Çipli nüfus kartı 2011 yılına kalacak

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Çipli pasaportlardan sonra çipli kimlik kartlarının da gecikmesi gündemde.

Bolu'da pilot uygulaması başlayan çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve kart okuyucu projesi, ek maliyet sebebiyle zora girdi. Yeni yılda dağıtılması planlanan akıllı kartların 2011'e sarkacağı değerlendiriliyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, TC kimlik kartı projesinin pilot uygulamasını 4 Temmuz 2007'de Bolu'da başlattı. Üç aşamada yürütülen proje kapsamında bu ilde 53 bin 370 yeni kimlik kartı dağıtıldı. Birinci aşamada 10 bin, ikinci aşamada 13 bin 362, üçüncü aşamada ise 30 bin 8 adet kimlik kartı dağıtılarak proje denendi. Dijital resim ile parmak izinin de yer aldığı yeni kimlik kartları, sahteciliğe karşı özel dizayn edildi. Kart okuyucu cihazlar ise sağlık ve sosyal güvenlik kuruluşlarına dağıtıldı. Vatandaşlar bu kurumlara gittiklerinde çipli nüfus cüzdanlarını kullanarak haklarındaki tüm bilgilere anında ulaşılabiliyor. TC kimlik kartlarında TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli iletişim sistemine sahip yonca (çip) bulunuyor. Kimlik kartı ve kart okuyucusu projesinde kimlik kartlarına daha fazla bilgi yüklenmek istenmesi krize yol açtı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce kartlara fazla bilgi yüklenmek istenmesi karşısında firmaların ek maliyet çıkarması projeyi zora soktu. İçişleri Bakanlığı ise genel bütçeden ayırdığı ödeneğin aşmasını istemiyor. Bakanlık bu sebeple maliyeti aşan taleplere şimdilik vize vermedi. Yaşanan krizden dolayı projenin bir yıl ertelenebileceği öne sürülüyor. Yeni kimlik kartı ile işlem yaptırmak isteyenlere 6 haneden oluşan bir şifre veriliyor. İşlemler sırasında şifrenin 3 kez yanlış tuşlanması durumunda kart bloke oluyor ve kullanılamıyor. Kart sahibi, yenisini çıkartmak zorunda kalıyor. Karttaki bilgiler de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir yazılımla korunuyor. Ön yüzünde Türk bayrağı ve Türkiye haritası yer alan yeni kimlik kartının ortasında ay yıldız bulunuyor.

2012 yide geçer onun bizi bulması

Yine birilerinin cebi doluyor bu gibi hikayelerle bizlerden alınan vergiler bazılarını ceplerini dolduruyor ve maliyet yüksek oldu gibi bahenelerle proje iptal ediliyor.
Eğer bu sisteme gerçekten geçilecek olsa idi çoktan geçilirdi.birde TÜBİTAK ın şu ana kadar hangi projede başarılı olduğunu hatırlayanınız varmı ben hatırlamıyorum yazık diyorum ...

ben bu haberi senelerdir okuyorum haberlerde ha bu gün ha yarın derken kaç sene oldu hani nerde çipli kimlik kartı ...
yalan oldu buda diğerleri gibi geçmiş olsun... :(

yalan olmadı arkadaşlar 2011 in sonunda başlanacak. bu uygulamada çalışan biri olarak söylüyorum. pilot uygulama sona erdi. bir kaç ay sonra duyarsınız haberini...

arkadaşlar bu ülke artık eskisi gibi değil. yavaş yavaş iplerimiz çözülmeye başlandı. artık gerçekten bu ülke birşeyler yapıyor. toplum olarak sadece inanmamız gerekiyor. niye hep karamsar yaklaşıyoruz ki... bize düşen hem inanmak hemde insanlarımızı teşvik etmek.

:) Niye bu kadar bu isin hastasi oldunuz anlamadim, niye heveslisiniz bu kadar? Bu sözüm meclisten disari lütfen yanlis anlamayin ama haniya büyük bas hayvanlarin kulaklarina takilan cipten bir farki olmayacak! Bu sistemin getirecegi zararlar üzerinde yeterince arastirma yapilmadigini düsünüyorum. Bu kartlara disaridan bir müdahale söz konusu olabilecekmi? Mesela baska biri benim karttaki bilgilerimi degistirirse veya oynamalar yaparsa veya silinme yaparsa bunun ne gibi felaketlere yol acabilecegi tahmin ediliyormu acaba? Yapmayin! Avrupadada buna benzer bi sacma düsünce vardi (terörist saldirilarina önlem almak icin) millet ayaga kalkti, fikir suydu, derinin altina bir cip yerlestirilecek, icine tüm bilgiler, kimlik, hastalik, banka, vs. vs. Mesela bu sistemle her hangi biri hakkinizda sikayette bulunsa, cipiniz kullanim disi birakilacak, sonucunda nemi olacak? Parani cekemeyeceksin! Herhangi bir yerden bir yere gidemeyeceksin, Bagimlisi oldugun ilaclari bile alamayacaksin...
iyi düsünülsün derim...

madem bu çıkacaktıda vatandaşlık şifresini neden aldık birde kimlik. Numarası aldık Para sirkilasyonu olsun başka bişey değil

Forum istatistikleri

Konular
128,380
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri