Şehir Şebeke Suyundan Elektrik Üretmek!

eğer suyun basıncından enerjı uretırsen enerjıyı dırek şebekeye vermekten baska care n yok o yuzden zaten bu ruzgar gunes vb enerjıler bellı bır kapasıtenın uzerıne cıkılamıyor cunku bu enerjıler cok kararsız enerjıler bılındıgı gıbı ac depolanmaz dc ye cevırsende cok pahalı our yanı malıyetı kurtarmaz cok sacma olur

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar ben şebekeye salmaktan bahsetmiyorum mesela o enerjiyi depolayıp gecede park aydınlatmasında vs gibi yerlerde kullnamazmıyız yani aynı şebekeyi çalıstıran motorlarda değil

arkadaşlar ben şebekeye salmaktan bahsetmiyorum mesela o enerjiyi depolayıp gecede park aydınlatmasında vs gibi yerlerde kullnamazmıyız yani aynı şebekeyi çalıstıran motorlarda değil

Bol miktarda akü ve bir ups ile bunu sağlayabilirsiniz. Yatırımınız oldukça maliyetli olur. Ancak sonradan bedava elektrik kullanmış olursunuz. Fakat örneğin 2 sene sonra akülerin ömrü bittiğinde, tekrar akü alırsınız. İşte bu para, üreteceğiniz elektriğin parasından daha az ise anca o zaman kâra geçersiniz.
Jeneratör üreten bir firmadan , bir üyemiz bu konuyu sormuştu. Onlar da jeneratör testi yaparken üretilen enerjiyi ne yapsak diye düşünmüştü. Konu tartışıldığında, en mantıklı olarak su ısıtmayı bulmuştuk sanırım. Sıcak su ile, belediye binasını falan ısıtabilirsiniz. Ama genelde, belediye binası, su basma merkezlerinden uzak oluyor.
Benim anlayamadığım şu var. Ben aha güzel fikir diye düşündüğüm anda, ali arkadaşımız bir şey demiş ve çok mantıklı. Ben fabrika olarak, Şebeke girişine generatör bağlarım. Belediyenin pompasından bana ne kardeşim derim.(art niyetli düşünürsem tabii ki) Fakat siz belediye olarak suyu kendiniz basmıyor musunuz? Eğer öyle ise, kendi pompa motorunuza daha çok enerji harcatırsınız. Sonra da kendi generatörünüzle elektrik üretirsiniz. Aradaki, sürtünme, demir ve bakır kayıplarını hesaplarsanız, zaten baştan zararınız olacaktır. Daha sonra da, bu enerjiyi dcye dönüştürüp, depolayıp, sonra acye çevirdiğinizde ortaya çıkan kayıplar var. O zaman bu işten iyice zararlı çıkarsınız. Kısacası, basınçlı su, doğal yollardan basınçlanmamışsa( yani yüksekten akma gibi, baraj gibi) , size her zaman zarar ettirir.
Enerji üretimi için( maliyet-fayda konusunu araştırmadım ama) en iyi yöntem, kojenerasyon ya da trijenarasyon gibi görünüyor. Yani jeneratörün bacasından çıkan ısı vasıtasıyla, iklimlendirme yapmak. Bulunduğunuz yerde doğalgaz varsa, doğalgazlı bir jeneratörle bu işi yapabilirsiniz.

Bol miktarda akü ve bir ups ile bunu sağlayabilirsiniz. Yatırımınız oldukça maliyetli olur. Ancak sonradan bedava elektrik kullanmış olursunuz. Fakat örneğin 2 sene sonra akülerin ömrü bittiğinde, tekrar akü alırsınız. İşte bu para, üreteceğiniz elektriğin parasından daha az ise anca o zaman kâra geçersiniz.
Jeneratör üreten bir firmadan , bir üyemiz bu konuyu sormuştu. Onlar da jeneratör testi yaparken üretilen enerjiyi ne yapsak diye düşünmüştü. Konu tartışıldığında, en mantıklı olarak su ısıtmayı bulmuştuk sanırım. Sıcak su ile, belediye binasını falan ısıtabilirsiniz. Ama genelde, belediye binası, su basma merkezlerinden uzak oluyor.
Benim anlayamadığım şu var. Ben aha güzel fikir diye düşündüğüm anda, ali arkadaşımız bir şey demiş ve çok mantıklı. Ben fabrika olarak, şebeke girişine generatör bağlarım. Belediyenin pompasından bana ne kardeşim derim.(art niyetli düşünürsem tabii ki) Fakat siz belediye olarak suyu kendiniz basmıyor musunuz? Eğer öyle ise, kendi pompa motorunuza daha çok enerji harcatırsınız. Sonra da kendi generatörünüzle elektrik üretirsiniz. Aradaki, sürtünme, demir ve bakır kayıplarını hesaplarsanız, zaten baştan zararınız olacaktır. Daha sonra da, bu enerjiyi dcye dönüştürüp, depolayıp, sonra acye çevirdiğinizde ortaya çıkan kayıplar var. O zaman bu işten iyice zararlı çıkarsınız. Kısacası, basınçlı su, doğal yollardan basınçlanmamışsa( yani yüksekten akma gibi, baraj gibi) , size her zaman zarar ettirir.
Enerji üretimi için( maliyet-fayda konusunu araştırmadım ama) en iyi yöntem, kojenerasyon ya da trijenarasyon gibi görünüyor. Yani jeneratörün bacasından çıkan ısı vasıtasıyla, iklimlendirme yapmak. Bulunduğunuz yerde doğalgaz varsa, doğalgazlı bir jeneratörle bu işi yapabilirsiniz.

anladım çok güzel bir orum olmus yani internette arastırdım tabi işin maliyet konusuna hiç bakmadım elektriği depolamak kullanmak kayıplar derken bizi baya yıpratır bu jel akuleri 12 seneye kadar omur biçildiği soyleniyor ...

anladım çok güzel bir orum olmus yani internette arastırdım tabi işin maliyet konusuna hiç bakmadım elektriği depolamak kullanmak kayıplar derken bizi baya yıpratır bu jel akuleri 12 seneye kadar omur biçildiği soyleniyor ...

Jel akünün 12 yıl gibi uzun bir süre dayanması için düzgün şarj-deşarj döngüsünde kullanılması gerekir.

Jel akünün 12 yıl gibi uzun bir süre dayanması için düzgün şarj-deşarj döngüsünde kullanılması gerekir.

zaten duzgun kullanım olacak yani diyelmkı aydınlatmalr gece 19da girecek devreye 06 da çıkacak bu surede akulerın buyu kısmı bosalmıs olacak ve gunduz tekrar sarj olacak

arkadaşlar bir firma var şehir şebeke su hattına bir adet su tirubunu yerleştiriyor ve tesisten gelen tanzikli suyu generatör sayesinde dısarı alıyor ve 1 senede yaklaşık 1000 adet evin elektrik ihtiyacını karşılıyor . şimdi buraya herşey güzel uretilen enerji alternatif enerji olduğuna göre bu enerjiyi nasıl kulklanıyor depo etme olasalığı olmadığına göre bilgisis olan arkadaşlar burda görüşlerinizi alabilirmiyim

arkadasım çok gzl bi konu ama maliyeti yuksek gibi sanki bence burdaki arkadaslrın daha gzl daha fikirleir bvardır ...

evet haklısn zaten yorumlara bakılırsa pek mantıklı bişe değil

jel aküyü ilk defa duyuyorum. Ama diğer akülere nazaran ömrü uzunsa, fiyatının da fazla olacağını düşünüyorum. Bakınız eğer, gelen sudan elektrik üretmek sıkıntı değilse, ortada suyu basan bir pompa yoksa, yani örneğin su yüksekten akmak şeklinde basınçlanıyorsa, kısacası, bu elektriği üretmek sizce kârlı bir iş ise, depolamadan direkt olarak ta kullanabilirsiniz. Hatta olmadı, depolayacağınıza çift taraflı sayaç kullanarak, elektrik kurumuna bile satabilirsiniz, ya da başka özel bir firmaya(detayı, prosedürü baya fazla biş iş ama, belediyede bunlarla uğraşacak adam çoktur sanırım) Siz yeter ki, elektiği kârlı bir şekilde üretin.Harcaması kolay :)

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri