
Sonrası 2p 40A 30 Ma hayat koruma
Prizler için B16 Amper
Lambalar için B10 amper
Kullanabilirsiniz
Lambalar için 1.5 mm²
Prizler için 2.5mm² nya kablo kullanmanız gerekli

Ayrıca topraklama mühim konudur düzgünce yapılmalıdır

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Direkten dükkâna giriyor demişsiniz bunu anlayamadım ?
Sayaç yok mu
Sayaç öncesi veya sonrası (dağıtım şirketi izin verdiği şekilde)
Faz nötr kesmeli ana sigorta 63 amper olabilir sonrasında 40A 300 Ma yangın koruma
Sonrası 2p 40A 30 Ma hayat koruma
Prizler için B16 Amper
Lambalar için B10 amper
Kullanabilirsiniz
Lambalar için 1.5 mm²
Prizler için 2.5mm² nya kablo kullanmanız gerekli

Ayrıca topraklama mühim konudur düzgünce yapılmalıdır
Bilmiyorum hangi ülkede yaşıyorsunuz ama Anadolu'da yeraltından elektrik sadece ana yollarda var başka her yerde direkten alınmış daha o kadar gelişemedik. Sayaç yok ne demek bu kanıya nereden vardınız? neyse.

Son düzenleme:
Bilmiyorum hangi ülkede yaşıyorsunuz ama Anadolu'da yeraltından elektrik sadece ana yollarda var başka her yerde direkten alınmış daha o kadar gelişemedik. Sayaç yok ne demek bu kanıya nereden vardınız? neyse.
Anlatımınızda sayaç yok direkten kablo çekilmiş hissiyatına kapıldım...
Giriş gelişme sonuç ilişkisi gerekir anlatımda nerden nereye ne çekilecek tane tane anlatılsa idi ona göre söyleşi olurdu..
Bende bu memlekette yaşıyorum !

Anlatımınızda sayaç yok direkten kablo çekilmiş hissiyatına kapıldım...
Giriş gelişme sonuç ilişkisi gerekir anlatımda nerden nereye ne çekilecek tane tane anlatılsa idi ona göre söyleşi olurdu..
Bende bu memlekette yaşıyorum !
Dostum sayaçsız elektrik demek kaçak elektrik demektir, sayaç yok yada var diye belirtme gereği duyacak kadar düşük IQ'lu değiliz. Yaşıyorsan biraz çık gez etrafı gör, çokta şey yapmamak lazım sıkıntı yok kendine iyi bak. Ekleme yapayım Sayaçtan önce yangın koruma yapılıyor elektrikçi ilk yangın korumayı taktı mevzuat gereği böyle. Topraklamayıda yakın yerden prize veririz dedik oda olmadı panodan yapılması şartmış.

Son düzenleme:
Tüm cevapları okuyamadım fakat, sadece 2 linye var ve bunlar 16B kesici ile besleniyorsa. 300mA röleye gerek yok bence. 40B kesici 40A 30mA röle ardından 16Bler.

Tüm cevapları okuyamadım fakat, sadece 2 linye var ve bunlar 16B kesici ile besleniyorsa. 300mA röleye gerek yok bence. 40B kesici 40A 30mA röle ardından 16Bler.
Yangın korumanın şebekeden gelen elektriğin fazlası olursa atıp koruduğunu biliyorum yanlış mı biliyorum. Linyede bir kaça kolsa kaçak akım 30ma zaten atıyor, 300ma dışarıdan fazla elektrik yükünden korumuyorsa bunun takmanın anlamı yok o zaman boşa masraftan başka bir şey değil?

Yangın korumanın şebekeden gelen elektriğin fazlası olursa atıp koruduğunu biliyorum yanlış mı biliyorum. Linyede bir kaça kolsa kaçak akım 30ma zaten atıyor, 300ma dışarıdan fazla elektrik yükünden korumuyorsa bunun takmanın anlamı nedir o zaman.
Yangın koruma ağız alışkanlığı onu bi düzeltelim, Yangın koruma diye bir tabir yok teknik olarak. 30mA - 300mA röle aynı işi yapıyor. Bunun dışında fazla akımdan koruma gibi bir özellikleri de yok. 40A 300mA rölenin üzerinden 50 A akım geçerse röle yanar.
Sonuç olarak ikisi de hat üzerinde ki kaçaktan koruyor.
Farkı da şu ANA PANO'lar da olduğu gibi bağlı olan yüklerin miktarı fazla ise bunların iç kaçakları da fazla olacağından 30mA takamadığınızda yada bir prizde ki kaçağın tüm sistemi kesmesini istemediğiniz de seçicilik sağlamak için varlar. Ana panonun girişine 16B takılamamasıyla aynı sebep.

Yangın koruma ağız alışkanlığı onu bi düzeltelim, Yangın koruma diye bir tabir yok teknik olarak. 30mA - 300mA röle aynı işi yapıyor. Bunun dışında fazla akımdan koruma gibi bir özellikleri de yok. 40A 300mA rölenin üzerinden 50 A akım geçerse röle yanar.
Sonuç olarak ikisi de hat üzerinde ki kaçaktan koruyor.
Farkı da şu ANA PANO'lar da olduğu gibi bağlı olan yüklerin miktarı fazla ise bunların iç kaçakları da fazla olacağından 30mA takamadığınızda yada bir prizde ki kaçağın tüm sistemi kesmesini istemediğiniz de seçicilik sağlamak için varlar. Ana panonun girişine 16B takılamamasıyla aynı sebep.
Pano falan birşey yok eski hatlar zaten herkeste böyle kullanıyor bir şey olduğu yok kurumun kendi bağlantısı, o kablolar direkten trafo panolarına gidiyordur orada TMŞ falan vardır o mana mı dediniz. Şebekeden gelen hiçbir yere bağlanmadan direkt monofaze nötr kesmeli 2x63a B Tipi Otomatik Sigortaya girer sonra 40a 30ma kaçak akım rölesinde ondan sonrada 2x32a sigorta koyalım diyorlar ama koymaya gerek yok sonrasında direkt b16 takılır boşa masraftan ve israftan kurtulmuş olunur doğru mudur? elektrikçiler bizi öpüyor o zaman, onu takalım bunu takalım bir avuç pano oldu 1000 TL iç masrafı.

Son düzenleme:
Monofaze elektrik elektrik direğinden çekilmiş, bakıyorum direkte bir pano falan birşey yok eski hatlar zaten yenilmeyede kurumun niyeti yok gibi görünüyor. Arada kofra falanda yok gerçi tek faz monofaze elektriğe tmş veya kofra nh bıçaklı koymaya gerek var mı bilmiyorum. şebekeden gelen hiçbir yere bağlanmadan direkt monofaze nötr kesmeli 2x63a B Tipi Otomatik Sigortaya girer sonra 40a 30ma kaçak akım rölesinde ondan sonrada 2x32a sigorta koyalım diyorlar ama koymaya gerek yok sonrasında direkt b16 takılır boşa masraftan ve israftan kurtulmuş olunur doğru mudur? Elektrik mühendisi olduğun için sözünüze itimat ediyorum dediklerim doğru mudur hocam?
Yaptığınız panoda 2 adet priz ve bir kaç aydınlatma olacaksa bir ana giriş sigortası 30mA röle ve 2 adet 16b + 10b yeterli olacak. Fakat bu tesisin ana panosu olacaksa, teknik açıdan bir sıkıntı olmamasına rağmen dağıtım firması 300mA röleyi neden takmadın diyebilir. (piyasada ki ezberlerden dolayı)

sizde bu maddeyi gösterebilirsiniz. Ana pano olacak varsayımından baraka tarzı bir yer olacağından

Çok basit tarım binaları, barakalar, basit köy evleri hariç yapı bağlantı kutusuna (ana buat veya kofre) yangın koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eşikli, düzeneği ile birlikte termik manyetik şalter veya otomatik sigorta (ayrı ayrı veya birlikte) konulmalı ve tüm koruma düzenleri arasında seçicilik sağlanmalıdır. Yapıda tek sayaç varsa, kofre tesis edilemez

tam olarak konu hakkında tesis nasıl bir yer, pano tali mi değil mi gibi bilgiler olmadığından farazi konuşmak durumunda kaldım kusura bakmayın.

Yaptığınız panoda 2 adet priz ve bir kaç aydınlatma olacaksa bir ana giriş sigortası 30mA röle ve 2 adet 16b + 10b yeterli olacak. Fakat bu tesisin ana panosu olacaksa, teknik açıdan bir sıkıntı olmamasına rağmen dağıtım firması 300mA röleyi neden takmadın diyebilir. (piyasada ki ezberlerden dolayı)

sizde bu maddeyi gösterebilirsiniz. Ana pano olacak varsayımından baraka tarzı bir yer olacağından

Çok basit tarım binaları, barakalar, basit köy evleri hariç yapı bağlantı kutusuna (ana buat veya kofre) yangın koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eşikli, düzeneği ile birlikte termik manyetik şalter veya otomatik sigorta (ayrı ayrı veya birlikte) konulmalı ve tüm koruma düzenleri arasında seçicilik sağlanmalıdır. Yapıda tek sayaç varsa, kofre tesis edilemez

tam olarak konu hakkında tesis nasıl bir yer, pano tali mi değil mi gibi bilgiler olmadığından farazi konuşmak durumunda kaldım kusura bakmayın.
Köşe başı dükkan etrafında diğer binalarla boşluk var, bakkal yada lastikçi vb bir yer olacak yer olacak. Üstünde binada yok, bilgisayar ve telefon, kettle ve 2 tane 8.5w basit led lamba dışında birşey yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri