Örnek Otomatik Kumanda Projeleri

Gördüğüm kadarı ile otomatik kumanda projelerinde örnekler oldukça az. Özellikle proje okumayı öğrenmek isteyen arkadaşlar bu konuda sıkıntı yaşıyor. Ben çizdiğim ve çoğunluğunu uyguladığım projeleri forma aktararak bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

Projelerimi genelde visio programı ile çizdiğim için bu şekilde yayınlar isem çok az kişi açabilir. Bu nedenle herkesin faydalanması amacıyla resim dosyası şekline getirip yayınlayacağım. Az önce bir deneme yaptım çizim kalitesi biraz düşüyor ancak okunabilirlik yeterince iyi.

Lakin bu iş epey uğraştırıcı. Hep projeyi sayfalara ayırmam, Her sayfa için tekrar çerçeve çizmem ve bunları dönüştürüp resim dosyası olarak kaydetmem gerekiyor. Bu zaman darlığında gecikme olursa yada sorularınıza yanıt veremezsem kusura bakmayın.

Projelerdeki hatalar için de kusura bakmayın unuttuğum eksik çizdiğim hatta hatalı çizdiğim olabilir. Dediğim gibi projelerin çoğu uygulanmıştır makine yada tesis ile birlikte en az 3 takım verilmiştir. Doğrusunu başka bir dosyada düzeltmiş olabilirim zira 15 sene kadar önce çizilmiş projelerim vardı (Neredeler ne alemdeler ....) Semboller ve çizim mantığı alman normundan esinlenmiştir. Fakat projeleri incelediğinizde bana kolay gelen çizimler ve semboller kullandığımı fark edersiniz. Hep proje için kısa bir açıklama ile konu pekiştirilecektir....

Uyguladığı projeyi yayınlayıp katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar olursa memnun olurum. Genel formatı bozmayıp resim dosyası olarak gönderebilirler ise iyi olur. Form yönetimi uygun görürse belki üst konu olabilir biraz gidelim bakalım ....
https://youtube.com/@elektrikegitimi kanalı proje okuma çizimi ve uygulama videolari mevcut bende herkesin abone olup takip etmesi gerekli

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Lütfen yardım edin ödevim var yarından sonraki güne seneryom şu şekilde
Sistemde 2 adet motor vardır.Motor güçleri 0,75kW'tır. ✓ 2 adet start butonu ve 2 adet stop butonu

bulunmaktadır. Start1 butonuna basıldığında motor1 sürekli çalışacak,

✓ Start2 butonuna basıldığında motor2 sürekli çalışacak, Herhangi bir anda stop butonlarından hangisine basılırsa

basılsın hangi motor yada motorlar çalışıyorsa duracak. Motor1 çalıştığında yeşil lamba,motor2 çalıştığında sarı

lamba,motorlar çalışmıyorsa kırmızı lamba yanacaktır.

✓ Not:Her motor için ayrı MKŞ kullanınız ve MKŞ lerden herhangi biri atarsa iki motorda aynı anda duracaktır.
Cadsimu programinda yapılması gerekiyor lütfen yardım edin hicbisey anlatmıyor sonrada yapmamızı istiyor

Lütfen yardım edin ödevim var yarından sonraki güne seneryom şu şekilde
Sistemde 2 adet motor vardır.Motor güçleri 0,75kW'tır. ✓ 2 adet start butonu ve 2 adet stop butonu

bulunmaktadır. Start1 butonuna basıldığında motor1 sürekli çalışacak,

✓ Start2 butonuna basıldığında motor2 sürekli çalışacak, Herhangi bir anda stop butonlarından hangisine basılırsa

basılsın hangi motor yada motorlar çalışıyorsa duracak. Motor1 çalıştığında yeşil lamba,motor2 çalıştığında sarı

lamba,motorlar çalışmıyorsa kırmızı lamba yanacaktır.

✓ Not:Her motor için ayrı MKŞ kullanınız ve MKŞ lerden herhangi biri atarsa iki motorda aynı anda duracaktır.
Cadsimu programinda yapılması gerekiyor lütfen yardım edin hicbisey anlatmıyor sonrada yapmamızı istiyor
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/yazdığım-senaryonun-devresinin-çizilmesine-ihtiyacım-var.152463/#post-1006036

Bak, aynı soru, beraber kafa kafaya verirseniz, çözersiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri