Sinüs eğrisini küçülterek elektrik tasarrufu yapılabilir mi?

arkadaslar pıyasada da bulunan bı cıhaz yaptık ıcersınde elektronık devre ve kondasator var her hangı bı alıcı uzelıne calısırken paralel bagladıgımızda amperı dusuyo normal kondansator gıbı ama bız sınus egrısını ufalttıgımızı ıddaa adıyoruz bu yaptıgımız ıslem kw ta yansıyıp elektrık tasarrufu yaptırabılırmı sızce

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaslar pıyasada da bulunan bı cıhaz yaptık ıcersınde elektronık devre ve kondasator var her hangı bı alıcı uzelıne calısırken paralel bagladıgımızda amperı dusuyo normal kondansator gıbı ama bız sınus egrısını ufalttıgımızı ıddaa adıyoruz bu yaptıgımız ıslem kw ta yansıyıp elektrık tasarrufu yaptırabılırmı sızce

Sinüs eğrisini ufaltmaktan kasıt nedir? Gerilimi düşürmek mi frekansı artırmak mı?

"energy saver" cihazında sadece paralel bağlı bir kondansatör olduğu için kandırmaca, fakat siz farklı bir yöntemden bahsediyorsanız, elde ettiğiniz sonuçları paylaşırsanız seviririm...
"sinus eğrisi...."den kastettiğiniz nedir?
birde konu başlığını daha özelleştirirseniz daha iyi olur kanaatindeyim.

Benzer cihazı yapan bir firmanın yetkilisi ile karşılıklı tartıştık...
Oldukça iddialı olarak büyük bir fabrikaya cihaz satmaya gelmiş ,fabrika yetkilileri beni çağırdı...

%20-25 tasarruf yapar dedi...
1 Hp lik bir motor bağladık... Akımın düştüğünü gösterdi...
Gerçekten de akım düştü...

Fabrika müdürü "Vay be hocam bu işe yarayacak herhalde " dedi...

"Dur bi bakalım " dedim...
Satıcıya döndüm;

"Sayaç takalım, eğer %20 yi boşver % 10 düşürsün arabam dışarıda anahtarı Aha da burada al arabamı git , yok düşürmezse sen de anahtarlarını bırak git ,otobüse kadar bırakırım , en fazla %2 düşürür "
dedim...

Ortaya arabamın anahtarını koydum... Sen de koy dedim.
Kıvırdı ,kem küm etti ama ,sayaç bağladık...
Sonuç ; saniyesi saniyesine tuutuk her iki şekilde 30 ar dakika çalıştırdık... %2 farketti...

Adam aynen ,topuk.. Satışı yapmadan da gitti...

Başka şey söylemeye gerek var mı?bilmem...

Benzer cihazı yapan bir firmanın yetkilisi ile karşılıklı tartıştık...
Oldukça iddialı olarak büyük bir fabrikaya cihaz satmaya gelmiş ,fabrika yetkilileri beni çağırdı...

%20-25 tasarruf yapar dedi...
1 Hp lik bir motor bağladık... Akımın düştüğünü gösterdi...
Gerçekten de akım düştü...

Fabrika müdürü "Vay be hocam bu işe yarayacak herhalde " dedi...

"Dur bi bakalım " dedim...
Satıcıya döndüm;

"Sayaç takalım, eğer %20 yi boşver % 10 düşürsün arabam dışarıda anahtarı Aha da burada al arabamı git , yok düşürmezse sen de anahtarlarını bırak git ,otobüse kadar bırakırım , en fazla %2 düşürür "
dedim...

Ortaya arabamın anahtarını koydum... Sen de koy dedim.
Kıvırdı ,kem küm etti ama ,sayaç bağladık...
Sonuç ; saniyesi saniyesine tuutuk her iki şekilde 30 ar dakika çalıştırdık... %2 farketti...

Adam aynen ,topuk.. Satışı yapmadan da gitti...

Başka şey söylemeye gerek var mı?bilmem...
Hocam % 2 de düşmemesi lazım.Yani düşmemesi lazım.Ben zaten eve otobüsle gidiyorum,ortaya akbil imi koyarım ki %2 de düşmez :)

Hatta kondansatörün iç direnci sebebiyle aktif enerji tüketiminin az da olsa artması lazım...

%2 de belki ölçüm hatasıdır...Ya da saati firma yetkilisi tuttu ,belki de yanlış tutmuşta olabilir, zaman biraz uzun olmuştur... Bilemiyorum... Ama %2 daha az ölçtük...

Son düzenleme:
%2 de belki ölçüm hatasıdır...Ya da saati firma yetkilisi tuttu ,belki de yanlış tutmuşta olabilir, zaman biraz uzun olmuştur... Bilemiyorum... Ama %2 daha az ölçtük...

Olabilir.Zaten yarım saatlik bir ölçümde,o kadar hata payı olması normaldir.Ama adamlar orada yarım saat beklediğine göre,onlar da ne sattıklarının farkında değiller.Yani bu işi kötü niyetle yapmıyorlar.
Ama biliyor musunuz,bu başınıza gelen olay benim hayallerimi süsleyen bir olay.Keşke diyorum bizim şirkete de gelseler.Bunu ciddi ciddi isterim( eğer yanlışlıkla tasarruf yaparlarsa,giden şirket arabası yerine sizinkini alırım ama :) )

enerji tasarrufu denen konuya sadece gülmek geliyor bir cihazın gücü belli gücünü kullanacaksan harcayacaksın akımı düşmesi falan kandırmaca koyun formülü önünüze bakın çarpanların değerinden başka bişi çıkmaz ortaya

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri