Çekirdeksiz Motor

Devre yok. Mosfete dümdüz bağladım. Transistörle denedim base ucuna 40 miliamperden fazla vermem gerekiyor seri bağlı transistör yapmam gerekecek galiba. Mosfet çalışsaydı çok daha iyi olurdu.
Mosfetin datasheet'ine bak, nominal akım değerini sağlayabiliyormu? pnp'mi? Yoksa npn'mi, cinsine göre mosfet'e uygun voltajı sağlayabiliyormusun? Biliyorsun mosfet cinsi ve değerleri var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
IRFZ44 logic level olmadığı için Arduino nun 5V luk PWM çıkışı ile tam iletime geçmez.

Logic level bir mosfet kullanın.
Daha da iyisi bu mosu da tc4427/8 gibi bir low side mos sürücü ile sürün.

IRFZ44 logic level olmadığı için Arduino nun 5V luk PWM çıkışı ile tam iletime geçmez.

Logic level bir mosfet kullanın.
Daha da iyisi bu mosu da tc4427/8 gibi bir low side mos sürücü ile sürün.
Logic level mosfeti daha önce hiç duymamıştım. Öğrendiğim iyi oldu ama bir mosfet için 30tl kargo parası ödemek biraz koyuyor. Motoru tip41c ile süremeye çalıştığımda 40miliamperden fazla çekiyor. Ek olarak bc557 ile seri bağlarsam daha az akımla anahtarlayabilirim öyle değil mi?

Logic level mosfeti daha önce hiç duymamıştım. Öğrendiğim iyi oldu ama bir mosfet için 30tl kargo parası ödemek biraz koyuyor. Motoru tip41c ile süremeye çalıştığımda 40miliamperden fazla çekiyor. Ek olarak bc557 ile seri bağlarsam daha az akımla anahtarlayabilirim öyle değil mi?
yunus, dersini çalışmıyorsun kafanın dikine gidiyorsun, senin yerine dersi ben mi çalışayım?
https://avdesodrone.com/esc-nedir-e...Alanları,dinamik frenleme yapmasını da sağlar.
https://www.n11.com/bilgisayar/bilg...to&isRelaunchItem=true&fillFavouriteIcon=true

Eyvallah abi ama benimki fırçasız değil, çekirdeksiz motor. Sadece 2 ucu var yani normal motor gibi ama yüksek hızda dönmek için ideal.

Biraz araştırdım ama çekirdeksiz motora özel bir sürücü devresi veya videosu bulamadım. Normal dc motor olarak sayıyorlar. Dc motor sürücüye bağladığımda hızı önemli ölçüde azalıyor. Aynı şekilde transistörü tam kapama durumuna getirdiğimde de hızı direk güç kaynağına bağladığımki gibi olmuyor. Nerden geliyor bu direnç?

Biraz araştırdım ama çekirdeksiz motora özel bir sürücü devresi veya videosu bulamadım. Normal dc motor olarak sayıyorlar. Dc motor sürücüye bağladığımda hızı önemli ölçüde azalıyor. Aynı şekilde transistörü tam kapama durumuna getirdiğimde de hızı direk güç kaynağına bağladığımki gibi olmuyor. Nerden geliyor bu direnç?
nedir ne değildir ben de bilmiyorum. bundan 8-10 yıl önce bir tane dronum vardı, çinden getirtmiştim. tabii ki acemilik bir ay kullanamadan ağacın tepesinde motorun birini yedim. huyum kurusun bozulan bir şey oldu mu parçalamakta üzerime yok. minicik bir sürücü ve 4 motor, nasıl yapılırı filan hiç araştırmadım. amerikayı da yeniden keşfetmeme gerek yok, demek ki var olandan faydalanmak en kolayı.

Çözümü voltajı arttırmakta buldum ama bunun için 2 tane 18650 pil gerekecek. Umarım bu ağırlığı kaldırmaya yetecek güçleri vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri