1500x2500x300 mm cnc yapımı için yardım lazım

Reüdktör güzel olur şahane olur. Servo kullanırsanız redüktör ile çok güzel olur bence. Mesela 750 watt servo aldınız diyelim 1/2 redüktör kullanmış olsanız motor gücünü ikiye katlamış olursunuz.

Peki 8.5nm step motor için redüktöre gerek var mı? Aslında elimde bir adet 750w delta servo motor var onun yanına 3 tane daha alsam çok iyi olur ama çok pahalıya geliyor dolayısıyla step motor redüktörsüz olabiliyorsa daha uygun ve çekici geliyor.

10 mm den kastınız profil kalınlığı ise evet gayet güzel ama z ekseni ve benzer parçalar için düşünüyorsanız çok çok ince 10 mm 30 mm 40 mm düşünmelisiniz bence

Profil kalınlığını 4-5mm gibi düşünüyorum. 10mm profil yerinden kalkmaz:)
Z eksen için 30-40mm kalın değil mi peki, ağırlığını geçtim işlemesi sıkıntı.

Peki 8.5nm step motor için redüktöre gerek var mı? Aslında elimde bir adet 750w delta servo motor var onun yanına 3 tane daha alsam çok iyi olur ama çok pahalıya geliyor dolayısıyla step motor redüktörsüz olabiliyorsa daha uygun ve çekici geliyor.

Profil kalınlığını 4-5mm gibi düşünüyorum. 10mm profil yerinden kalkmaz:)
Z eksen için 30-40mm kalın değil mi peki, ağırlığını geçtim işlemesi sıkıntı.

Stepleri öncelikle direkt kullanın baktınız yetersiz geliyor redüktör alırsınız. :)

Makina dediğin yerinden kalkmaz :D :D 25 yada 30 mm yeterli olur Z eksen için bundan daha incesi sıkıntı birde 4-5 KW motor bağlayacaksınız buna

Z eksenine 30mm alüminyum kullanmanı tavsiye ederim. Fiyat biraz fazla olur ama daha sağlıklı olur.
Step motorları direkt motor miline pinyon bağlayarak kullanma. Redüktör kesinlikle kullan. Fiyat sıkıntı olursa kayış ve kasnakla kendinde redüksiyon yapabilirsin. Hem uygun olır fiyatı

Z eksen.png

Makina dediğin yerinden kalkmaz :D :D 25 yada 30 mm yeterli olur Z eksen için bundan daha incesi sıkıntı birde 4-5 KW motor bağlayacaksınız buna

:D:D:D:D:D

Z eksenine 30mm alüminyum kullanmanı tavsiye ederim. Fiyat biraz fazla olur ama daha sağlıklı olur.

Resimdeki 1 ve 2 numaraları 30mm kullanmamı istiyorsunuz değil mi arkadaşlar.

Alüminyum memlekette bulmam zorda demirde sıkıntı yok bulunur. Biraz kıt bir memleketteyim. Yokluk içerisinde başarmaya çalışıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 30659

:D:D:D:D:D

Resimdeki 1 ve 2 numaraları 30mm kullanmamı istiyorsunuz değil mi arkadaşlar.

Alüminyum memlekette bulmam zorda demirde sıkıntı yok bulunur. Biraz kıt bir memleketteyim. Yokluk içerisinde başarmaya çalışıyorum.

Resimde sigma profil ve sac kullanılmış. Daha profesyonel bir z ekseni isteyecek olursan sigma yerine alüminyum plakayı frezede işletip kullan. Yok bu resimdeki işimi görür dersen oda olur. Ama hafif motorlar için. 1 ile 1.5 kw arası

Yok resim örnekti sadece, kendim yapacam dediğiniz gibi frezede işletip sağlam bir şey yapmayı düşünüyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/büyük-ebat-cnc-makinelerde-gerilim-giderme.105457/

Birde bu konu hakkındaki fikirlerinizi yazarsanız. Buda bir sorun gibi gözüküyor.
Kaynak gerilimi giderme ya ısıl işlemle yada borverkle yapılır. Her ikisinide kullanmak en iyisi ama pek mümkün değil. Isıl işlemde sıkıntılı fırın bulmak o büyüklükte ki sen alüminyum bulmam bile zor diyorsun...
Kaynak işlemi bitince rayların ve kramiyerlerin geleceği yerlere lama tabir edilen demirlerden kaynatıp. Raylar ve kramiyerin ölçülerine göre borverkte silinmesi lazım.
Bu şekilde kaynaktan ve gönyeleme hatalarından kaynakşanan sıkıntılar büyük ölçüde giderilir

Sana örnek olması için daha önce yaptığım uygun fiyatlı z eksenleri. Biri 10mm flanştan diğeri 20mm alüminyumdan.

Ekli dosyalar

• 1455391754954.jpg
    1455391754954.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 67
  • 1455391882313.jpg
    1455391882313.jpg
    75 KB · Görüntüleme: 66

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000