19.5V 16.9A 330W Laptop Şarj Cihazı İçin Kaç Watt Inverter Gerekir?

@Mr_YAMYAM Batarya 83W/h, 6.880mAh ve 11.58V yazıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@Mr_YAMYAM Batarya 83W/h, 6.880mAh ve 11.58V yazıyor.
Bu durumda tüm hesaplar yanlış olmuş :D
Tam güçte oyun oynarken 1 saat dayanıyorsa, takribi PC güç harcaman 100W civarı demektir.
Öyleyse önceki hesaplamalarımızı 2 ile çarparsak doğru sonuca yaklaşırız.
Yani 7 saat hesabımız 14 saat civarı, 10 saat hesabımız da 20 saat civarı olacaktır.
En ekonomik olarak benim önerim 2 adet 60A akü temini olacaktır.
https://www.n11.com/yedek-parca-oto...MIlcDt-bmOgQMVwotoCR2-UAVtEAAYASAAEgK69_D_BwE
Kaba hesap yaparsak...
24X60=1200W/h
100W PC gücü ise 50W toplam kayıp ise...
1200/150=8 saat.
Fazla fazla yeter sanırım.
Harici akü kullanımı masraflı olsa da risk oluşturmaz. Otobüs çalıştığında şarj sorunu olmaz.
İyi kalite 24/19.5V adaptör ve uygun kablolama ile tüm sorunlar hallolur.
Tolerans payı vermek istersen 60A akü yerine 100A bile alabilirsin.
Aracın kendi akülerini kullanmak istersen 2880W/150=19 saat kullanabilirsin.
Ancak aracın akülerinin performansı, doluluk oranı, gibi unsurlardan dolayı risk daha yüksek olacaktır.

@Mr_YAMYAM Yalnız şöyle bir durum var. Bataryada iken oyun oynanmıyor. İşlemci ve ekran kartına gereken enerji yeterli gelmiyor sanırım. Çok düşük fps değerleri kasmalar oluyor. Ama prize gücü verince uçuyor. 100W çekeceğini sanmıyorum.

@Mr_YAMYAM Yalnız şöyle bir durum var. Bataryada iken oyun oynanmıyor. İşlemci ve ekran kartına gereken enerji yeterli gelmiyor sanırım. Çok düşük fps değerleri kasmalar oluyor. Ama prize gücü verince uçuyor. 100W çekeceğini sanmıyorum.
Bu durumda senin RTX ekran kartın devreden çıkıyor olabilir.
Bu durumda bu ekran kartın belli miktar daha güç harcıyor demektir. Öyleyse hesaplarımızı 200-250W civarı yaparsak doğru sonuç elde edebiliriz.
En son mesajımı yazarken burada ALEKTRİKLER gitti. Ben de hemen PC BATT monitörünü çalıştırarak ekran görüntüsü aldım.
PİL.png

PC de Nvidia optimus ekran kartım da bulunuyor. Oyun oynamadığım zamanlarda zaten ekran kartı kapatılıp, işlemci GPU'su ile çalışıyor. Dolayısı ile güç harcamam oldukça düşük oluyor.
SYS.png

İşlemcim 2 nesil uyduruk i5 bi işlemci. Ağır oyunlarla ilgili olmadığım için fazlasıyla yeterli.

Bu durumda senin RTX ekran kartın devreden çıkıyor olabilir.
Bu durumda bu ekran kartın belli miktar daha güç harcıyor demektir. Öyleyse hesaplarımızı 200-250W civarı yaparsak doğru sonuç elde edebiliriz.
En son mesajımı yazarken burada ALEKTRİKLER gitti. Ben de hemen PC BATT monitörünü çalıştırarak ekran görüntüsü aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 100868
PC de Nvidia optimus ekran kartım da bulunuyor. Oyun oynamadığım zamanlarda zaten ekran kartı kapatılıp, işlemci GPU'su ile çalışıyor. Dolayısı ile güç harcamam oldukça düşük oluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 100871
İşlemcim 2 nesil uyduruk i5 bi işlemci. Ağır oyunlarla ilgili olmadığım için fazlasıyla yeterli.
Aynen 200/250w kadar çıkar diye düşünüyorum. Bu almam gereken 24V'dan 19.5V dc dönüştürücü için Eğer müsaitseniz uygun A ve Watt değeri olan bir ürün linki atabilir misiniz? Şimdilik sistemi kurasıya kadar aracın 2 adet 12V 240Ah akü sistemiyle inverterı kullanacağım. Marş basma sorunu olmadan bunu 5 saat falan rahat kullanırım diye düşünüyorum. Doğru mudur?

Aynen 200/250w kadar çıkar diye düşünüyorum. Bu almam gereken 24V'dan 19.5V dc dönüştürücü için Eğer müsaitseniz uygun A ve Watt değeri olan bir ürün linki atabilir misiniz? Şimdilik sistemi kurasıya kadar aracın 2 adet 12V 240Ah akü sistemiyle inverterı kullanacağım. Marş basma sorunu olmadan bunu 5 saat falan rahat kullanırım diye düşünüyorum. Doğru mudur?
Konuyu incelerken o ürünlere de bakmıştım. Ancak piyasada tek bir ürün var ve kalitesinden emin değilim.
Yine de rastlarsam buradan yazarım.
Marş basma sorunu o akülerin genel durumları ile ilgilidir.Aküler eski ise veya tam şarjlı değilse 1-2 saatte bile bitebilir.
Tek çaren akülerin voltajını takip etmendir. 12V altına düşmeden önce PC yi
kapatmalısın.

https://www.modulelektronik.com/urun/linetech-24v-1700-watt-modifiye-sinus-invertor Evdeki diğer inverterde buymuş. Otobüste hazırda tam sinüs daha iyi olan inverter kontağı açmadan çalışmıyor. Bunu direk bağlamayı düşünüyorum.
@Mr_YAMYAM @Mustafa KABADAYI @serkan_48
Merhaba, şöyle bir sorun oluştu. Aracın inverterı kontağı açmadan çalışmadığı için bu evdeki Linetech marka inverterı aracın direk ana tesisatına bağladım. 1000w elektrikli cezve 1800w saç kurutma makinesini falan çalıştırıyor. Fakat benim laptobu çalıştırmıyor. Şarj gelip gelip gidiyor ve adaptörden bir cızırtı sesi geliyor. Aracın kendi inverterı sorunsuz çalıştırıyor. Bu inverterdeki sorun ne olabilir?

sen bunları kullanmaya devam et, az kaldı yakında tamirci ziyareti yaparsın. inverter ile rezitanslı cihazlar kullanılmaz.
Bunlar kısa süreli kullanımlar 3-5 dk.lık otobüste yaklaşık 6 senedir kullanıyoruz. Çay kahve için 1/2 bardaklık kapasiteli. Sorun şu an diğer inverterde laptopun çalışmaması :D

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri