Maliyet hesabı yapabilmek için mekanik trifaze sayaç bağlanıtısı nasıl yapılır?

sekurit

Üye
Çalıştığım fabrikada yeni kurulacak makine hattının çektiği enerjinin maliyet hesabını yapabilmek için makine hattına sayaç bağlamam isteniyor. Sadece aktif güç hesabı istendiği içinde elimizde bulunan mekanik trifaze sayacı kullanmak istiyorum fakat bağlantısını iyi hatırlamıyorum. Kompanzasyonu dengelemek için mevcut kondansatörlere ilave yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim şeyler;

1. akım trafoları 400/5. Bunlar üzerinde s1, s2 ve I, K harfleri var. Bunlar nedir ve nasıl bağlamam gerekir? Bağlantıların yönleri var mı?

2. Harcanan gerçek gücü bulmak için sayaçta okuduğum değeri nasıl bir katsayıyla çarpmam gerekiyor?

3. Sedaş faturasındaki aktif güç tüketim değerinden yeni hatta kurulan sayaçtaki değeri çıkarırsam harcanan enerji maliyetini bulmuş olurmuyum?
Sorularım bunlar. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akım trafosu klas 5 aolacak 200/5 seç onu x5 elektronik sayaca bagla baglantı saması kolay zaten sıfır saat aldınmı içinden çıkar.
t toplam tutardır onuda 40 çarp. gelen faturayıda harcadıgın kw saat böl cıkan tutarıda x5 sayacın tutarıyla carp.
x5 100kw x 0,15 kw saatin tutarı = 15 tl
baglantısı seması gayet basit.
s1 k ucu s2 l ucu

Çalıştığım fabrikada yeni kurulacak makine hattının çektiği enerjinin maliyet hesabını yapabilmek için makine hattına sayaç bağlamam isteniyor. Sadece aktif güç hesabı istendiği içinde elimizde bulunan mekanik trifaze sayacı kullanmak istiyorum fakat bağlantısını iyi hatırlamıyorum. Kompanzasyonu dengelemek için mevcut kondansatörlere ilave yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim şeyler;

1. akım trafoları 400/5. Bunlar üzerinde s1, s2 ve I, K harfleri var. Bunlar nedir ve nasıl bağlamam gerekir? Bağlantıların yönleri var mı?

2. Harcanan gerçek gücü bulmak için sayaçta okuduğum değeri nasıl bir katsayıyla çarpmam gerekiyor?

3. Sedaş faturasındaki aktif güç tüketim değerinden yeni hatta kurulan sayaçtaki değeri çıkarırsam harcanan enerji maliyetini bulmuş olurmuyum?
Sorularım bunlar. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

1-Elindeki mekanik trifaze aktif sayacı kullanacağını söylemişsin. Akım trafon 400/5 class:0,5 olsun. Akım trafon baraya geçmeli primeri bara zaten sekonder uçlarıda 2 tane olup akım trafosu üzerinde. Polariteler aynı olması lazım.
2-400/5=oran 80 endeks farkını 80 ile çarpacaksın. Birim kwh ücretinde belli ana faturanda çarpıp bulacaksın.
3-Harcanan enerjinin maaliyetini madde ikide zaten bulduk. Ana paradan düşersen diğer sistemin enerji sarfiyat bedeli çıkacak.

İyi çalışmalar...

Cevaplar için teşekkürler. Bu sayacı kompanzasyon panosundan sonra bağlamam sıkıntı oluşturur mu? Akım trafolarının "L" uçlarını topraklamam gerekiyor anladığım kadarıyla? (tabi toprak olmadığı için nötr hattına bağlamam gerekecek). Başka birşeyde mekanik sayaçları faz sırasına göre bağlamam gerekiyormuş. Faz sırasını nasıl tespit edebilirim? yoksa deneme yanılma yoluyla mı yapmam gerekecek? Saygılarımla.

Cevaplar için teşekkürler. Bu sayacı kompanzasyon panosundan sonra bağlamam sıkıntı oluşturur mu? Akım trafolarının "L" uçlarını topraklamam gerekiyor anladığım kadarıyla? (tabi toprak olmadığı için nötr hattına bağlamam gerekecek). Başka birşeyde mekanik sayaçları faz sırasına göre bağlamam gerekiyormuş. Faz sırasını nasıl tespit edebilirim? yoksa deneme yanılma yoluyla mı yapmam gerekecek? Saygılarımla.

Akım trafolarının birer uçlarını topraklayın. Topraklama olmaması büyük hata bu panonun topraklaması olmayacak mı? Topraklama yoksa hiç bağlamayın. Faz sırası ölçen basit cihazlar var bundan elinizde yoksa deneme yanılma metodu uygularsınız. Sayacınız aktif ve aktif tüketimi izlemek istiyorsunuz. Süzme sayacınızı abone sayacı sonrası istediğin yere bağlayabilirsin.

10170687488050.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri