İlginç Bir Arıza. K Otomat Sorunu..!!

novell35

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba.Başımdan geçen ilginç bir arızayı size anlatmak istiyorum.En azından belki işinize biyerlerde yarayabilir.
Arkadaşım haftasonu için yazlığına davet etti.Bende kıramadım gittim.Yazlık bir site içerisinde..3-4 yıllık bir site olmasına rağmen hala şantiye elektriği kullanılıyor.yani Tedaş hala uğramamış oralara.neyse;

Bir muhabbet sırasında yavv Ufukcum fırın ve bulaşık makinası aynı anda çalıştığı zaman lambalar sönük yanıyor ve buzdolabı 2 kez arızalandı dedi..Çalıştır bakayım bi dedim.Gerçektende çalıştırdı ve lambalar söndü.Allahtan herzaman arabamda ölçü aleti bulundururum:) hemen ölçüm yaptım ve 140 V değer ölçtüm.İşin ilginç yanı evin giriş panosundan değer ölçünce 230 V değerler normal.Ama lambadan ölçünce 140V.sitenin teknik servisi sabahtan akşama kadar komple heryere bakmış ama bulamamışlar dediğine göre..Neyse sitenin teknik servisini çağırmasını söyledim ve beni box yani dağıtım panosuna götürmesini istedim.Gittik ve K otomat çıkışını bi ölçtüm 190 V değer gösteriyor.Yani K otomat arızalı.Ayrıca nötr kablosu kopmuş evin panosundan direk topraga köprülemişler:) Ama beni şaşırtan dağıtım panosu K otomat çıkışı 170-190 V gösterirken evin panosundaki K otomat 230 V normal değer gösteriyor.İşte bu yüzdende teknik servis bulamamış arızayı.K otomatı değiştirdiler ve şu an hiçbir sorun yok..
Demek ki bu tip bir arızada olabiliyormuş.İşinize yarayabilir diye buraya yazıyorum.Herkese sağlık ve mutluluklar.bol kazançlar

:Dhakkatten cins bir arıza,site servisine balataları sıyırtmıştır:D

Hakikaten bu tip arızalar çok uğraştırıyor.
Ben de 7 sene site teknik servisinde çalıştım. Daire sakinleri prize ütü takınca bir süre sonra K.A.K.R. atıyordu. 130 dairenin herbirinde ortalama ayda bir atıyor. Nedenini bir türlü bulamadık. Geçerli bir açıklama da yapamıyorduk. Bir çok daire sahibi ütü arızalı diye yeni ütü almışlar, gene de atıyordu.
Haaa.. dandik bir marka da değil, merlin gerin.
Neyse artık kurtuldum o siteden.

Hakikaten bu tip arızalar çok uğraştırıyor.
Ben de 7 sene site teknik servisinde çalıştım. Daire sakinleri prize ütü takınca bir süre sonra K.A.K.R. atıyordu. 130 dairenin herbirinde ortalama ayda bir atıyor. Nedenini bir türlü bulamadık. Geçerli bir açıklama da yapamıyorduk. Bir çok daire sahibi ütü arızalı diye yeni ütü almışlar, gene de atıyordu.
Haaa.. dandik bir marka da değil, merlin gerin.
Neyse artık kurtuldum o siteden.

merlin gerlin sorunu bende yaşadım galiba çok hassaslar yapıştıracan legrantı kurtulacan

tesisatta bu tür arızalarla olabiliyor çözmekte gerçekten bayağı uğraştıryor.bazen ölçü aleti ilede çözmek mümkün olmuyor kabloyu bağlarken otomatın altına fazla sokulup izole ile sıkılmış oluyor ölçüm yapıyosun girişler çıkışlar normal değerlerde görnüyor ama sistemd öyle değil.kablonun öyle olduğu farkedilmese belki günlerce uğraşılacak :) mesleğimizde bazen böyle tuhaf olaylar olabiliyor :)

basit bir arıza şekli ama insanın başına gelmeyince uğraştırır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri