Şarj Makinesi Voltaj Ölçümü

medvet

Üye
İyi Günler.
Elektrikli moped şarj makinesinin şarj bitimindeki çıkış voltajını (şarj bitiminde makinenin elektrik vermeye devam edip etmediğini- veriyorsa kaç volt olduğunu) ölçmekistiyorum. Normalde şarj makinesi aküleri şarj ederken üzerindeki ışık kırmızı yanıyor, aküler dolduğunda ise ışık yeşile dönüyor. Benim bilgim ve imkanlarım mopedi şarja bağlayıp-aynı anda da düzeneğe bir multimetre bağlayıp şarj esnasında ve bitiminde voltajı görmeye müsait değil. Ancak şarj makinesini prize takıp şarj soketini mopede bağlamazsam makine üzerindeki ışık aynı aküler dolduğunda olduğu gibi yeşil yanıyor. Bu esnada makineden voltajı multimetre ile ölçebiliyorum. Elimde iki farklı makine var. Her ikisi de 4 akülü 48 voltluk elektrikli mopedler için. Birini prize takılı ölçtüğümde 56 volt okunuyor, makine ışığı yeşil ve fan çalışmıyor. Diğeri ise yine aynı şekilde akü bağlı değil, makine ışığı yeşil, fanı çalışmıyor ama hiç voltaj ölçülmüyor. Bu şekilde ölçüm sağlıklı mıdır? Yani hiç voltaj ölçemediğim makine aküler dolduğunda elektriği kesme özelliğine sahip olduğu için mi yoksa üretim tekniğinde bir farklılıktan akü takılı olmadığından mı hiç voltaj göstermiyor.
Son olarak 12 volt deep cycle jel akü için float şarj voltajı kaç olmalıdır?
Teşekkürler.

farkli isiklandirma varsa sarji kesiyordur zaten ugrasma.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri