1 makine 4 ayrı kumanda

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar 1 makine var 4 ayrı yerde kumanda panosu ve sinyalizasyon güç devresi tek panoda ama ben istediğim yerden kumanda etmek ve arızaları görmek istiyorum ancak 3 nolu panoda kumanda ederken dğer 1-2--4 nolu panoyu devre dışı bırakmalıyımki başkaları kurcalamasın veya kumanda etmesin uygulama diğer panolar içinde aynı olsun

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar 1 makine var 4 ayrı yerde kumanda panosu ve sinyalizasyon güç devresi tek panoda ama ben istediğim yerden kumanda etmek ve arızaları görmek istiyorum ancak 3 nolu panoda kumanda ederken dğer 1-2--4 nolu panoyu devre dışı bırakmalıyımki başkaları kurcalamasın veya kumanda etmesin uygulama diğer panolar içinde aynı olsun
Her panonun kumanda besleme devresini bir röle veya kontaktörden geçirin panoların yanına bu röleleri kontrol edecek bir anahtar bağlayın ilk aklıma gelen yöntem bu!

qYPNW3.jpg

Kilitli buton kullan.

işletmemizdeki sanforlardan birinde şöyle bir sistem var makina nerden stop edildiyse ancak aynı yerden start edilebiliyor böyle bir şey istiyorsun zannedersem plc programlaya biliyorsan yapılabilir yada kolay yoldan arkadasın dediği gibi kilitli anahtarlardan kullan her modeli bulunuyor... kolay gelsin

kilitli buton aklıma geldi ancak diyelimki 1 ci panodan start verdiniz 2 saat sonra 3 cü panoya yakınsınız oradan kumanda edeceksiniz 1 ci panoyu nasıl devre dışı bırakacağız bu sistem hes radyal kapağın ben 1 ci panoyu devre dışı bırakıp 3 yada 2 ci panodan kapağı kapatmak istiyorum veya açacağım bir başkasıda benden habersiz 1 ci panoda ise facia :) ya türbinler su altında kalacak yada hidrolik ünite pistonu kıracağız

veya her panodaki kilitli butonların arkasına 4 NO 4 NC kontak koyacağız her panonun kumanda fazını her panodan kontaklardan seri dolaştıracağız ben sistemi çizmeye uğraşayım

Son düzenleme:
Seri bağlarsan iki panoyu birlikte kullanamazsın illa kullanmak istersen plc falan... iş uzar işin içinde bide güvenlik var o yüzden.Yada her panoya bütün panoların start ve stop kumandası olmalı hangi panoda olsan diğerlerini kontrol edebilesin.Yani her panonun start ve stopu diğer panolara uzatılacak her panoda 4 start 4 stop butonu eklenecek.

ben biraz uğraştım beynim sulandı devam et hangi stopa basılırsa diğer startları iptal etmesi lazım :) Kötü çizim için özür :))
IMG_20150508_210850.jpg

Stoplar seri, startlar paralel bağlanacak. Her panodaki motor devresine 4 stop 4 start, 1stop+1 start o pano içinde diğerleri diğer panolara birer tane olacak şekilde dağılacak gittiği panolarda etiketlenecek. Arıtma tesisinde benzer bir uygulama yapmıştık uzun yıllar evvel.

RFID çip veya kart sisteme entegre et senin dışında kimsede bulunmayacak dolayısıyla kullanamayacak belli menzil içinde veya kendi bölümüne konulunca aktifleşir. Ör: NFC cep telefonları, temassız kredi kartlarında kullanılmaya başlandı, diğer örnek anahtarsız (çipli anahtar kontağa yakın veya cepte) araç çalıştırma.

sayın yavuz bey, anlattıklarınızdan anladığım şuki, siz sisteminizi zaten istediğiniz gibi çalışırıp,durdurabiliyorsunuz lakin istediğiniz başkası sizden habersiz start stop yapmasın.
4 pano üzerinde bulunan start stop butonlarını panonun kapağından sökün ve pano içersinde müsait bir yere güvenliğide göz önünde bulundurarak montajını yapın. panolara pano kilidi takın, 4 anahtarınız olacak bunlarıda 1 anahtarlıkta bulundurun, sistemi siz istediğiniz gibi pano kapağını açarak start stop yapabilirsiniz fakat başka biri start stop yapmak için sizi bulacak ve yapılan işlemden haberiniz olacak :) basit bir çözüm gibi görünsede gayet kullanışlı :). birde acil durumlar için acil stop yapabilirsiniz. kafa karışıklıklarıda olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri