çekme karavanimda günes paneli solar sistem akülerimi sarz etmiyor aku voltaji havansis sarz cihazinda 11.4 volt

sifir karavanimda bir hafta sonra işe giderken karavandan surekli öten bip sesi geldigini farkettim. solar sitemin oldugu yeri kontrol ettigimde bu sesin inventorden geldigini farkettim ,inventoru kapadim ses kesildi . 5 saat disaridan ev elektrigi bagladim . inventoru actigimda ses kesildi. sarj kontrol cihazi kontrol ettigimde panellerin akuyu sarj etmedigini anladim ve aku voltqjinin 11.4 olarak gozkuyor. ayrica resim atiyorum panel voltaji ve panal gucu sifir olarak gozukuyor ,butun cihazlar sifir , akulerim neden sarz etmiyor olabilir. aku panel sarj kontrol cihazi butun baglantilar kontrol ettim sorun yok. ayrica kablolari sarj kontrol cihazini kablolari once akuyu ,sonra panelleri baglanacak sekilde cikarip tekrar taktim sa4j kontrol cihazinda akubayarida yaptim jel aku seklinde , simdiden bu konuda bilgisi olan ve yardimci olan arkadaslara tesekkur ederim
sifir karavanimda bir hafta sonra işe giderken karavandan surekli öten bip sesi geldigini farkettim. solar sitemin oldugu yeri kontrol ettigimde bu sesin inventorden geldigini farkettim ,inventoru kapadim ses kesildi . 5 saat disaridan ev elektrigi bagladim . inventoru actigimda ses kesildi. sarj kontrol cihazi kontrol ettigimde panellerin akuyu sarj etmedigini anladim ve aku voltqjinin 11.4 olarak gozkuyor. ayrica resim atiyorum panel voltaji ve panal gucu sifir olarak gozukuyor ,butun cihazlar sifir , akulerim neden sarz etmiyor olabilir. aku panel sarj kontrol cihazi butun baglantilar kontrol ettim sorun yok. ayrica kablolari sarj kontrol cihazini kablolari once akuyu ,sonra panelleri baglanacak sekilde cikarip tekrar taktim sa4j kontrol cihazinda akubayarida yaptim jel aku seklinde , simdiden bu konuda bilgisi olan ve yardimci olan arkadaslara tesekkur ederim
panellerin kirlibolduguna baknayin ,temizlemem ragmen bir sey degisnedi :(

Ekli dosyalar

• 20240109_084400.jpg
    20240109_084400.jpg
    231 KB · Görüntüleme: 17
  • 20240111_152104.jpg
    20240111_152104.jpg
    248.1 KB · Görüntüleme: 17
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir çok sebebi olabilir uyarı : (tamirat ve elektrik konusunda bilginiz yoksa kurcalamayın.)
1-Panel ve akü grubu hesaplaması doğru yapılmadığı için Kış aylarında güneşlenme süresi az ve kirli paneller neden ile gelen güç 3 de 1 e düşüyor. Cihazlar boşta çalışırken mppt ve invertör sistem kendi iç tüketimleri ile aküleri bitirebiliyor. Aküler sürekli %50 altına düştükleri için şarj tutmayacak seviyeye gelmiş olabilir.Mptt cihazınıızn özeliklerin bilmiyorum akü hatası alınca beslem girişin açmıyor olabilir.
2-Panel MPPT arası dc sigorta bağladı iseniz sigortanız atmış olabilir kontrol ediniz.
3-Resim 2 deki bağlantı aparatları sürekli bu şeklide doğrudan yağmur suyu gelebilecek şekilde monte edildiği için ekler den enerji geçişi olmuyor olabilir.Elinize bir ölçü aleti alın (dc kademesinde ölçüm yapışacaksınız) panellerin bağlantılarını söküp teker teker panel çalışıyor mu bakmanız gerekli panel çalışıyor ise karavan içine giden kablo eklerinden söküp kontrol etmelisiniz.

Bir çok sebebi olabilir uyarı : (tamirat ve elektrik konusunda bilginiz yoksa kurcalamayın.)
1-Panel ve akü grubu hesaplaması doğru yapılmadığı için Kış aylarında güneşlenme süresi az ve kirli paneller neden ile gelen güç 3 de 1 e düşüyor. Cihazlar boşta çalışırken mppt ve invertör sistem kendi iç tüketimleri ile aküleri bitirebiliyor. Aküler sürekli %50 altına düştükleri için şarj tutmayacak seviyeye gelmiş olabilir.Mptt cihazınıızn özeliklerin bilmiyorum akü hatası alınca beslem girişin açmıyor olabilir.
2-Panel MPPT arası dc sigorta bağladı iseniz sigortanız atmış olabilir kontrol ediniz.
3-Resim 2 deki bağlantı aparatları sürekli bu şeklide doğrudan yağmur suyu gelebilecek şekilde monte edildiği için ekler den enerji geçişi olmuyor olabilir.Elinize bir ölçü aleti alın (dc kademesinde ölçüm yapışacaksınız) panellerin bağlantılarını söküp teker teker panel çalışıyor mu bakmanız gerekli panel çalışıyor ise karavan içine giden kablo eklerinden söküp kontrol

3-Resim 2 deki bağlantı aparatları sürekli bu şeklide doğrudan yağmur suyu gelebilecek şekilde monte edildiği için ekler den enerji geçişi olmuyor olabilir.Elinize bir ölçü aleti alın (dc kademesinde ölçüm yapışacaksınız) panellerin bağlantılarını söküp teker teker panel çalışıyor mu bakmanız gerekli panel çalışıyor ise karavan içine giden kablo eklerinden söküp kontrol etmelisiniz.
voltmetre ile panelleri kontrol edecegim ,
bu uc onerinizi kontrol edip aktaracagim ,

Panellerde pislik çok. Ayrıca park ettiğiniz yerlerde gölgelenme olmamalı, paneller güneşe dik olmalı. Bu mevsimde verim çok düşük olur.

Woltmetre ile panellerden gelen kavlolari kontrol ettim. Woltmetre sayesinde panellerden gelen kirmizi kablo ,panellerin eksi kutubundan geliyor ve havansis sarj kontrol cihazina artiya baglanmis durumda oldugunu farkettim . Kablolarin yerlerini degistirdim suan paneller sarj ediyor iki haftadir. Sorunumu cozmus oldum. bir sorum daha olacak akuler 100 amper iki adet iki haftadir gunes panelleriyle sarz oluyor, havansis sarz kontrol cihazi geceleri aku voltajini 13 v , guc sayaci ise 4.474 wat olarak gosteriyor ,akulerim doldumu nasil bilecegim. gunduzleri ise aku voltaji float 13.5 yaziyor ,pek anlamiyorum ,akulerim doldugunu kac volt oldugunda anlariz , ozellikle gece sarz olmadigi zaman mptt de aku voltaji 13 v , akulerim doldumu , sindiden tesekkur edrim

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri