Şebeke frekansımız neden 50 hertz

valla çok sağol ya Teknikadam_41
bir ara derste konusu geçmişti bizimde hatta sınavda soru olarak kendime sormuştum.
frekansla motor devri ne olur ve formülle açıklamıştım.

bence son nokta konmuş teşekkürler.

arkadaşlar açıklamaları okudum ama yinede bi türlü anlıyamadım , çünki bana çok yabancı bilgiler

tabii bu soru önceden beri benim aklımı kurcalıyordu , çünki şöyle bir hikaye duymuştum , zamanında tesla , 60 hz olayını ticari olarak fiyat / performans açısından en iyisi olarak hesap etmiş

şimdi de yazılanlardan öğrendiğime göre , mesafe uzadıkça hz oranı artması gerek

peki mesela okyanus ortasında bir ada var diyelim ve sadece bir nehir var ve oradan elektrik üretmek istiyor ve ada ufacık bir ada her yerde ev olsa bile toplamda 50 km bile uzunluğu olmayan kablo yeterli gelecektir

eğer 60 hz bize yüzlerce km kablolarla geliyorsa 50 km için sadece 10 hz yeterli dolayısyla devir sayısı düşük olacak ve dolayısyla amper olayı fazla olmayacak yani düşük su basıncıyla çok daha fazla elektrik üretilecek

tabii alet ve makineleri çalıştırmak için bu değerlere göre yeniden motor üretmek gerek sanırım

düz mantıkla gidersek bu böyle değil midir

lütfen beni aydınlatır mısınız , ayrıca konu ile hiç alakası olmayan kişileri de aydınlatmış olursunuz

güzel bir paylaşım.50hz bir cihazı 60 hz de çalıştırırsak ne olur.voltaj aynı.çalışırsa çalışmazda bana göre hangi cihazlar çalışır.elektronik bobinli yada gazlı lamba gibi teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri