Çatı topraklaması nasıl yapılır - Manyetik alanın önlenmesi

hastane inşaatında aynı böyle bi olay olmuş kardiyolokla mühendis işi çözmek için etkileme alanını ölçmüşler mesafe 75 metre çıkmış açık alanda tabi ve hastanede değişiklik yerine yüksek gerilim direğini 75 metre daha uzağa taşıttırmışlar bana sorarsanız müşteriniz o evde oturamaz artı çatıdaki paratoner olsun faraday kafes topraklaması olsun havadaki manyetik veya statik elektriği emmez gerçi bende bilmiyorum belkide öle sorunu çatıda çözcek bi sistem var olabilir ama bunun ucuz bişey olmucağı kesin saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
almanyadan gelen bir müşterim var orda görmüş çatıları topraklayıp binanın üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının yarattığı manyetik alanı bir nevi deşarj ediyormuş ayrıca binanın üzerinde toplanan statik elektriği boşaltıyormuş bu müşterim aynı şeyi benden istedi .binanın tam üstünen enterkonnekte hat geçiyor ayrıcada fazla yüksek değil.5 mt civarında bu müşterimin kalbinde pil var bu işi benden mutlaka istiyor.bana yardım ederseniz sevinirim nasıl yapacağımı bilmiyorum.

dediğim gibi burada 17 adet bina bu enterkonnekte hattın altında bu binaların hepside müşterim bu işi tedaş a bildirdim cevap olumsuz tedaş dediki o bölge biz hattı çektikten 15 yıl sonra imara açılmış dolayısıyla belediye suçlu belediye dediki tedaş suçlu yani bu hattı yerinden oynatmak çok zor bu 17 binayı nasıl kurtarırız bunun çaresine bakalım bana en ekonomik ve etkili çözümü bulmam için yardım edin.Bazı binalarda Y.G.H. İLE BİNA ARASINDAKİ YÜKSEKLİK 4 -5 MET REYE kadar düşüyor.çözümmmmm......
hattan geçen gerilim 160 kv civarında ....

Moderatör tarafında düzenlendi:
dediğim gibi burada 17 adet bina bu enterkonnekte hattın altında bu binaların hepside müşterim bu işi tedaş a bildirdim cevap olumsuz tedaş dediki o bölge biz hattı çektikten 15 yıl sonra imara açılmış dolayısıyla belediye suçlu belediye dediki tedaş suçlu yani bu hattı yerinden oynatmak çok zor bu 17 binayı nasıl kurtarırız bunun çaresine bakalım bana en ekonomik ve etkili çözümü bulmam için yaRDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM .bazı binalarda Y.G.H. İLE BİNA ARASINDAKİ YÜKSEKLİK 4 -5 MET REYE kadar düşüyor.çözümmmmm......
hattan geçen gerilim 160 kv civarında ....

Aslında kanunen suç yok. Çünkü imarda hala elektrik atlama mesafeleri referans alınıyor. Elektromanyetik kirlilik ve insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri referans alınmıyor. Neden mi kanun ve yönetmelikler öyle. Atlama sınırları yönetmeliklerde mevcut ama elektromanyetik kirlilikle ilgili bir yasa ve bir yaptırım söz konusu değil.
Çözüm: Ekonomikliği tartışılır ancak en etkili ve tek çözüm evi satmaktır :) Yurt dışında yapılan deneylerde 150-200m'ye kadar etki oluştuğu, kansere ve diğer hastalıklara sebep olduğu belirlenmiştir.
Bana inanmazsanız yada biri akıl verip şöyle yap derse önerileni uygulayın ama daha sonra üniversiteden elektromanyetik kirlilik seviyesini bir ölçtürüp rapor isteyin sonra zaten evin satılık ilanını vereceksiniz...

154 kv'luk bir sistemde E.N.H.'nın 4-5 metreden gitmesi olanaksız buna nasıl müsade etmişler ? Anlamsız...
Burada yapacağınız sistem binanın çatısını kurşun veya bakır plakalarla iç kısından olması koşulu ile kaplamanız ve bunu da toprak direnci çok düşük olan bir yere topraklama kazıgı veya levhalarıyla topraklamasını yaparak çözümleye bilirsiniz.Hatta topraklama kazıgının dip kısımlarına GEM dökerseniz toprak direnci sıfıra yakın olur.
Başka çözüm yolları var ise arkadaşların yorumlarını bende duymak isterim.

GEM NE DEMEK ?

Topraklama direncini düşüren bir toz internette bilgi çok örnek link;
Topraklama Direnç Düşürücü, Topraklama Direnci, Gem Tozu, Toprak Direnci, Gem Topraklaması, Gem,

Ana konuya gelirsek faraday kafesi ve topraklama direncinin sürekli düşük değerde tutulmasıyla elektromanyetik alan minimuma indirgenebilir.Cami kubbesi gibi çatı komple kurşun kaplanabilir. Ancak kendim şahsen öyle bir evde oturmam hayat kısadır,hayatıma riske sokmam taşınırım.

malefes bu işe izin verenler in hiçbiri bu sorumluluğu almıyor.ama benim çok sevdiğim insanları bir şekilde bu işten korumam lazım haydi arkadaşlar çalıştıalım beynimizi en ekonomik şekilde bu işi nasıl çözeriz

malefes bu işe izin verenler in hiçbiri bu sorumluluğu almıyor.ama benim çok sevdiğim insanları bir şekilde bu işten korumam lazım haydi arkadaşlar çalıştıalım beynimizi en ekonomik şekilde bu işi nasıl çözeriz

Sn.cihandag;
Burdaki yorumların dışında başka bir çözüm bulacağınızı sanmıyorum.Çünkü siz bir nesneyi yani apartmanı manyetik alandan korumaya çalışıyorsunuz.Dolayısı ile burda manyetik alanı keserek sıfırlama yapmaktan başka çözüm yolunuz yok.
Başarılar dilerim...

Emrah beyin dediği gibi Cami kubbelerini Bakır-kurşun ile kaplayan firmalar , ustalar var onlarla bir görüş ve maliyet çıkar...Adam illa ki burada oturacağım diyorsa...

Ve muhakkak en az 4 yerinden (Faraday kafesi gibi) örgülü bakır ile toprağa iniş yap ve çok iyi ve düşük ohmajlı bir topraklama uygulaması yap...

AMa bunun da bir garantisini veremezsin... Allah muhafaza kalp pili tekler mekler senden bilmesiner...

Son düzenleme:
Arkadaşım illâki yapacağım diyorsan en ucuz yolu çatıyı içten bahçe çiti ile kaplayıp topraklamaktır.Amaç manyetik alanı sıfırlamaksa en ucuz bu olur.Galvaniz kaplı örgülü çitler var.Onlar işini görür.Cami kubbesi gibi tüm yüzeyin kurşun,çinko vs. kaplanması çok pahalı bir çözüm olur.Allah kolaylık versin.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri