İşte Buda Benim Makinem Ve Yeni Çalışmamızın Meyvesi

Baştan başlamak gerekir.

" Run From Here " komutunu incelemenizi öneriyorum...

Makine home switchleri olmazsa ve ya parçadan ve ya mekanikden referans almadan başlarsanız öyle olur.
Ayrıca enerji kesintisini Estop dan geçirirseniz makine adım kaçırmadan duvara toslamış gibi durabilir.
Tabii mekaniğinizin elverdiği ölçülerde mesela yeterli tutma torku hesapları yapılmış ve uygun motor+mekanik seçilmiş ise...

Ve tabii hangi komut satırından ne gibi işlemle başlandığında ne olur .. bilecek kadar gcode komutlarını tanımanız gerekir.

eline sağlık arkadaşım.güzel bir çalışma olmuş.

eğer step motorların arkasına birer adet encoder takarsanız ve bunu mach3 ile ilişiklendirirseniz makineniz kaldığı yerden devam eder. Ayrıca makine ile bilgisayar arasında iletişimden dolayı gecikmeler vardır, bu yüzden bilgisayar makineden önde gider eğer ayar değiştirmedi iseniz ortalama 20 satır (ayarlanabiliyor) önden gider bilgisayar. Bu da bize bir avantaj sunuyor biz sistemin plansız duruşunun ardından mekanik olarak hiç hareket etmemesini sağlarsak, enerji tekrar geldiğinde ayarladığımız satır kadar geriden başlayarak kaldığımız yere geri dönmüş oluruz. Fakat tavsiye edilen bir durum değildir. En doğru şekli ya home siviş kullanıp tekrar mekanik olarak sıfır noktalardan hareket etmek ve kaldığı satıra konumlanmak yada encoder kullanmaktır...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri