2,5 Nya kablo şofben çalıştırırmı?

Hadi biraz beyin cimnastiği yapalım. Başka bir yönden soru sorarak konuya dahil olayım. Biraz eski fizik bilgimizi de yenileyelim.

Yaklaşık 20 metre uzunluğunda olan 2,5’luk nya bakır kablo ile 8 kw’lık (yaklaşık 35 Amper çeken) bir ısıtıcı 10 dakika çalıştırılırsa;

başlangıç sıcaklığı 25 derece olan kablonun sıcaklığı kaç dereceye çıkar?

Not: ısı kaybı olmadığı ve kablonun iç direncinden kaynaklı tüm ısının kabloyu ısıttığı düşünülecektir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hadi biraz beyin cimnastiği yapalım. Başka bir yönden soru sorarak konuya dahil olayım. Biraz eski fizik bilgimizi de yenileyelim.

Yaklaşık 20 metre uzunluğunda olan 2,5’luk nya bakır kablo ile 8 kw’lık (yaklaşık 35 Amper çeken) bir ısıtıcı 10 dakika çalıştırılırsa;

başlangıç sıcaklığı 25 derece olan kablonun sıcaklığı kaç dereceye çıkar?

Not: ısı kaybı olmadığı ve kablonun iç direncinden kaynaklı tüm ısının kabloyu ısıttığı düşünülecektir.
Jimnastiği bilenler yapmalı bence adem ustam . Bilmeyen ancak sabah eşofman giyip yürüsün. Kısa yüklenmeler ile düşük kesitin kapasitesinin üzerinde yükü taşıyabileceğini burada bütün arkadaşlar biliyor. Ben tam 13 sene ani ısıtıcıyı 2.5 luk kablo ile kullandım. Ama banyoya girmemle çıkmam bir olur her zaman benim . Eşegin aklına karpuz kabuğu getirmenin manası yok . Son kullanıcıya verilecek cevap olmaz kardeşimdir. Ötesi yok .

Jimnastiği bilenler yapmalı bence adem ustam . Bilmeyen ancak sabah eşofman giyip yürüsün.
Ground'dan kaynaklı olarak söze şöyle gireyim. kıymetli toprağım! :) İmzandaki sözde "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz " diye çok güzel bir ifaden var. Benim için bu tür cimnastikler, beni bilgi sahibi olmak için araştırmaya, incelemeye ve yorumlamaya yönlendiriyor ve öğrenmem bu şekilde gerçekleşiyor. Başkasının bana sonucu söylemesindense, yani ezbere olarak bir şeyi kabul ettirmesindense, sonuca nasıl varıldığını detaylarıyla izah etmesini ve o süreci ve sonucu anlamayı bilgi olarak kabul ediyorum.

Ground'dan kaynaklı olarak söze şöyle gireyim. kıymetli toprağım! :) İmzandaki sözde "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz " diye çok güzel bir ifaden var. Benim için bu tür cimnastikler, beni bilgi sahibi olmak için araştırmaya, incelemeye ve yorumlamaya yönlendiriyor ve öğrenmem bu şekilde gerçekleşiyor. Başkasının bana sonucu söylemesindense, yani ezbere olarak bir şeyi kabul ettirmesindense, sonuca nasıl varıldığını detaylarıyla izah etmesini ve o süreci ve sonucu anlamayı bilgi olarak kabul ediyorum.
Bende kısa cümleli izahları seviyorum adem üstadim :)

Ocağa su koyup diye söze başlayınca, ısınıp kaymayan suyu bir kovaya döküp ılıştır ve birde maşrapa al eline, onunla banyo yap diyeceksiniz sandım :)
Banyo yapmak denemez , sadece zevahiri kurtarmak denir eskilerin deyimiyle .

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri