İkinciel UPS fiyat ve Ekstra akü eklemek [Soru]

Uzun bir aradan sonra.... Bu aralar çok sık elektrik kesintisi yaşanmaya başlaması beni bir nevi bir UPS almak zorunda bırakıyor. İkinci el bir şey düşünüyorum ama uzun bir süredir piyasa ile bağlantım hiç olmadığı için ne nedir hiç bir fikrim yok. Dün küçük bişi buldum en fazla 5dk götürecek bişi 650w idi sanırım. 50tl söylendi. Sizlerden eğer bilgisi olan var ise bir şu şudur diyen çıkarsa sevinirim. Ki gelelim benim bu mesajı buraya yazmamın asıl sebebine: Alacağım UPSi ekstra bir iki akü ekliyerek güçlendirmek istiyorum ama elektronik konusunda bilgisi patlak-yanmış bir iki devre elemanını değiştirmekten fazla olmayan biri olarak konuda doğru dürüst bilgisi olana danışmak istiyorum. UPSlere ekstra akü eklemek mümkün mü, eğer mümkün ise kuralı kaidesi nedir (misal şu volt olacak vs..), nasıl bağlarım (sadece içerisindeki aküden iki kablo çekip pozitifi pozitife, negatifi negatife bağlamak yeterli mi). Dün sorduğum biri gidip ikinci el bir araba aküsü alıp bağlıyabileceğimi ve kesinlile işimi göreceğini ayrıca en ucuz şekilde çok uzun süre dayanacak bir UPS elde etmiş olacağımı söyledi ama .... Şimdiden cevaplar için teşekkürler, iyi forumlar...

UPS e akü eklenmez!
Çünkü elektronik bileşenlerinin yapısı ve soğutma sistemi etiketine göre yapılmıştır.

600 watt yenisi 85 tl bilginize nette rastladım araştırın oyle alın ikinci el olanda akü bitmiştır 35 tl aküye vereceksiniz yeni fiyatına malolacak ikincisi yeni aldığında akü hariç iki yıl garantı kapsamında bunlarıda gözonune alarak karar verın bence

Uzun bir aradan sonra.... Bu aralar çok sık elektrik kesintisi yaşanmaya başlaması beni bir nevi bir UPS almak zorunda bırakıyor. İkinci el bir şey düşünüyorum ama uzun bir süredir piyasa ile bağlantım hiç olmadığı için ne nedir hiç bir fikrim yok. Dün küçük bişi buldum en fazla 5dk götürecek bişi 650w idi sanırım. 50tl söylendi. Sizlerden eğer bilgisi olan var ise bir şu şudur diyen çıkarsa sevinirim. Ki gelelim benim bu mesajı buraya yazmamın asıl sebebine: Alacağım UPSi ekstra bir iki akü ekliyerek güçlendirmek istiyorum ama elektronik konusunda bilgisi patlak-yanmış bir iki devre elemanını değiştirmekten fazla olmayan biri olarak konuda doğru dürüst bilgisi olana danışmak istiyorum. UPSlere ekstra akü eklemek mümkün mü, eğer mümkün ise kuralı kaidesi nedir (misal şu volt olacak vs..), nasıl bağlarım (sadece içerisindeki aküden iki kablo çekip pozitifi pozitife, negatifi negatife bağlamak yeterli mi). Dün sorduğum biri gidip ikinci el bir araba aküsü alıp bağlıyabileceğimi ve kesinlile işimi göreceğini ayrıca en ucuz şekilde çok uzun süre dayanacak bir UPS elde etmiş olacağımı söyledi ama .... Şimdiden cevaplar için teşekkürler, iyi forumlar...

Akü ekleyerek kullanımda temel 2 sıkıntı oluşur bunları çözersen sıkıntı olmaz.

1. akü şarj kısmı ilave aküyü şarj etmekte yetersiz kalacaktır, ek akü için şarj ünitesi ilavesi yapman ya da akımı sınırlayarak mevcut devre ile daha uzun sürede şarj etmen gerekir.

2. şarj ve aküden kullanım anında sistem çalışma süresi akü kapasitesine göre belirli bir süre olarak değerlendirildiği için, teoride sıkıntı kısıtlama olmamasına karşın ısınma sorunları oluşacaktır. en basit örnekle kullanılan trafo aşırı ısınma yapacaktır. soğutma seviyesini iyileştirmek için ek fan ilavesi gerekebilir.

Bilgisayar UPS.leri,10,15,20,25,30 dakika gibi süreler içinde bilgisayarı besleyerek bilgilerin kayıp olmamaları için üretilen cihazlardır.Bu uygulamada akü önerilen zaman sonunda gücünün % 50 sini tüketir.Soğutma sistemleri daha tam ısınamadan akü zayıflar.Ek akü uygulamasında belirtilen nedenle soğutma yetersiz olacağı için büyük ihtimalle güç sistemi yanacaktır.Onlarca müşterim denedi,% 10 normal çalışma sağlandı.Çoğunun mosfetleri yandı.UPS. e para vermeyecekseniz deneyiniz.Önceki mesajlarda da belirtildiği gibi şarj devresi de kifayetsiz kalabilir.Soğutma sistemi kesinlikle takviye edilmelidir.Kolay gelsin.

650W değil 650VA...

seagate, tekin126, İsm@il, çorbadatuz verdiğiniz biligler için cidden çok teşekkür ederim beni şu günlerde gereksiz bir sürü uğraş ve masraftan kurtardınız.

dexxen kusura bakma aklımda sadece gördüğüm 600 kısmı kalmıştı ve gerisini öylece tamamladım....

Limitlerinde kullanmazsanız ups ilave akülerle sorun çıkarmayacaktır. Sık ve uzun süreli kesinti olmuyorsa ups şarj sistemi de sorun çıkarmayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri