Kontrol Kalemi

Zorlu uygulamalarda dahi güvenilir renk algılaması

Zorlu uygulamalarda dahi güvenilir renk algılaması

  O mron’un yeni E3S-DC renk işaret sensörleri ve E3NX-CA renk algılamalı fiber optik amplifikatörleri ile yiyecek ve içecek sektöründe kullanılan ve giderek çeşitlilik gösteren paketleme malzemeleri üzerindeki renk işaretleri artık kararlı ve güvenilir bir şekilde tespit edilebilir.

  Bu yenilikçi sensörler, işaretlerin kuşe kağıt veya parlak renkli malzemeler üzerine basıldığı ve işaret ile arka plan arasında yalnızca çok az renk farklılıklarının bulunduğu zorlu uygulamalarda bile renk işaretlerinin kararlı bir şekilde algılanmasını sağlar. Bu teknoloji, güvenilir olmayan algılama işlemlerinden kaynaklanan iş kesintilerini ortadan kaldırarak kullanıcıların üretim tesislerindeki üretkenliğini maksimuma çıkarmalarına yardımcı olur.

  Omron’un yeni sensörlerinin sağladığı süper yüksek dinamik işlevsellik sayesinde, alüminyum buhar kaplamalı filmler de dahil olmak üzere parlak malzemelerin üzerine basılan işaretler ile arka plan arasındaki farklılıkların algılanması için sadece basit bir ayar gerekir. Bu sayede, günümüz renkli paketleme ürünlerinde sıklıkla kullanılan benzer renkler arasındaki ince farklılıklar güvenilir bir şekilde algılanabilmektedir. Bu da, düşük gürültü ve yüksek sinyal/gürültü oranlı ışık alma sistemi ile sağlanmaktadır.

  Yeni sensörlerin diğer bir avantajı da, sorun gidermeyi kolaylaştırıp duruş süresini azaltarak detaylı RGB renk bilgilerini, programlanabilir kontrolör (PLC) gibi bir ana cihaza iletebilmeleridir. E3S-DC, bu fonksiyonellik için IO-Link kullanırken E3NX-CA, EtherCAT kullanır.

  Bu da; örneğin, paketleme malzemelerinin farklı partileri arasında renk değişikliklerinin ayrıntılarını içeren bir veri tabanının, ana cihazda muhafaza edilebileceği anlamına gelir. Böylece sensörler, parti değişikliklerini kompanze etmek için otomatik olarak ayarlanabilir. Bu, partiler değiştirilirken algılama hatalarını ve tesis çalışmasının durması riskini ortadan kaldırır ve format değişikliği için gereken değişiklik süresini kısaltarak müşteriye üretim artışı olarak doğrudan fayda sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ