18650 pil ile el feneri yapmayı düşünüyorum, kullanacağım LED’ler için uygun direnç hangisi olmalı?

Herkese merhaba,

18650 piller ile şık bir el feneri yapmayı düşünüyorum,
16 adet 3-3.2v 20mA değerlerine sahip LED’leri paralel bağlayacağım

18650 pil normalde 4.2v, kullanım esnasında 3.7v değerine sahip diye biliyorum

3.7v pil, 16 adet 3.2v 20mA led ile direnç hesaplaması yaptığımda 1.8Ohm 0.267w değerine sahip direnç kullanmam gerektiği ortaya çıktı.

1) Direnç hesaplamasında 18650 pili 3.7v değerinde almam doğru mu? Yoksa 4.2v değerini mi almalıydım?
2) 1.8Ohm 0.5w ve 1.8Ohm 0.25w değerlerine sahip iki dirençlerden hangisini kullanmalıyım?
3) Dirençlerde daha yüksek w değerine sahip bir direnç kullanmamız projeye zarar veriri mi? Yoksa en yakın değere sahip olan 0.25w değerine sahip direnci mi kullanmalıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• A921D50F-044D-4D68-AA63-644B59EF5173.png
    A921D50F-044D-4D68-AA63-644B59EF5173.png
    147.6 KB · Görüntüleme: 25
  • 775A7CD3-0867-41F9-BC39-3FE6B399E62F.png
    775A7CD3-0867-41F9-BC39-3FE6B399E62F.png
    694.7 KB · Görüntüleme: 21
  • E9BCBFBF-5F1D-4395-88E0-F3C1BD107E20.png
    E9BCBFBF-5F1D-4395-88E0-F3C1BD107E20.png
    406.7 KB · Görüntüleme: 19
16 adet standart 20 ma lik led kullanacaginiza 1 adet power led kullanin isiniz cok daha kolay olur.

Bir adet akim sinirlama entegresi ilede surersiniz olur biter.

16 adet standart 20 ma lik led kullanacaginiza 1 adet power led kullanin isiniz cok daha kolay olur.

Serkan hocam power LED ler çok kullanışlı haklısınız ama aşırı ısınma olmaması için akımı nasıl sınırlayabiliriz.
Hazır devrelerden mi kullanmak lazım

Benim kullanmak istediğim LED’ler yaygın alarak aydınlatma sistemlerinde kullanılıyor, düşük akım çektiği için ısınma olayı pek olmuyor. Sizin öneriniz de bir seçenek tabi ki, power LED’ler daha fazla ışık sağlarken ısınma problemi ortaya çıkıyor, iyi bir soğutucu ve akım sınırlandırma devresi ekstradan yer kaplayacaktır, ayrıca genelde 12v ile çalıştıkları için 3.7v pillerle kullanabilmem için ya voltaj yükseltici regülatör kullanmam ya da pilleri seri bağlamam gerekecek. Piller seri bağlandığında onları balans özellikli bir şarj aleti ile veya özel bir şarj devresi ile şarjı mümkün olacak. Bu seçenek daha fazla yer kaplamakla birlikte maliyet bakımından da daha pahalı bir sistem, ayrıca daha karmaşık görünüyor
1 yada 2 watt 2.2 ohm yada 1.8 ohm kullanabilirsiniz.
benim önerim 2 watt 2.2 ohm.
Elektroniğe merakım var ama yeterince bilgim yok, öğrenmek için soruyorum, yüksek w değerine sahip bir direnç kullanmanın projede LED’lerin zayıf yanmasına neden olur mu?

Benim kullanmak istediğim LED’ler yaygın alarak aydınlatma sistemlerinde kullanılıyor, düşük akım çektiği için ısınma olayı pek olmuyor. Sizin öneriniz de bir seçenek tabi ki, power LED’ler daha fazla ışık sağlarken ısınma problemi ortaya çıkıyor, iyi bir soğutucu ve akım sınırlandırma devresi ekstradan yer kaplayacaktır, ayrıca genelde 12v ile çalıştıkları için 3.7v pillerle kullanabilmem için ya voltaj yükseltici regülatör kullanmam ya da pilleri seri bağlamam gerekecek. Piller seri bağlandığında onları balans özellikli bir şarj aleti ile veya özel bir şarj devresi ile şarjı mümkün olacak. Bu seçenek daha fazla yer kaplamakla birlikte maliyet bakımından da daha pahalı bir sistem, ayrıca daha karmaşık görünüyor

Elektroniğe merakım var ama yeterince bilgim yok, öğrenmek için soruyorum, yüksek w değerine sahip bir direnç kullanmanın projede LED’lerin zayıf yanmasına neden olur mu?
Power ledler 3.7 voltla çalışır.
Seri bağlama gibi bir durum söz konusu olmaz.
Serkan hocam haklı aydınlatmak ise maksat powerled kullanmak esas olan.
Isınma sorunu çözdükmü tamam :)

Power ledler 3.7 voltla çalışır.
Seri bağlama gibi bir durum söz konusu olmaz.
Serkan hocam haklı aydınlatmak ise maksat powerled kullanmak esas olan.
Isınma sorunu çözdükmü tamam :)
Tekrar hızlıca bir araştırdım, pover LED’lerin 9v veya çoğunlukla 12v ile çalışanlarını gördüm hep, 3.7 ile çalışan bulamadım bilgilenme amaçlı bir kaç örnek paylaşabilir misiniz
olmaz. etkilemez . sadece ısıya dayanıklılığı artar . ömrü uzar.
Anladım, birde ebatı artar tabi :)
Bir şey daha sormak istiyorum, elimizdeki direncin renklerine bakarak veya multumetre ile Ohm değerini öğrenebiliyoruz. Peki direncin w değerini nasıl öğrenebiliriz

Lityum pil kullanacaksanız seri değil sadece 1 tane yada birden fazla paralel bağlayabilirsiniz. Hücre geriliminiz 3.2 ile 4.1 volt arası olacaktır. Power ledlerde yaklasık 3.2 - 35 volt olur. Önemkli olan akımdır. 350 ma akım sınırladınızmı tamam.

Ben geçmiş günlerde bir entegre ve 2 pasif elemanla bu işi yapmıştım. Elimde hala bir kaç entegre olması lazım. Entegre dediğime bakmayın gözünüz korkmasın. Aşağıdaki gibi basit bir devre. Tabi yinede dirençle uğraşıcam akımı 20 ma ile sınırlıcam derseniz konu ayrı.

AMC7135 yada L7135 entegresi. Şeması aşağıdaki gibi.

45.gif
L7135-AMC7135-LED-driver-chip-IC-350mA.jpg

Hatta bu entegreyi birden fazlasını paralel bağladığımızda 350 ma in katları şeklinde sürücü elde etmiş oluruz.

mesela ,

DSCN4482.jpg

Led işlerinde akım veya gerilimden
birinin sabit olması uygun olur.
Paralel kollarda, her kol akımı
ayrı ayrı sabit tutulmalı.

Sabit akım kullanılacak ise en basit
LM317 kullanılabilir.

Her malzeme için güç hesabı
unutulmamalıdır.

Forum istatistikleri

Konular