12 v üretip bunu inverter aracılığıyla yükseltmek mümkünmü?

Bir şey değil kardeş. bu şeyin esas gelişememesinin temel nedeni de şu 1600 lü yıllarda konan ama tam anlatılmamış eksikleri olan maddenin korunumu kanunu wikipedia ya bakabilirsin bu konuda Google Translate

Burada manyatik alan ve manyetik enerjiyi enerji sınıfına koymuyorlar. o yüzden de buradaki enerji değişimini kabul edemiyorlar. mıknatısın kuvvetli ise sende dene. Denemenin zararı olmaz. bence başarılı olursun. ben hatır minnet zar zor yaptırdım arkadaşa döndüğünü gördü kabullenemedi sebebi ne mi?

Arkadaşım atayist idi. Allaha inanmıyordu ama 1500 - 1600 lü yıllarda bulunan bu kanunlara resmen tapıyordu. taptığı şey eksik ve yanlış çıkınca kudurduğu için devam etmedi. şimdi dine inanan insanlar da bu konu için yoktan var olmaz diyerek geçiyorlar. dolayısı ile bununla uğraşmak sana bana kalıyor. aslında buradaki olay mıknatıslardaki manyetik enerjinin açığa çıkarılması. burada bir enerji dönüşümü var. bunu anlamak istemiyorlar. mıknatıslar özelliğini yitiriyor zamanla. dolayısı ile değişim söz konusu

birgün denicem,inşallah olur ateistler ister inansın ister inanmasın ama eğer evdeki ısıtıcı fanı çalıştırabilirsem bu bana yeter amacım elektrik faturasını kışın azaltmak malum kışın ısınmak için baya para ödüyoruz,benim gördüğüm mknatıs CDye monte edilecek kadar ufaktı ben elime aldım 3 tanesini üst üste koydum zıt kutuplarını yaklaştırınca baya bir güçlüydü hatta güçlüydü bende diyorumki yada benim düşüncem bu ufak step yada DC motorlar zaten en ufak güçlede dönen motorlar bunlardan aldığım elektriği inverter aracılığıyla yükseltebilirsem belki ısıtıcı fanı çalıştırabilirim bide mıknatıs özelliğini yitirsin alıp yenileri takılır aylık verdiğimiz elektrik ücretinin yanında bir kaç mıknatısın fiayatı çok olmaz,ama belliki sen bu işi becermişsin bence ateis arkadaşını bırakıp kendin yapmalısın zaten atreistlere kaldıysak dünyadada ahirettede yandık hala dünyada onların ideolijilerinin bedelini ödüyor insanlar,saygılarımla kardeş çok çok sağol

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kardeş eğer böyle bir sistem yapacak isen yani cd üzerinde mıknatıslar ile dönme işi, o zaman step ve dc motora yük bindirmek yerine kendi saracağımız bobinler ile elektrik üretmeye kalkar isek daha güzel olur gibime geliyor. en azından yük binmesi daha az olur. 2 sürtünme yerine 1 sürtünme olur ama bunun için atölye vs lazım. bende de o imkan yok. sürtünme kayıplarını yok etmek için de çarkın birleştiği noktalarda tekrar mıknatıs kullanılarak çark havada askıda tutulabilir. sadece hava sürtünmesine bırakılabilir ki bu da sürtünme nerede ise bitti denebilir. ama uğraşmak lazım bu tarz şeylerle uğraşamıyorsun hemen hevesin kaçıyor herkes sana deli diyor vs vs...

bu arada elektrikli sobayı çalıştırabilecek kadar elektriği o tarz küçük şeylerden çalıştıramazsın. sağlam kuvvet üreten birşeyler lazım. belki eğer doğru ise ki ben tam anlamadım ama şu linkteki motorla yapabilirsin en alttaki mesajdaki nokta doğru ise

https://www.kontrolkalemi.com/forum...rling-sicak-hava-motoru-elektrik-uretimi.html

Son düzenleme:
Kardeş eğer böyle bir sistem yapacak isen yani cd üzerinde mıknatıslar ile dönme işi, o zaman step ve dc motora yük bindirmek yerine kendi saracağımız bobinler ile elektrik üretmeye kalkar isek daha güzel olur gibime geliyor. en azından yük binmesi daha az olur. 2 sürtünme yerine 1 sürtünme olur ama bunun için atölye vs lazım. bende de o imkan yok. sürtünme kayıplarını yok etmek için de çarkın birleştiği noktalarda tekrar mıknatıs kullanılarak çark havada askıda tutulabilir. sadece hava sürtünmesine bırakılabilir ki bu da sürtünme nerede ise bitti denebilir. ama uğraşmak lazım bu tarz şeylerle uğraşamıyorsun hemen hevesin kaçıyor herkes sana deli diyor vs vs...

bu arada elektrikli sobayı çalıştırabilecek kadar elektriği o tarz küçük şeylerden çalıştıramazsın. sağlam kuvvet üreten birşeyler lazım. belki eğer doğru ise ki ben tam anlamadım ama şu linkteki motorla yapabilirsin en alttaki mesajdaki nokta doğru ise

https://www.kontrolkalemi.com/forum...rling-sicak-hava-motoru-elektrik-uretimi.html

evet senin dediğin mantıklı neyse bakıcaz artık valla helal olsun en azından insanların umutlarını kırmıyorsun,bazen bir fikrini düşünceni anlatıyorsun insanlar hemen olmaz diyor ya kardeşim sanki denedinde olmadımıki hemen olmaz diyorsun saygılarımla kardeş görüşmek dileği ile

Bak aşağıdaki bloga mıknatısların nasıl yapıldığını yazıyor. bizim kullandığımız mıknatıslar da bu yöntemler ile yapıldı ise o yüzden zamanla bitip duruyor olabilir

NeoBlog » Mıknatıslar Nasıl Yapılır (Üretilir) ?

dolayısı ile doğal mıknatıs kullanmak gerekli diye düşünüyorum. ama doğal mıknatıslar da çok güçlü olmuyor sanırım.

Bak aşağıdaki bloga mıknatısların nasıl yapıldığını yazıyor. bizim kullandığımız mıknatıslar da bu yöntemler ile yapıldı ise o yüzden zamanla bitip duruyor olabilir

NeoBlog » Mıknatıslar Nasıl Yapılır (Üretilir) ?

dolayısı ile doğal mıknatıs kullanmak gerekli diye düşünüyorum. ama doğal mıknatıslar da çok güçlü olmuyor sanırım.
merhaba kardeş sana bir sorum olucaktı,bir inverter durmadan kaç saat çalışabilir? cevaplarsan sevinirim saygılarımla

olur. ama sen ne kadarlık bir güç elde edeceksin. sistemin maliyeti var. 1500 va lık ups tam sinüs olacak bunlada 1.2 kw soba çalıştırısın girişi 24 volt olduğunu hesap edersek dc motorun en az 62 a akım üretecek bu kadar akımı üretecek motor içinde mekanik güç lazım. dc motorun gücüde en az 1500 watt olacakki istediğin elektrikli sobayı çalıştırsın.

sana bişey sorucam cevaplarsan sevinirim,şimdi CDyi düşün 2 tane CDnin içine mıknatısları yerleştirsem bunların arasınada bobini sarsam CDler döndükçe güç üretir bu ne kadar volt üretir veya olurmu ( bide mıknatısların bobine bakan kısmı itekleyen kutbumu, yoksa çeken kutbumu olmalı ) cevaplarsan sevinirim

olur. ama sen ne kadarlık bir güç elde edeceksin. sistemin maliyeti var. 1500 va lık ups tam sinüs olacak bunlada 1.2 kw soba çalıştırısın girişi 24 volt olduğunu hesap edersek dc motorun en az 62 a akım üretecek bu kadar akımı üretecek motor içinde mekanik güç lazım. dc motorun gücüde en az 1500 watt olacakki istediğin elektrikli sobayı çalıştırsın.
sana bişey sorucam cevaplarsan sevinirim,şimdi CDyi düşün 2 tane CDnin içine mıknatısları yerleştirsem bunların arasınada bobini sarsam CDler döndükçe güç üretir bu ne kadar volt üretir veya olurmu ( bide mıknatısların bobine bakan kısmı itekleyen kutbumu, yoksa çeken kutbumu olmalı ) cevaplarsan sevinirim

Akülü sistemlerin maliyetleri pahalıdır. Cd boyutları ile bir şey elde edemezsiniz. Şimdilik en düşük maliyetli elektriği elektrik kurumundan alıyoruz. Daha ucuza üretemezsiniz. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve diğerleri bireysel kullanım için maliyetlidirler. Elektriğin olmadığı yerler için uygulaması mantıklıdır çünkü orada maliyet önemli değildir . Kişisel tatminler için istiyorsanız yapabilirsiniz ve bir çok şey de öğrenirsiniz. Yeterli zaman, para ve sabrınız varsa herşey mümkün. Bu işler dışardan göründüğü gibi değildir. Yeterli fizik mekanik elektronik bilgisi olan ekiple kolaylaşır. Yoksa tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalırsınız. Şevkinizin kırılmasına neden olmak için söylemedim nelerle karşılaşacağınızı bilmeniz yararlı olur.
Selamlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,065
Son üye
4r4wn

Yeni konular

Geri