15 ledi 220v ile nasıl çalıştırabilirim

utopya

Üye
öncelikle herkese kolay gelsin arkadaşlar.ben 15 ledi 220v ile çalıştırmayı düşünüyorum(fazla bilgi sahibi değilim bu konuda )bana şema yada kullanabileceğim parçaları yazabilirmisiniz.hesaplarmalarıda nasıl yapabileceğim hakkında bilgi veririseniz minnettar olurum.led rengi olarak beyaz veya kırmızı olabilrise sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

arkadasım ledler hakkında fazla bilgim yok keske olsaydı simdi birileri yardım eder yaa
sevgiler

arkadasım aydınlatma olarakmı yoksa bi dükkanın önünde süs olarakmı kullanacaksın

kullanacağın ledlerin voltajı nedir?ne kadar akım çekiyor dc mi yoksa ac mi kullanacan açıklama getirirsen yardımcı olurum

aydınlatma olarak kullanacağım.beyaz,yeşil ve maviledler 3.2 V kırmızı ise 2 V.220V AC normal şebekede çalıştırmak istiyorum.12V ile çalıştırabiliyorum maksadım 220V ile çalıştırmak.ilginiz için teşekkür ederim.iyi çalışmalar

ledlerin dc mi yoksa ac akımlamı çalışıyor?
mesela dc akım led kullanacaksan her bir ledin kaç watt enerji ile çalıştığını kontrol et kullanacağın led sayısına göre ne kaç wattlık dönüştürücüye ihtiyacın var hep si çıkar
ledlerin ac akımsa döüştürücüden sonra doğrultmaç devresine ihtiyacın yok
yılbaşı süslemelerinde kullanılan şerit aydınlatmaların içerisindeki her bir led 12 volttu 1 metrede seri bağlı 220 voltla çalışıyorlar

Vgiriş-Vled/ ledin akımı
led e uygulanan gerilimden led in çalışma voltajı çıkarılır. çıkan sonuçtan ledin çektiği akım bölünerek devreye kaç ohm luk direnç bağlanacağı bulunur.led akımı ortalama 20 ma. dir.
24 v uygulanacak 2v bir led yanacaksa
24-2-22/20ma[0,002a]
11000ohm
110k

Sorunun üzerinden 9 ay geçtiğpini görünce yazmayım demiştim ama belki sonradan okuyup yararlanmak isteyen olur.

Tuğrul90'ın hesabında bir yanlışlık var.
LED akımını 20mA demişsiniz ama hesap yaparken 0,002 A yani 2mA almışsınız.

Sonucu 11000 ohm bulmuşsunuz ama 110K demişsiniz.
LED voltajı 2V, besleme 24V ve LED akımı 20mA ise sonuç 24V-2V/0,02 = 1100 ohm = 1,1Kohm olmalı.

Diğer yandan kullanılacak direncin watını yani gücünü de hesplamak ve uygun direnç kullanmak lazım.

W=akımın karesi x direnç

W = 0,02 x 0,02 x 1100 = 0,44 W

En az yarım watlık direnç çıkıyor ama ben bir üstünü kullanmayı tercih ederim.

Eger dc olarak kullanacagın omik direnç degerini heapladın ise:Bu işi bir kondansatör ilede halledebilirsin.Böylece direnç üzerindaki kayıplarda ber taraf edilmiş olur.İşte formül:

XC = (1/ωC) = (1/2πfC) 'Ohm olarak hesaplanır.

XC = Kapasitif reaktans (Ω)

ω = Açisal hiz (Omega)=6,28

f = Frekans (Hz)

C = Kapasite (Farad)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular