İskelede paratoner uygulaması,

İki paratöneride aynı iletkene birleştirceksiniz gibi görünüyor.Ek yerinin,exovelt kaynakla
birletirilmesi gerektiği ve iletken olarak 30 X 2 mm iletken kullanılabilirliği yönünde bir öneri-
leri oldumu ?

Hayır olmadı. Olmalı mı :)
30x2mm nin 50mm2 ye göre avantajı ne olur?
Bir de exovelt dediğiniz sanırım cadweld kaynak. Zaten paratonerden gelen kabloları eşpotansiyel baraya bağlarken spark gap kullanacağız. Kaynağı nerede kullanabiliriz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Paratöner indirme iletkenlerinde yapılan eklerin,exovelt ( Kadvel ) kaynakla yapılması,geçiş direnci yönünden daha sağlıklıdır.Klemensle yapılması halinde,ek yerinde,uzun vadede sorunlar oluşabilir.Dikdörten kesitli iletkenin ise,montaj kolaylığı ve toprakla temas yüzeyi artması nedeniyle,daha uygun topraklama direnci değerleri elde etme imkanı
vardır.Benim,TSF 500 dediğim malzeme ( Lutron firması kodu ),sizin spark gep dediğiniz malzemedir.Bu malzemeden,2 adet kullanmanız gerekir gibi gözüküyor.Kaynağı,2. paratöneri,daha
önceden çekmiş olduğunuz iletkenlere irtibatlamak için kullanmanız gerekecek.Spark gepler ise,
topraklama iletkeni ile,madeni aksam arasına bağlanmalıdır.2. paratöner inişlerinin,eşpotansiyel
barada itibatı yerine,kaynakla yapılması daha uygundur diye düşünüyorum.

Paratöner indirme iletkenlerinde yapılan eklerin,exovelt ( Kadvel ) kaynakla yapılması,geçiş direnci yönünden daha sağlıklıdır.Klemensle yapılması halinde,ek yerinde,uzun vadede sorunlar oluşabilir.Dikdörten kesitli iletkenin ise,montaj kolaylığı ve toprakla temas yüzeyi artması nedeniyle,daha uygun topraklama direnci değerleri elde etme imkanı
vardır.Benim,TSF 500 dediğim malzeme ( Lutron firması kodu ),sizin spark gep dediğiniz malzemedir.Bu malzemeden,2 adet kullanmanız gerekir gibi gözüküyor.

Evet paratoner başına 2 adet TSF 500 kullanıcağız. (paratonerler 3 e çıktı)
50mm2 bakır zaten devamlı açıktan gideceği, sadece kıyıya ulaşıldığında bakır topraklama kazıklarına bağlanacağı için yüzey alanı ile ilgili bir düzenlemeye gitmemize gerek yok.
Bütün iletken bağlantılarını cadweld ile yapacağız.

İlginize tekrar teşekkürler.

Paratöner başına 2 adet spark gepin esprisini anlamadım.1 adet yeterli olması yeterlidir diye biliyorum.

Patlayıcı bir ortam olduğu için, ve spark gaplerden 1 inin arızalanması durumda ciddi sıkıntı oluşacağını düşündüğümüzden böyle bir uygulayama gittik. Ayrıca topraklama hatlarını da yedekli yapacağız.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri