Kontrol Kalemi

Värnamo, ABB’nin hızlı şarj cihazını seçti.

Värnamo, ABB’nin hızlı şarj cihazını seçti.

  ABB, İsveç Värnamo Belediyesi’nden belediyenin bağlı kuruluşu Värnamo Elnät aracılığıyla otobüsler için kullanılmak üzere hızlı şarj cihazı siparişi aldı. Värnamo, İsveç’te, kentsel alanda tüm toplu taşımanın elektrikli otobüslerle yapılmasına yatırım yapan ilk belediye olmuştur. Uygulamanın 2017 sonbaharında devreye alınması planlanmaktadır.

  Sürdürülebilir ve maliyet açısından verimli bir toplu taşıma çözümüne katkıda bulunmaktan ve şehirlerdeki sessiz ve temiz trafiğe olan ihtiyacı karşılamaktan dolayı oldukça memnunuz. Elektrikli araçlara geçişi süresince masrafları ve riski azaltmak, pazara ve topluma sunmak istediğimiz bir şeydir.” İsveç’teki şarj istasyonlarından sorumlu satış müdürü Henrik Holmér. Sipariş, terminal istasyonlarındaki pantograf teknolojisi ve elektrikli otobüslerin otomatik şarjı için açık bir arayüzü olan OppCharge (opportunity charging) ile birlikte eksiksiz bir şarj sisteminden oluşmaktadır.

  Värnamo Belediyesi ve Jönköpings Länstrafik, üç yılda toplu taşıma yolculuklarının sayısını dört kat artırmayı amaçlamaktadır ve Volvo’dan dört adet eklentili hibrid otobüs sipariş edilmiştir. OppCharge açık arayüze dayanan teknoloji ile şarj istasyonunda aküler üç-dört dakika arasında şarj edilebilmektedir. OppCharge, farklı üreticilerin şarj istasyonlarının ve elektrikli otobüslerinin birlikte kullanılabilmesini sağlar.

  “Bu yatırımla birlikte Värnamo Belediyesi, toplu taşımayı cazip hale getirmek ve daha az gürültü ve daha iyi hava kalitesi ile kentsel çevreyi iyileştirmek üzere şehir trafiğinin elektrikli olmasına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda, otobüs hizmetlerinin sıklığı ve kullanılabilirlik de artacak; örneğin otobüslere ayrılacak tamamen yeni bir şerit olacak. ”

  ABB, 2010 yılından bu yana dünya genelinde binek otomobilleri için yaklaşık 5.000 adet hızlı şarj cihazı satışı yapmıştır. Bulut tabanlı uzaktan izleme ve denetimin yanı sıra İnternet üzerinden program güncellemelerini içeren teknolojinin kullanılması, hızlı tepki süreleri ve yüksek düzeyde kullanılabilirlik garantisi verir.

  Gerçekler

  ABB şarj istasyonu, OppCharge (opportunity charging) standardı ile uyumludur

  Şarj istasyonu ve araç arasında açık arabirim.

  150, 300 veya 450 kW’lık şarj çıkışı ile ihtiyacı karşılayabilecek modüler sistem.

  Ters çevrilmiş bir pantograf otobüsün tavanında düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı bir çözümün kullanılmasını sağlar.

  Pantograf ile şarj sisteminde, araç ile şarj istasyonu arasındaki iletişim Wi-Fi ile sağlanmaktadır.

  Volvo 7900 Electric Hybrid

  Hattın yaklaşık %70’inde elektrikle çalışır.

  Elektrikle çalışma sırasında sessizdir ve emisyon olmaz.

  Mazotla çalışan dengi bir otobüsle karşılaştırıldığında %60 daha düşük enerji tüketimi.

  Yakıt seçimine bağlı olarak %75-90 daha düşük karbondioksit emisyonu1.

  Bir elektrik motoru, aküler ve küçük bir dizel motor ile donatılmıştır.

  Aküler, terminal istasyonlarında 3-4 dakika içinde hızla şarj edilir.

  1) 10 kilometreyi kapsayan bir şehir içi otobüs hattının tahmini değeri, dizel ile çalışan bir otobüs (Euro 6) ile karşılaştırılmıştır.

  Bilgi için:

  Ülke Kurumsal İletişim Departmanı:

  ABB Türkiye

  Contact center: 0850 333 111 222

  [email protected]

  [email protected]

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ