12 voltu 220 volta yükseltme ile ilgili soru

forsecul

Üye
Merhaba arkadaşlar.Bu sitede yeniyim. Arkadaşlar ben 12 voltu 220 volta yükseltmem lazım.(invertor) Aslında bunu transformatörun ikinci tarafı 3 kablolu oldukda sorunsuz yapıyorum. Bununla ilgili internetde bir sürü örnek var. Ama şimdi yapmak istediyim transformatörun ikinci tarafında 3 diyilde 2 kablolu olmasıdır. 220 tarafda 3 kablo, 12 tarafda ama 2 kablulu bir transformatördür. Böyle bir transformatörla nasıl bir invertor devresi yapa bilirim? Bununla ilgili örnek varmı ben internetden bir örnek bulamadımda.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hoşgeldiniz. ben arabamda eski bir ups yi kullandım. ups nin aküsünü sökerek arabanın aküsünü bağladım ve laptop şarz ediyorum belki fikir olabilir

Ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Orasını biliyorum, hatta ups transformatörü ile kendim basit devreler tasarlıyorum, qayet güzel çalışıyor. Yapamadığım büyük ups lerin transformatörü ile yapmakdır. Bu transformatörde sıradan ups-in transformatörü gibi değil. İkinci tarafda 3 deyilde 2 kablo var. Bunun için nasıl bir devre tasarlaya bilirim? Örnek vere bilirmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
h köprü sürücü yada h bridge driver internette aratabilirsin.
http://320volt.com/ir2101-h-kopru-dc-motor-surucu-devresi/
burada motor sürmüşler. eğer sen 50 hz e ayarlayıp motor yerine trafo sekonderini bağlarsan istediğini yapabilirsin. yalnız dikkat et. sekonderi sürdüğün gerilimin 2 katını primerden alırsın. çünkü +- sürmüş oluyorsun.
eğer daha yüksek güç istiyorum dersen external mosfetli çiplere baklamlısın.
https://www.direnc.net/ir2101--036a-half-brdg-based-mosfet-driver
burada yarım h bridge çipi var. bundan 2 tane kullanabilirsin veya tam h bridge bulabilirsen 1 tanede yeter.

half+bridge+inverter+circuit.png

yada basitce böyle yapabiirsin. kapasitörler eş ve yüksek mikrofaradlı olmalıdır.
http://www.homemade-circuits.com/2013/03/how-to-design-inverter-basic-circuit.html

Merhaba arkadaşlar.Bu sitede yeniyim. Arkadaşlar ben 12 voltu 220 volta yükseltmem lazım.(invertor) Aslında bunu transformatörun ikinci tarafı 3 kablolu oldukda sorunsuz yapıyorum. Bununla ilgili internetde bir sürü örnek var. Ama şimdi yapmak istediyim transformatörun ikinci tarafında 3 diyilde 2 kablolu olmasıdır. 220 tarafda 3 kablo, 12 tarafda ama 2 kablulu bir transformatördür. Böyle bir transformatörla nasıl bir invertor devresi yapa bilirim? Bununla ilgili örnek varmı ben internetden bir örnek bulamadımda.

Burada ki 12 voltu 220 yükseltmede ki amacınız nedir zaten mevcut şebekemiz 220/380 niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz.Forumda 12 voltu yükselterek enerji tasarufuru sağlayacağını düşünen ve bazı denemeler yapan arkadaşlar vardı.Bu çalışmaların hepsi hüsranla sonuçlandı.Gerilimi yükseltmeniz gücün yükseleceği anlamına gelmez

Neden tavsiye etmiyorsunuz? Dezavantajı ne?

trafodan tek yönde akım geçiriyorsun. Bu durumlarda akım kesildiği anda ters yönde istenmeyen gerilim oluşur. Trafolar karakter itibariyle 2 yönde akım ile ister. yani alternatif akım.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri