15V DC gerilimi 12V DC gerilime nasıl düşürebilirim?

transpoz

Üye
Merhabalar.
Metalurji malzeme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.
Tasarım Dersi için 5V'luk 3 adet pil ürettim.
Tasarım hocam bu üç adet pili kullanarak 12V çıkış elde etmemi istedi.
Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim

hocam 5 adet 1n4007 alıp hepsini seri bağla devrelerle uğraşmadan.

15v ------ı>ı----ı>ı----ı>ı----ı>ı----ı>ı------- 12v her diyotta yaklaşık 0.6 yaada 0.7v gerilim düşer aslanlar gibide olur.

kolay gelsn.

YÜKSEK AKIM GEREKMİYORSA LM 7812 UCUZ VE GÜVENLİ

dirençleri gerilim bölücü olarak kullan
gerilim bölücü direnç için hesap formülü_?
burada anlatılıyo sanırsam
okumadım.

Okunmamış, dolayısı ile ne yazıldığı bilinmeyen bir konu, gaipten gelen ilhamla sorununa çözüm arayan elektrik konusuna biraz uzak görünen arkadaşa yapılan öneri. Mutlaka denenmeli !!!

Fıkra gibi bir öneri, amaç nedir? tahmini olan var ise ve yazarsa merakımızı gidermiş olur.
Elektrikle ilgili insanların biraz hesap yapan , mantıklı ve birazda dengeli kişiler olarak biliyordum. Galiba yanılıyorum.....

Konuyu açan arkadaşın problemi sanırım bu işi elektronik komponent kullanmadan çözmek.Yani pil üzerinde değişiklik yapmak istiyor devre kurmak değil.

Okunmamış, dolayısı ile ne yazıldığı bilinmeyen bir konu, gaipten gelen ilhamla sorununa çözüm arayan elektrik konusuna biraz uzak görünen arkadaşa yapılan öneri. Mutlaka denenmeli !!!

Fıkra gibi bir öneri, amaç nedir? tahmini olan var ise ve yazarsa merakımızı gidermiş olur.
Elektrikle ilgili insanların biraz hesap yapan , mantıklı ve birazda dengeli kişiler olarak biliyordum. Galiba yanılıyorum.....

arkadaşlar işlerin yogunluğundan sitedeki mesajlara sadece göz atmaya fırsatım oluyo. bende arkadaşlara yardımcı olamak istiyorum. ancak o kadar cevap vrme fırsatım oluyo. hiç cevap vermesem gönlüm razı değil. diyotların üzerine düşen 0.6 voltu hesaplayarak bi öneri getiren arkadaşım var. dirençleri gerilim bölücü olarak kullanabilirsin. bunu anlatacak ne vaktim var nede internette arayacak. paylaştığım siteye sadece göz attım. bazı bilgiler vardı. arkadaş inceler karar verir. sadece sitedeki ilk fotoyu görmesi bile yeter aslında. bende onu gördüğüm için paylaştım.

arkadaşlar işlerin yogunluğundan sitedeki mesajlara sadece göz atmaya fırsatım oluyo. bende arkadaşlara yardımcı olamak istiyorum. ancak o kadar cevap vrme fırsatım oluyo. hiç cevap vermesem gönlüm razı değil. diyotların üzerine düşen 0.6 voltu hesaplayarak bi öneri getiren arkadaşım var. dirençleri gerilim bölücü olarak kullanabilirsin. bunu anlatacak ne vaktim var nede internette arayacak. paylaştığım siteye sadece göz attım. bazı bilgiler vardı. arkadaş inceler karar verir. sadece sitedeki ilk fotoyu görmesi bile yeter aslında. bende onu gördüğüm için paylaştım.

dirençleri gerilim bölücü olarak kullanırsanız akım çekemessiniz sadece ölçü alteinde okursuuz.
ama diyotları seri bağlarsanız ve 1n4007 gibi bir diyot bağlarsanız 1A akım çekebiliriniz. dahada yüksek güçlü diyotlarla dahada fazla akım çekerssiniz.

dirençleri seri bağlayabilirsin kardeşim....

dirençleri 100 tanede seri bağlarsan voltaj düşmez isteren bir deneyip ölçü aleti ile bakın
direnç sadece akım sınırlar. seri olarak

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri