Şarjlı Tornavida

BarisC

Üye
Yıllar önce şarjlı bir tornavida almıştım. 14.4 V olanlardan. Bataryası artık şarj tutmuyor.
Yeni bataryada almak istemiyorum çünkü aynı son onuda bekliyor. Bataryayı şarj ettiğim cihazı iki kablo ile tornavidaya direk bağlamak geldi aklıma. Önce şarj cihazının çıkışını ölçiyim dedim. DC 26 V ölçtüm. Tornavida ise 14.4 V

Şarj aletini tornavidaya direk bağlarsam başıma neler gelir merak ettim.

Forumu incelemeden sormuşum, kusura bakmayın.
Detaylı birkaç konu anlatımı buldum.

Soruyu şöyle değiştiriyim.
Anladığım kadarıyla 12V 10A bir trafo kullanmam gerekiyor.
Gerçi konuyu açan arkadaş zorlu kullanımda dayanmayacağını belirtmiş ama hazır led trafolardan işimi görebilecek olan yokmudur? Mesela 120W bir trafo yerine 120W'dan daha büyük bir trafo kullansam sonuç alabilirmiyim?

10 amper fazla gibi. Akünüz 2 amperse 4 amper adaptör idealdir..

Marka model yazarsanız daha kolay yardımcı oluruz. Şarjlı tornavidaların güçleri çok değişken olabiliyor. Bende Bosch PSR1200 var 12 Volt 7 Ah akü ile kullanıyorum. Dewalt şarjlı tornavidayı 3+3 Amper çıkışlı güç kaynağını paralel bağlayarak kullandım ama 6 Amper yetersiz geldi.

Saygılar...

En iyisi ampermetreyle ölçmek :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bataryanın üzerinde 14.4V 1.2Ah yazıyor.

Forumda şöyle bir video buldum. Bu yüzden 10A demiştim.

15 Amperin altında güç kaynağı yetersiz gelir.

Enteresan..

Bu tür bataryaların üzerinde voltaj dan çok amper önemlidir. AH bilgisi değil anlık olarak verecek olan akım önemlidir. 12 volt 1.2 AH olan batarya vida sıkma anında anlık olarak motoru döndürmek için 5-10 amper verebilmektedir. ( amper değerlerini kafadan salladım gerçek ölçümlediğim değerler değildir.)

Bu değerleri adaptör yada trafolarla alabilmek için çok büyük trafo yada smpsler kullanmak gerekiyor. Pek verimli olmuyor.

Mesela şöyle bir ürün buldum

12v 30amper smps adaptor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler