Çamaşır Makinası Rezistansı

3. Fotoda program swiç gurubunun namı diğer (beyin) yanında suyun ısısını ayarlayan termostat var. Bunu 50-60 dereceye ayarlayıp ohmmetre ile kontaklarının geçirip geçirmediğinin kontrol edilmesi gerekir.Makinenin ön panel fotosunu paylaşabilirmisiniz.Gazlı termostat ise sarı renkli kablo gibi görünen ince uzun boru hasar görüp gazı kaçmış ,işlev yapmıyor olabilir.

Termostatın sağlam olduğunu nasıl test ettiniz?.
Merhaba hocam, ön panelin fotoğrafını ekledim, termostat program switchnin yanında değil ön panelde bulunuyor, başka yok. Ben de o sarı kabloya baktım bir hasar gözükmüyor, bimetal kontaklar temiz gözüküyor ayar yapınca uzaklaşıp, yakınlaşıyor o yüzden sağlam görünüyor dedim. Hangi uçlardan omaj ölçeceğim acaba söyleyebilir misiniz ?

Bu arada yeşil yuvarlak içine aldığım parça program anahtarı değil mi ?

Termostat tan çıkıp rezistansa giden kablolar gri ve siyah/gri renkteler; termostattan çıkan gri kablo makinada elektrik var iken faz kablosuyla buzzer veriyor makinada elektrik yok iken vermiyor, siyah/gri kablo ise niyeyse renk değiştirip gri olarak fotoğrafta işaretlediğim ( galiba bir çeşit röle ) yere giriyor ve boşta duran çıkışta onunla buzzer veriyor ve kablo siyah/gri olarak rezistansa devam ediyor fakat işin ilginç tarafı rezistansta bulunan gri ve siyah/gri kablolar sadece termostata bağlı gri kablo ile buzzer veriyor siyah/gri kablo rezistansta bulunan kablolar ile buzzer vermiyor gözüküyor. Saygılar.
Kart, rezistansa enerji verince mi rezistansın iki ucundan da faz okuyorsun?
Yoksa Fişi taktıktan sonra iki ucunda da faz mı oluyor?
Eğer Makine programa başlayıp enerji verdikten sonra rezistansa faz geliyorsa kart-rezistans arası kabloda sıkıntı yoktur, diğer kablo ucunu nötr hattına kadar multimetre ile takip et
Merhaba hocam, makina kapalıyken elektrik yok, su alırken her uçta 60 volt var ve su aldıktan sonra 220 volt, fişini diğer türlü takınca 2 volt civarı gözüküyor, şu aldıktan sonra da aynı şekilde. Kablolar termostata gidiyor fakat nötr bağlantısını bulamıyorum. Saygılar.

Ekli dosyalar

• IMG_20231007_224216.jpg
    IMG_20231007_224216.jpg
    153.2 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20231007_225506.jpg
    IMG_20231007_225506.jpg
    164.9 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20231007_233922.jpg
    IMG_20231007_233922.jpg
    205 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Screenshot_2023-10-08-00-36-49.png

Şemaya göre rezistansın enerjilennmesi için,su seviye prosestatının ilgili kontağının,program switchinin (beyin) ayarlanan programa göre zamanı geldiğinde ilgili kontağının ve termostat'ın kontağının geçirmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
Şemaya göre prosestatın 11-12-14 ve 21-22-24 nolu uçları kullanılıyor.oralarda bir yerde prosestatın12 nolu boştaki uca takılması gereken boşta bir kablo olması gerekir.

Şemaya göre prosestatın 11-12-14 ve 21-22-24 nolu uçları kullanılıyor.oralarda bir yerde prosestatın12 nolu boştaki uca takılması gereken boşta bir kablo olması gerekir.
Hocam açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim, 11-12-13 ve 21-22-23 nolar bulunmakta fakat boşta hiç bir kablo yok, doğru anladıysam; 12 nolu boşta bulunan yere işaretlediğim yerler arası bir kablo çekmem gerekiyor, D3 hangi parça çözemedim, renk kodlaması mevcut olmadığı için burada yerini nasıl tespit edebilirim acaba ? Teşekkürler. Saygılar.

Ekli dosyalar

• IMG_20231008_115933.png
    IMG_20231008_115933.png
    276.8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20231007_233808.jpg
    IMG_20231007_233808.jpg
    164.1 KB · Görüntüleme: 9
doğru anladıysam; 12 nolu boşta bulunan yere işaretlediğim yerler arası bir kablo çekmem gerekiyor,
Bunu yapmadan önce makinedeki kablolamanın şemaya birebir uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.Gördüğüm kadarı ile bazı farklılıklar var.şemada EVL-EVP ve EVC
olmak üzere su girişinde üç adet ekektro valf var.Sizin makinede ise iki adet su valfi görünüyor.En mantıklısı makine fişi takılmadan gerekirse kablo demetlerinin üzerindeki bantlar sökülerek rezistans kablolarının takibinin yapılması ve ohmmette ile ölçüm alınması.

Bence sema makina ile aynı değil.

Biri kablo sokmedi ise bir eklenti yapmak kısa devreye ve daha büyük sorunlara yol açabilir.

12 nolu sokete bakarsak yüzey rengi ve oksit rengi o pinde bir soket olmadığına işaret ediyor.

Ben hala rezistans kablo takibi yapılması onerisindeyim.

Termostat düzgün calisiyormu? Konu bir kopukluk ve termostat kontaklari ark yapmış voltaj geçirmiyor olabilir. Yada seviye prezostati.

Bunu yapmadan önce makinedeki kablolamanın şemaya birebir uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.Gördüğüm kadarı ile bazı farklılıklar var.şemada EVL-EVP ve EVC
olmak üzere su girişinde üç adet ekektro valf var.Sizin makinede ise iki adet su valfi görünüyor.En mantıklısı makine fişi takılmadan gerekirse kablo demetlerinin üzerindeki bantlar sökülerek rezistans kablolarının takibinin yapılması ve ohmmette ile ölçüm alınması.
Hocam dediğiniz şekilde kabloları ayırdım ve durum şuan daha net; rezistanstan çıkan gri kablo prosestatta 11 numaraya giriyor, diğer siyah/gri kablo direkt termostatın bir ucuna giriyor, termostatın diğer ucundan başka bir gri kablo ( fotoğrafını ekledim ) program switchine giriyor. 12 numara için boşta bir kablo bulunmuyor. Buraya nereden kablo çekeceğimi nasıl bulabilirim. Teşekkürler. Saygılar.
Bence sema makina ile aynı değil.

Biri kablo sokmedi ise bir eklenti yapmak kısa devreye ve daha büyük sorunlara yol açabilir.

12 nolu sokete bakarsak yüzey rengi ve oksit rengi o pinde bir soket olmadığına işaret ediyor.

Ben hala rezistans kablo takibi yapılması onerisindeyim.

Termostat düzgün calisiyormu? Konu bir kopukluk ve termostat kontaklari ark yapmış voltaj geçirmiyor olabilir. Yada seviye prezostati.
Termostatı çakmak ile ısıtarak test ettim, bimetal plakanın arka kısmı duruma göre uzaklaşıp yakınlaşıyor fakat kontak uçları devamlı temas halinde birbirinden ayrılmıyor, araya yalıtkan koyarak test ettim durum hâlâ aynı, rezistansa elektrik geliyor, bu arada termostta arıza var ise sonuçta elektrik geliyor bu sefer devamlı ısıtma yapması gerekmiyor mu ? Teşekkürler. Saygılar.

Ekli dosyalar

• IMG_20231009_004730.jpg
    IMG_20231009_004730.jpg
    213.1 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Sizin makinede su girişinde 3 değil 2 elektrovalf kullanıldığı için prosestatın 12 nulu ucu kullanılmıyor.Test için makinayı başlatıp su almasını tamamladıktan sonra fişini çekin.kazan su dolu iken prosestatın 11 ile 14 nolu uçlarını ohmmetre ölçün.ynı ölçümü 21 ile 24 nolu uçlara uygulayın.kapalı devre görünüyorsa prosestat sağlam demektir.Termostatın sağlamlığından eminim diyorsanız sorun program switchinin (beyin)kontağının ısıtma aşamasında geçirmemesinden kaynaklıdır.
Göz kontrolü ile ölçüm sağlıklı olmaz.Ohmmetre kullanın.

Sizin makinede su girişinde 3 değil 2 elektrovalf kullanıldığı için prosestatın 12 nulu ucu kullanılmıyor.Test için makinayı başlatıp su almasını tamamladıktan sonra fişini çekin.kazan su dolu iken prosestatın 11 ile 14 nolu uçlarını ohmmetre ölçün.ynı ölçümü 21 ile 24 nolu uçlara uygulayın.kapalı devre görünüyorsa prosestat sağlam demektir.Termostatın sağlamlığından eminim diyorsanız sorun program switchinin (beyin)kontağının ısıtma aşamasında geçirmemesinden kaynaklıdır.
Göz kontrolü ile ölçüm sağlıklı olmaz.Ohmmetre kullanın.
Hocam, su aldıktan sonra 11-13 ile 21-23 buzzer veriyor. Bu arada rezistansı direkt bağlayınca sadece bir uçta faz gözüküyor ve ısıtıyor. Termostatı ohm metre ile nasıl kontrol edebilirim ? Saygılar.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri