İşsizlik mi var?

Ateş,düştüğü yeri yakıyor.Tuzu kurulara göre, heryer güllük gülistanlık.

Çobanın 1500 TL maaş + SGK + ev + vs... ile çalıştığı ülkede;
elektrik mühendisi 1000 TL ye çalışmalı mı ? Tecrübeli elektrik ustası, şantiyede kalacak dolgun maaş olarak 1200 TL vereceksin... Çalışmazsa iş beğenmemezlik mi etmiş oluyor ?

Kira + aidat + elektrik + su + telefon = 650 TL, Aylık market masrafı 300 TL, Aylık pazar masrafı 120 TL, 4 kişi için kıytırık giyim masrafı 100 TL, iki çocuk kıytırık devlet okulu aylık masrafı 150 TL, adamın çay-sigara harçlığı 300 TL, sosyal gider(düğün, doğum günü vb. mecburi gider, sinema tiyatro değil) 100 TL, Görünmez masraf 100 TL...
Asgarisi kaç para yazdı ??? 1820 TL... Taşra için bu ! İstanbul'da asla yetmez...

Komik olmayın lütfen ! Bu ekmekle ilgili bir konu. Dalga geçmek için başka konu bulun...

Bir arkadaşımızın da söylediği gibi asgari ücret ile çalışıp bir yandan da en az 400 TL kira ile evine bakabileceksen iş çok. Hem öyle okuyup zaman geçirmeye de gerek yok direk gidip çalışabilirsiniz. Avrupada vasıfsız işçilerin 3000 ile 5000 euro arasında para kazandığını hesaba katacak olursanız insanca yaşamaya yetecek bir iş bulmanın neredeyse imkansız olduğunu anlayabilirsiniz.

Otomasyon bölümü okuyup asgari ücretle işe başlamamı ve "amele" kadar ücret alarak hayatımı sürdürebileceğimi düşünen patronlar hiç kusura bakmasınlar gider pazarda elma armut satar aylık en az üç katı fazla para kazanırım. Asgari ücretle çalıştırabilecekleri amele bulup PLC programı yazdırsınlar.

Sayın Aksi; amele yevmiyesi en düşük 50 TL, normali 70 TL... Haftanın 6 günü çalıştığında aylık 1200 TL. Üstelik sabah 8, akşam 5...
Bunca yıllık şantiye tecrübemde, asgari ücretle çalışan amele hiç görmedim. En küçük müteahhit bile, asgari ücretten de olsa mecburen sigortasını yapıyor...
Boşuna kafa patlatmışız. Boşuna bunca sorumluluk alıyoruz... Amelelik dediğimiz iş, bizimkinden daha yorucu da değil.
Malum bizim mesleğin %80 i amelelik ve hammallıktır... %20 si teknikdir... OG., AG. ENH ve iç tesisatta durum bu...
Sizin branşınız da; maksimum eğitim, maksimum sorumluluk ve malesef minimum ücret prensibinde... Ne olacaktı ki, tuşlara bas ayarla, iş bitti... Bu kadar basit görülüyor dışarıdan... Ama bunu, meslekten olanlar yapmıyor mu, çıldırıyorum...

Katılıyorum, ameleyi mesaisiz çalıştırın göreyim, nerdeyse mühendisler sıfır mesai ücreti, ustalar komik rakamda mesai ücretiyle geçiştiriliyor. Bir konuda arkadaş bana yazmıştı bu kafayla gidersen işsiz kalırsın diye, eğer iş dediğin haftanın 6 günü esnek çalışma ve yoğun mesai üzerine , düşük ücret ve en düşükten sigorta ise kusura bakmayın ben bu işleri evet beğenmiyorum. Ailem beni okutmak için her türlü fedakarlığa katlandıysa, yemeyip, içmeyip, giymeyip beni okuttuysalar, ben bunun karşılığını isterim arkadaş, sırf kendim için değil ailem içinde. Bir işe başla zamanla ücretin yükselir, kendi işinin sahibi olursun diyenler çok. Düşük ücrete işe başlayanların sonu ne oldu? Çok mu aşama kaydettiler. Ayrıca çalışma saatleri niye bu kadar kaddarca, insanın iş dışında bir yaşamı olduğunu unutalım mı? cumartesi çalışmak normal gibi gösteriliyor, normal falan değil, eğer insansan normal değil. Her akşam saat 9 dan önce eve gelmeyelim mi? ben dünyaya hep çalışmak için mi geldim? Ya şu asgari ücret üzerinden yatırılan sigortaya ne demeli, ben 30-40 yıl çalışcam afedersin köpek gibi, sonra en düşük ücretten emekli maaşı alacağım çünkü patronlarım devlete daha az vergi versin diye benim sigortamı en düşükten ödedikleri için. Bunu savunan yüzsüz patronlar bile var. 30-40 yıl çalışmamım ödülü bu olacak. Ben hayat rotamı çizdim, inşallah şaşırmaz ama bu ülkede işsizlik yok işi beğenmemek var diyen kişilerle aynı oksijeni paylaşmak istemiyorum. Bu kadar mı insanlıktan koptunuz. Bu kadar mı vicdanınız yok. ama merak etmeyin yeni neslin gözü çok açılmış sizin gibi :), merkez bankası ve hazine sınava katılımları görün, hiçbiri şantiye ve taahhüt sektöründe çalışmayı kabul etmeyecek insanlar.

zaten bu konuyu uzunca tartışmıştık bakınız eleman sorunu başlığa gerekli bilgiler mevcuttur.yazılanlarla ansiklobedi olur herhalde

bazen teknik olduğum için utanıyorum.keşke amele olsaydım yada çoban hiç olmazsa kaval çalar stres yapmazdım.

Eleman sorunu konusunda iş veren mantığı üzerine çeşitli örneklerle anlatım yapılmıştı. Bu konuda eleman sorununun bir alt kümesini oluşturuyor. Kapitalist sistemdeki iş veren mantığı böyle çalışır, sunduğu imkanlar birer lütuf; kabul etmemek ise nankörlük sayılır. Arkadaşlar zaten bazı şeyleri belirtmişler. Mesela iş veren kendi patron olduğu bir firmada işçi olarak çalışmayı " o şartlarda" düşünebilir mi? Yada çocukların o şartlarda çalışmasını ister mi? Seninki canda işçininki patlıcan mı? Elektrik ustasıysan 1.200 lira maaş+asgari ücret üzerinden sigorta+ civciv yemi gibi bir mesai+ müthiş lezzetli yemek+ yol parası+geçici iş+esnek çalışma saatleri+ yoğun çalışma temposunda bir işi beğenmeme lüksü olamaz. Aynı şekilde 1.000 tl yeni mezun mühendise, 2.000-2.500 tl ücret biraz daha tecrübeli mühendise aynı şartlarda (civciv yemi gibi mesai ücretide yok) çalışmasını beklemek, bunları tercih etmeyenleri kibirlilik ve tembellikle suçlamak nasıl bir düşüncedir. Tek taraflı ve sadece kendi çıkarlarını düşünen bir bakış açısıdır.

Adamın iş yerinde her bir kaç ayda bi sürü kişi girer çıkar, patron bütün suçu elemanlarda bulur. Bir düşünmez bu kadar kişi niye çıkıyor, bende de bir hatalar var mı? hayır düşünmez, çünkü one göre bu ayrılan adamlar işi beğenmeyen tembel kişilerdir. Günümüzde bir çok iş veren sahibine sorsan çalışan personelin yıllık izin hakları nedir diye, tamamına yakını bilmez. Çalıştığı sene suretiyle yıllık izin hakkı arttığını bilemez. Zaten 1 hafta yada 2 hafta olan yıllık izin neyine yetmiyor.:) Hoş zaten çoğu iş yerinde 5 yılı dolduran elemanda pek yok zaten. Bide bunu savunan iş veren olmayan , maaşlı çalışan bir kesim vardır. Bunların ortak özelliğide kendini beğenen yaptığı işi abartan kişiler olmasıdır. Kendileri diğer kişilerden üstün gördükleri için şu andaki konumlarını başarılı gördükleri için bu tür söylemlere girerler. Uzun lafın özeti bu ülkede işsizlik yok diyen insanlara ıhh ıhh tamam tamam deyin fazla yanaşmayın, Allahtan acil şifalar dileyin!!!!

Son düzenleme:
i.halilercini caanı gönülden kutluyorum arkadaşım teşekürler yıllarca hayatını vermiş her iş elinden gelen elektrikçilere askeri üçretle başla denmesi benim şahsen onurumu ve özgüvenimi yıkan bu baltacı ziyniyettin en çok ihtiyacı olan elamını bittirdiler meslek artık rağbet görmüyor

özellikle yeni mezun mühendisler için kesinlikle iş yok diye düşünüyorum.

tekniker arkadaşlar için ise çok fazla iş var
pardon tekniker diye birşeymi var? teknisyen dedin varsayalım ölyle bir ayrım yok çünkü ayrıca teknik eleman statüsüde hızla kaybolmaktadır. Bakım operatörüsün aksini iddaa eden olursa bursadayım bir günümü beraber geçirebiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,477
Kullanıcılar
450,432
Son üye
malekk

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri