0-1 pako İle İkİ yerden kumanda

yılmaz

Üye
Slm arkadaŞlar 0-1 pako Şalter İle bİr motoru İkİ yerden nasil kumanda edebİlİrİm İkİ taraftanda aÇip kapatmak İstİyorum butonla yapiyorum ama elektrİk kesİntİsİnde tekrar devreye germesİ gerek yardimci olursaniz sevİnİrİn herkeze baŞarilar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın yılmaz arkadaşım !
0 - 1 pako şalter yerine 1 - 0 - 2 pako şalter kullanırsanız aynen vaviyen anahtar gibi 2 ayrı yerden kumanda edebilirsiniz. Veya direk vaviyen anahtarla da olur.

Kolay gelsin.

syn yılmaz darbe akım anahtarı kullanmanı tavsiye ederim

çok basit bir şekilde yapabilirsin.2 adet mandallı butona birer tane kapalı kontak ilave edip
grubu 1 açık 1 kapalı kontaklı hale getirirsin ... bir anahtarın açık kontağıyla diğerinin kapalı kontağını seri bağlarsın oluşan seri devreyi de paralel bağlarsın olur biter

motorlarda devir yönü degiştiren paket şalter kullan

506dafc4-832a-452e-a475-e4a8575c0e24Baglanti-semasi.jpg
07061e64-ee56-4005-9608-f6742118a903enversor-salter.jpg

piyasada TM anahtar diye bilinen anahtarla aynı anda her yerden kumanda edebilirsin bu anahtar butona 1. basışta (1) 2. basışta (0) oluyor yani tek anahtarla on of biraz elektronik bilgisiyle de yapılabilir forumlarda açıklayıcı bilgiler var

kardeşim motor gücüne göre bir kontaktör al ve normal bir vavien lamba sortisi çek olur.

s 1 s2
o------------------------------o
giriş faz---o o---------çıkış
o------------------------------o

nötr---------------------------------------------------çıkış

s1 ve s2 bir vavien anahtarının arkasındaki vidalar 3 tanedir
çıkışı kontaktorün bobinine ver

ayrıca vavien anahtar yerine mandallı 012 konumlu anahtar veya 1-2 konumlu pako kullanabilirsin

tuncer 146 arkadaşıma katılıyorum bencede dediği gibi yaparsan güzel bi iş olur

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,317
Son üye
denizkurt000

Yeni konular

Geri